CENNET ŞENLENDİ

Samsun un Bafra İlçesi nde kuş cenneti olarak bilinen Kızılırmak Deltası nda yeni yılın ilk günlerinde etkili olan kar yağışı göllerdeki su oranını yükseltince deltadaki kuş popülasyonu da arttı\r\n

CENNET ŞENLENDİ
Göçmen kuşların üreme ve yaşam yeri olan Kızılırmak Deltası nda bu yıl birçok kuş türü göç etmeden kış sezonunu geçiriyor. Yoğun kar yağışı nedeniyle kuş cenneti içindeki 7 gölde su seviyesinin yükselmesi, kuş sayısını da artırdı. Geçen yılın kış döneminde farklı türlerdeki 97 bin kuşa ev sahipliği yapan deltada bu dönem yaklaşık 130 bin kuşun sayımı yapıldı. Küresel ısınma nedeniyle geçen yıllarda kuş sayısı azalan kuş cenneti nde son yıllarda alışık olunmayan bir canlılık yaşanıyor. 347 değişik türdeki binlerce kuşun bir arada görüldüğü deltada, kuş türünün ve sayısının artması, doğa bilimcileri ile doğal hayat meraklılarını da yöreye çekmeye başladı.
GÖZLEMCİLERİN İLGİSİ ARTIYOR
Doğa Koruma ve Milli Parklar Samsun Şube Müdürü Murat Demir,  yoğun kar yağışıyla Kızılırmak Deltası ndaki göllerde geçen yıla oranla su seviyesinin iki kat arttığını söyledi. Deltadaki biyoçeşitlilik ve göçmen kuşlar için suyun çok önemli olduğuna işaret eden Demir, şunları kaydetti: Su seviyesinin yükselmesi kuş polülasyonunu da arttırdı. Geçen yıl kuraklık nedeniyle Sibirya dan göç etmeyen ve bulundukları yerlerde kışı geçiren göçmen kuşlar, bu yıl kışı geçirmek için yeniden deltaya döndü. Kuş popülasyonunun artması özellikle yerli ve yabancı kuş gözlemcilerinin deltaya ilgisini de artırdı.
Avrupa Kuş Alanları Envanteri ndeki en önemli 4 kriterden 3 üne sahip olan Kızılırmak Deltası nda, irili ufaklı çok sayıda göl, sazlık alanlar, ender subasar çayırlar, 12 bin hektarı bulan sulak alan bulunuyor. Delta, barındırdığı canlı türleriyle Türkiye nin önemli doğal sistemlerinden birini oluşturuyor. Ördek, kaz ve kuğu gibi su kuşlarının bulunduğu deltada, şahin ile doğan gibi binlerce yırtıcı kuş ve bülbüller, kuyruk sallayanlar gibi ötücülerin on binlercesini görmek mümkün.


EN ÇOK OKUNANLAR

Taner Taşkın isyan etti...'Uyduruk bir penaltı'

1 Taner Taşkın isyan etti...'Uyduruk bir penaltı'

Erhan Usta'dan yeşil ışık

2 Erhan Usta'dan yeşil ışık

3'lü görüşme gerçekleştirildi

3 3'lü görüşme gerçekleştirildi

Korku dolu gözlerle izlediler

4 Korku dolu gözlerle izlediler

Yılport Samsunspor Başkanı İsmail Uyanık yıkıldı

5 Yılport Samsunspor Başkanı İsmail Uyanık yıkıldı

Samsun'da şanslı büfe

6 Samsun'da şanslı büfe

Taraftar Taner Taşkın'ı istifaya davet etti

7 Taraftar Taner Taşkın'ı istifaya davet etti

21 Ocak Pazartesi Samsun hava durumu! Akşam saatlerine dikkat!

8 21 Ocak Pazartesi Samsun hava durumu! Akşam saatlerine dikkat!

Maç gergin geçti

9 Maç gergin geçti

Ömer attı Samet sevindi

10 Ömer attı Samet sevindi