Pakistan terörle mücadelede yardım istemiyor

Pakistan Meclis Başkanı Sadık, terörle mücadelede için tüm ülkenin birleştiğini, bu mücadelede ABD dahil kimseden yardım beklemediklerini çünkü bu terörü onların yarattığını söyledi.\r\n

Pakistan terörle mücadelede yardım istemiyor
Pakistan Meclis Başkanı Serdar Ayaz Sadık, 150 kişinin öldüğü geçen ayki okul saldırısı sonrasında tüm ülkenin terörle mücadelede yeni bir strateji için birleştiğini, bu mücadelede ABD dahil kimseden yardım beklemediklerini çünkü bu terörü onların yarattığını söyledi.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Üye Devletleri Parlamento Birliği 10. Konferansı nedeniyle Türkiye de bulunan Pakistan Meclis Başkanı Sadık, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Terörle mücadelede konusunda kimseden destek beklemediklerini ifade eden Sadık, 11 Eylül den sonra Afganistan üzerinden kendilerine dayatılan teröre karşı savaşta, 65 bin kişinin hayatını kaybettiğini ancak uluslararası kamuoyunun kendilerine yardım etmediğini söyledi. Sadık, ülkenin bu süreçte ekonomik olarak çok yıprandığını ve ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin birkaç milyon dolarlık yardımda bulunmakla yetindiğini ifade etti. Sadık, bu noktadan sonra kimseden yardım istemediklerini ve teröre karşı kendilerinin savaşacağını belirtti.

Meclis Başkanı Sadık, Öncelikle ABD den hiçbir şekilde destek beklemiyoruz. Bu terörün bir kökü onlar. Bu terörü onlar yarattı. Sovyet Birliği Afganistan ı işgal ettiğinde bu militanları beslediler. Karşılıklı saygı içinde işbirliği yapıyoruz. ABD ile işbirliği yapmaya devam edeceğiz ama ABD veya başka bir devlet tarafından yönlendirilmeyeceğiz dedi.

Batılı ülkelerin sicilinin bu konuda zaten temiz olmadığını savunan Sadık, dünyada nükleer gücü olan tek Müslüman ülke olarak kendilerine güvenmeleri gerektiğini, sorunlarını kendi başlarına çözeceklerini ifade etti.

Afganistan ile işbirliği

Meclis Başkanı Sadık, Peşaver deki okul baskınının Pakistan ı derinden sarstığını ve ülkedeki tüm siyasi partilerin terörizme karşı mücadele için yeni bir strateji belirlemek için birleştiğini kaydetti.

Sadık, Afganistan ile terörle mücadele konusundaki mutabakatlarının devam ettiğini, iki komşu ülkenin birinde istikrar olmazsa diğerinde de olmayacağını belirtti. Afganistan ile sınırın uzunluğu nedeniyle sınırın korunması konusunda zorluklar yaşandığını vurgulayan Sadık, sorunların tartışarak çözülmesi gerektiğini, şu anki hükümetle birçok konuda işbirliği içinde olduklarını söyledi. Sadık, ayrıca saldırıyla ilgili olarak genelkurmay başkanı ve istihbarat şefinin Afganistan a gittiğini, olayla ilgili burada tutuklanan altı kişinin kendilerine teslim edileceğini dile getirdi.

Taliban ile artık müzakere söz konusu değil

Sadık, Pakistan Talibanı örgütü ile okul saldırısından önce sürdürülen müzakere çabalarının bundan böyle kesinlikle söz konusu olmadığını, katillerle müzakere yapmanın zaman kaybı olduğunu söyledi. Sadık, eğer müzakere yapmak istiyorsa Taliban ın silah bırakarak teslim olması gerektiğini kaydetti.

Pakistan Meclis Başkanı, terör örgütü IŞİD in Pakistan da şu anda faaliyet göstermediğini, Taliban ve IŞİD gibi terörist grupların sadece İslam dünyasında etkili olduğuna dikkat çekerek, İslam dünyasının buna karşı Şii-Sünni tartışmalarını geride bırakıp birleşmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye ile ilişkiler

Türkiye ile Pakistan arasındaki ikili ilişkilerin iyi olduğunu ancak ilişkilerin daha da ilerletilerek farklı bir seviyeye taşınabileceğini dile getiren Sadık, Türkiye nin Pakistan ı dost değil kardeş olarak tanımladığını, bu nedenle Türkiye den bazı konularda imtiyaz beklediklerini söyledi.

Sadık, 16 Aralık ta Peşaver de çoğunlukla asker çocuklarının gittiği bir okula Pakistan Talibanı tarafından düzenlenen ve 134 ü öğrenci 150 kişinin hayatını kaybettiği saldırı nedeniyle yas ilan ettiği için Türkiye ye teşekkür etti.

Karikatürlerle ilgili önerge

Sadık, İİT Üye Devletleri Parlamento Birliği ihtisas komisyonu ve toplantılarına da değinerek, bu toplantılardan beklentilerinin yüksek olduğunu söyledi. Sadık, toplantıda Peşaver deki okul saldırısı ve terörizm konusunda ve Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo ile diğer Batı ülkelerinde çizilen karikatürler hakkında iki önerge sunduğunu belirtti.  

Önergelerin oybirliğiyle kabul edildiğini ifade eden Sadık, karikatürlerle ilgili önergenin kabul edilmesinin İİT nin parlamentosunun uluslararası kamuoyuna açık ve net Biz sizin dininize saygı duyuyoruz, siz de bizimkine saygı duymalısınız mesajı olduğunu söyledi.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da sigaraya ceza yağdı

1 Samsun'da sigaraya ceza yağdı

22 Ocak Salı Samsun hava durumu! Meteorolojiden Samsun için kritik uyarı

2 22 Ocak Salı Samsun hava durumu! Meteorolojiden Samsun için kritik uyarı

Tepkiler çığ gibi

3 Tepkiler çığ gibi

''Düğüm çözülüyor''

4 ''Düğüm çözülüyor''

AK Parti Akçadağ'da toplu istifa

5 AK Parti Akçadağ'da toplu istifa

Van'da 41 kilo eroin ile 10 bin euro ele geçirildi

6 Van'da 41 kilo eroin ile 10 bin euro ele geçirildi

Samsun'daki 1200 yıllık dev çınar vatandaşların uğrak yeri olacak

7 Samsun'daki 1200 yıllık dev çınar vatandaşların uğrak yeri olacak

Ordu'da akaryakıt yüklü tanker ile otomobil çapıştı: 1 ölü

8 Ordu'da akaryakıt yüklü tanker ile otomobil çapıştı: 1 ölü

'Poşetler para kazanma aracı'

9 'Poşetler para kazanma aracı'

Binlerce İzmirliyi ayaklandıran gaz kokusu

10 Binlerce İzmirliyi ayaklandıran gaz kokusu