Yavuz Özkara ve Samsunlu Sanatçılar Derneği Türk Halk Müziği korosu

Bu hafta Samsun'un halk müziği ve onun emeği, değeri olmuş kıymetli şefi Sevgili Yavuz ÖZKARAN ile merhaba diyoruz. Samsun'un yakın geçmişinden bugüne değin halk müziği adına yapılanları konuşup paylaştık. Her zamanki nezaketiyle gerçekleştirdiğimiz röpor

Yavuz Özkara ve Samsunlu Sanatçılar Derneği Türk Halk Müziği korosu

\n  

\n
\n               Bu hafta Samsun'un halk müziği ve onun emeği, değeri olmuş kıymetli şefi Sevgili Yavuz ÖZKARAN ile merhaba diyoruz. Samsun'un yakın geçmişinden bugüne değin halk müziği adına yapılanları konuşup paylaştık. Her zamanki nezaketiyle gerçekleştirdiğimiz röportajımızı keyifle okuyacağınıza inanıyorum… 
\n
\n  
\n
\n               UĞUR DEDE: Sanat hayatının neredeyse tamamı Samsun'da geçmiş biri olarak, sanat hayatınızdan, ilk başladığınız yıllardan bugüne değin bir değerlendirme istenmiş olsa Yavuz ÖZKARAN öncelikle neleri ifade etmek ister? 
\n
\n YAVUZ ÖZKARAN:
\n
\n               Türkülerle birlikteliğim merhum babam Hüseyin Özkaran‘dan bağlama çalmasını öğrenerek başladı. İlk ve       ortaöğrenim dönemimde okul koro faaliyetleri içerisinde bulundum. 
\n
\n 1986 -1990 yılları arası Samsun Belediye Konservatuvarı Türk Halk Müziği (THM) bölümündeki eğitimimin ardından 1995 yılına kadar belediye konservatuvarı THM korosunda saz sanatçısı olarak görev yaptım.
\n
\n               1996 yılında Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü THM korosunun kuruluş çalışmalarına katılarak koronun 1996-1999 yılına kadar şef yardımcılığı görevinde bulundum.
\n
\n               1999 yılında Samsun Büyükşehir Belediye Konservatuvarı Türk Halk Müziği bölümünde gençlik ve çocuk korosu şefliği, öğretim görevlisi, 2001-2003 yılları arası THM bölüm başkanı olarak görev yaptım. 2004 yılında bu görevimden ayrılarak 2004-2005 yılları arası 19 Mayıs Üniversitesi Türk Halk Müziği Korosu'nda saz sanatçısı olarak görev yaptım. Nizamettin Dizdar, Murat Camadan ve İlyas Şenel gibi Türk Halk Müziği'ne emeği geçen değerli hocalarla çalıştım.
\n
\n                Daha sonraki dönemlerde Samsun 19 Mayıs Lisesi Öğretmenler Türk Halk Müziği Korosu, Pelitder Türk Halk Müziği Korosu, Kurupelit Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu , Canik Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu ve şu an Samsunlu Sanatçılar Derneği(SASAD)Türk Halk Müziği korolarını çalıştırarak çok sayıda konser verdim. Halen Samsunlu Sanatçılar Derneği (SASAD) T.H.M Korosu Şefi ve Samsun Kültür ve Sanat Platformu Müzik Kurulu ve Disiplin Kurulu üyesiyim.
\n
\n Türk Halk Müziği'ne gönül vermiş olan birçok öğrenci yetiştirdim. Geçmişten geleceğe bir köprü olan türkülerimizi bizden sonraki kuşaklara en doğru şekilde aktardığım inancındayım.
\n
\n  
\n
\n               UĞUR DEDE: 
\n
\n               Dün ile bu gün arasında çok bariz dediğiniz farklar var mıdır? Varsa nelerdir örneklendirerek anlatabilir misiniz? 
\n
\n  
\n
\n               YAVUZ ÖZKARAN:
\n
\n               Geçmiş dönemlerde halk müziği çalışmaları, Samsun Belediye Konservatuvarı çatısı altında yapılmaktaydı. Samsun’da 1980 ve 1990 yılları arasında o dönemin en değerli üstatları, o topluluğun içerisinde müzik hayatlarını sürdürmekteydi. Çalışmalar, akademik bir çizgi içerisine oturtulmuş idi. Çok sayıda akademisyen ve sanatçı o topluluk içerisinden yetişti ve Türkiye’nin şu an birçok üniversite ve devlet kuruluşlarında hizmet vermektedirler şu an Samsun‘da koro çalışmalarını sürdüren ben ve diğer birçok koro şefi ve sanatçı arkadaşımız, o dönemin yetiştirdiği kişilerdir. Yine o dönemlerde halkın halk müziğine desteği, ilgisi ve saygısı çok büyüktü. Bu topluluğa insanlar sınavdan geçirilerek alınırdı. Bugünlere geldiğimizde günümüz şartları gereği topluluklar resmi ve özel kuruluşlar çoğalarak çalışmalarına hız vermiş ve birçok Türk Halk Müziği toplulukları kurulmuştur.
\n
\n  
\n
\n  
\n
