CENNET ŞENLENDİ

Samsun un Bafra İlçesi nde kuş cenneti olarak bilinen Kızılırmak Deltası nda yeni yılın ilk günlerinde etkili olan kar yağışı göllerdeki su oranını yükseltince deltadaki kuş popülasyonu da arttı\r\n

CENNET ŞENLENDİ
Göçmen kuşların üreme ve yaşam yeri olan Kızılırmak Deltası nda bu yıl birçok kuş türü göç etmeden kış sezonunu geçiriyor. Yoğun kar yağışı nedeniyle kuş cenneti içindeki 7 gölde su seviyesinin yükselmesi, kuş sayısını da artırdı. Geçen yılın kış döneminde farklı türlerdeki 97 bin kuşa ev sahipliği yapan deltada bu dönem yaklaşık 130 bin kuşun sayımı yapıldı. Küresel ısınma nedeniyle geçen yıllarda kuş sayısı azalan kuş cenneti nde son yıllarda alışık olunmayan bir canlılık yaşanıyor. 347 değişik türdeki binlerce kuşun bir arada görüldüğü deltada, kuş türünün ve sayısının artması, doğa bilimcileri ile doğal hayat meraklılarını da yöreye çekmeye başladı.
GÖZLEMCİLERİN İLGİSİ ARTIYOR
Doğa Koruma ve Milli Parklar Samsun Şube Müdürü Murat Demir,  yoğun kar yağışıyla Kızılırmak Deltası ndaki göllerde geçen yıla oranla su seviyesinin iki kat arttığını söyledi. Deltadaki biyoçeşitlilik ve göçmen kuşlar için suyun çok önemli olduğuna işaret eden Demir, şunları kaydetti: Su seviyesinin yükselmesi kuş polülasyonunu da arttırdı. Geçen yıl kuraklık nedeniyle Sibirya dan göç etmeyen ve bulundukları yerlerde kışı geçiren göçmen kuşlar, bu yıl kışı geçirmek için yeniden deltaya döndü. Kuş popülasyonunun artması özellikle yerli ve yabancı kuş gözlemcilerinin deltaya ilgisini de artırdı.
Avrupa Kuş Alanları Envanteri ndeki en önemli 4 kriterden 3 üne sahip olan Kızılırmak Deltası nda, irili ufaklı çok sayıda göl, sazlık alanlar, ender subasar çayırlar, 12 bin hektarı bulan sulak alan bulunuyor. Delta, barındırdığı canlı türleriyle Türkiye nin önemli doğal sistemlerinden birini oluşturuyor. Ördek, kaz ve kuğu gibi su kuşlarının bulunduğu deltada, şahin ile doğan gibi binlerce yırtıcı kuş ve bülbüller, kuyruk sallayanlar gibi ötücülerin on binlercesini görmek mümkün.


EN ÇOK OKUNANLAR

Antalya'da gürültü kavgası: 1 ölü, 1 yaralı

1 Antalya'da gürültü kavgası: 1 ölü, 1 yaralı

Tramvay ücretsiz

2 Tramvay ücretsiz

Samsun'da Jandarmaya ateş açan 3 kişi tutuklandı

3 Samsun'da Jandarmaya ateş açan 3 kişi tutuklandı

Şehit Yarbay Dunca'nın baba evine acı haber ulaştı

4 Şehit Yarbay Dunca'nın baba evine acı haber ulaştı

Cumhurbaşkanı'nın kuzeni trafik kazasında yaşamını yitirdi

5 Cumhurbaşkanı'nın kuzeni trafik kazasında yaşamını yitirdi

 Taraftar işbaşında

6 Taraftar işbaşında

Haydi Samsun

7 Haydi Samsun

Gözler Samaras'ta olacak

8 Gözler Samaras'ta olacak

Kızılcahamam Belediye Başkanı Güney, iş adamlarıyla bir araya geldi

9 Kızılcahamam Belediye Başkanı Güney, iş adamlarıyla bir araya geldi

Manisa'da iki otomobil çarpıştı: 4 yaralı

10 Manisa'da iki otomobil çarpıştı: 4 yaralı