\n               UĞUR DEDE: Samsun bu zaman içinde neleri kaybedip neleri kazanmış olabilir? Kazandıkları ve kaybettikleriyle bir Samsun Türk Halk Müziği analizi rica etsem neler söylemek mümkün olur?
\n
\n  
\n
\n               YAVUZ ÖZKARAN:
\n
\n               Geçmiş dönemlerde yapılmış olan çalışmaların altyapı olarak değerlendirilmesi gerekir. Bugünün çalışmaları bu yapılan sağlam altyapıların üzerine oturtularak çoğalmasına olanak sağlamıştı. Bizden önceki kuşakların biz ve bizden sonra gelecek olan sanatseverlerin Türk Halk Müziği'ne olan sevgi ve ilgisiyle kaybedilen değil; kazanılan bir sanat dalı olmasına özen gösterilmiştir. Zaten halk müziği geleneksel bir müzik türüdür. Ne kadar akademik çalışmalar olsa da usta çırak ilişkileriyle günümüze dek devam etmiştir. Bizden sonra da devam edeceğine inancımız tamdır.
\n
\n  
\n
\n  
\n
\n               UĞUR DEDE: Korolarda çalışmalar nasıldır ve de nasıl olmalı? Neler çok önemli genel anlamda sorsam?
\n
\n  
\n
\n               YAVUZ ÖZKARAN:
\n
\n               Koro çalışmaları teknik bir yöntem ile olmalıdır. Şan (ses kullanımı ), diyafram (doğru nefes kullanımı), hançere ve yöre ağızları (üslup) temel müzik eğitimi (nota, solfej, usul ve repertuvar) böyle olmalıdır. Yine teknik anlamda bayan seslerinde soprano mezo soprano, alto. Erkek seslerde bas bariton ve tenor sesler koro içerisinde uygun miktarda bulunması gerekir ve bu anlattığım detaylar iyi bir koro için olmasa olmazlarıdır.
\n
\n  
\n
\n               UĞUR DEDE: Samsunlu Sanatçılar Derneği Halk Müziği Korosu'ndan bahseder misiniz?
\n
\n  
\n
\n               YAVUZ ÖZKARAN:
\n
\n               Samsun Sanatçılar Derneği (SASAD) Türk Halk Müziği Korosu, çalışmalarını şu an Anakent İş Merkezi 2.kattaki Samsun Büyükşehir Belediye Konservatuvarı salonunda sürdürmektedir. Koromuz 40 kişiden oluşmaktadır. Tamamen amatör her yaştan, her meslekten, sanatsever türkü dostlarının biraraya gelmesiyle koromuz çalışmalarına devam etmektedir. 4 yıldan beri yoğun bir tempo içerisinde çalışmalarını sürdürmekte, şehrimize, öz kültürümüze katkı sunmaktadır. Koromuz, her yıl çalışmalarını birkaç konserle Samsun halkının beğenisine sunmakta ve takdir görmektedir
\n
\n  
\n
\n               UĞUR DEDE: Hedefi nedir ya ad nelerdir?
\n
\n  
\n
\n               YAVUZ ÖZKARAN:
\n
\n               Samsunlu Sanatçılar Derneği Türk Halk Müziği Korosu'nun misyonu, geçmişte olduğu gibi türkülerimizi en doğru biçimde irca ederek bizden sonraki kuşaklara aktarmaktır.
\n
\n  
\n
\n  
\n
\n               UĞUR DEDE: Projeleriniz?
\n
\n  
\n
\n               YAVUZ ÖZKARAN:
\n
\n                İlk projemiz Türk Halk Müziği'nin büyük üstadı Neşet ERTAŞ türküleri konserini Samsun halkının beğenisine sunmak. 2. projemiz eski ve yeni Samsun türkülerini yeniden düzenleme yaparak, ulusal bazda kendini kanıtlamış Samsunlu sanatçıları da konuk ederek 19 Mayıs etkinlikleri içerisinde 'Samsunlu Sanatçılarla Samsun Türküleri Konseri'ni hazırlamak ve sunmak istiyorum.
\n
\n  
\n
\n  
\n
\n               UĞUR DEDE: Halk müziğinde bir beste sorunu yaşıyor muyuz? Yeni yakılmış türküler pek işitmez olduk.
\n
\n  
\n
\n               YAVUZ ÖZKARAN:
\n
\n               Yerel anlamda Türkiye’nin çoğu bölgesinde birçok sanatçının ürettiği türkü formunda besteler bulunmaktadır ancak TRT’nin geçmişten gelen yeni türkülere olan soğuk duruşundan dolayı şu andaki TRT repertuvarına bu türküler kazandırılamamıştır. Örnek olarak benim de âcizane türkü formatında bestelerim vardır ancak noktalayıp TRT'ye gönderdiğim halde kayda alınmamıştır. Kıstas nedir?
\n
\n  
\n
\n               UĞUR DEDE: Sorup soruşturmak lazım elbette... Çok teşekkür ediyorum. Son cümlelerinizle bitirelim izniniz olursa?
\n
\n  
\n
\n               YAVUZ ÖZKARAN:
\n
\n               Ben de şahsım ve topluluğum adına kendimizi ifade etme olanağı sağladığınız için teşekkür ediyorum.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Ailesi tarafından kayıp ilanı verilen genç ölü bulundu

1 Ailesi tarafından kayıp ilanı verilen genç ölü bulundu

Gazi, şehit ve engelli aileleri akşam yemeğinde bir araya geldi

2 Gazi, şehit ve engelli aileleri akşam yemeğinde bir araya geldi

Şuhut, beyaza büründü

3 Şuhut, beyaza büründü

Kar yağışında mahsur kalan yavru köpeği itfaiye kurtardı

4 Kar yağışında mahsur kalan yavru köpeği itfaiye kurtardı

AK Parti Bursa ilçe başkanları belli oldu

5 AK Parti Bursa ilçe başkanları belli oldu

Sultangazi'de tütün kaçakçılarına dev operasyon

6 Sultangazi'de tütün kaçakçılarına dev operasyon

Samsun'da tır ile çarpışan otomobil yandı: 1 yaralı

7 Samsun'da tır ile çarpışan otomobil yandı: 1 yaralı

Kırşehir'de kaza 1 ölü

8 Kırşehir'de kaza 1 ölü

Eskişehir'in 'Geleneksel Kartopu Savaşları' başladı

9 Eskişehir'in 'Geleneksel Kartopu Savaşları' başladı

THY Euroleague: Fenerbahçe: 92 - EA7 Olimpia Milano: 85

10 THY Euroleague: Fenerbahçe: 92 - EA7 Olimpia Milano: 85