Suudi Arabistan Kralı Abdullah vefat etti

Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz in, tedavi gördüğü hastanede 91 yaşında vefat ettiği bildirildi.\r\n

Suudi Arabistan Kralı Abdullah vefat etti
Suudi Arabistan Krallık Divanı ndan yapılan açıklamada, Kral Abdullah ın 3 haftadan beri tedavi gördüğü hastanede vefat ettiği belirtildi. 

Yerel saatle 01.00 de hayata veda eden Kral Abdullah ın cenazesinin, ikindi namazından sonra Riyad da defnedileceği kaydedilen açıklamada, tüm ümmete başsağlığı dilendi. 

Suudi Arabistan kanunları gereği, Veliaht Prens Selman bin Abdulaziz in kral olarak ülke yönetiminin başına getirildiği belirtilen açıklamada, bu konuda berat alındığı bildirildi.

Mukrin bin Abdulaziz veliaht olarak tayin edildi

Açıklamada, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz e veliaht olarak Mukrin bin Abdulaziz in tayin edildiği ifade edildi.

Kral Abdullah, kardeşi Fahd bin Abdulaziz in 1 Ağustos 2005 te vefat etmesi üzerine ülke yönetiminin başına geçmişti.

Ürdün, Bahreyn, BAE ve Umman yas ilan etti

Ürdün Kraliyet Divanı ndan yapılan yazılı açıklamada, Kral İkinci Abdullah ın emriyle Ürdün Kraliyet Sarayı nda bugünden itibaren 40 gün yas ilan edildiği belirtilerek, Suud ailesine başsağlığı dileklerinde bulunuldu. Ürdün hükümeti, Başbakan Abdullah en-Nusur başkanlığındaki Bakanlar Kurulu nun Suudi Arabistan Kralı Abdullah b. Abdulaziz in vefatı üzerine 3 günlük yas ilan ettiğini açıkladı.

Açıklamada, Kral İkinci Abdullah ın, cenaze törenine katılmak için İsviçre nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu nu (WEF) yarıda kestiği aktarıldı.

Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife nin talimatıyla da ülkede 40 günlük resmi yas, ayrıca tüm bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşlarında bugünden itibaren üç gün süreyle tatil ilan edildi.

Kral Hamad, Suudi Arabistan Kralı Abdullah ın vefatı dolayısıyla taziye mesajı yayımladı. Mesajda, İslam ümmeti büyük ve tarihi bir liderini kaybetti. Kral Abdullah, hayatının son anlarına dek ümmetin davalarına hizmet etti. Bahreyn Krallığı, Arap ülkeleri ve İslam ümmeti, hayatını, halkına, ümmetine, dinine ve insanlığa hizmete adamış bir liderin vefatıyla büyük kayıp verdi. Onun çalışmaları, vicdanlarda ebedi kalacaktır denildi.

Öte yandan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Halife Bin Zayid Al Nahyan ın talimatıyla ülkede 3 günlük yas ilan edildi.

Ülkedeki, tüm kamu kuruluşlarında 3 gün süreyle bayrakların yarıya indirileceği belirtildi.

Devlet Başkanı Nahyan, taziye mesajında ise Halkına ve ümmetine hizmet eden, İslam ümmetinin önde gelen liderlerinden biri için yas tutuyoruz. Kral Abdullah a Allah tan rahmet diliyor, mekanının cennet olmasını niyaz ediyoruz ifadelerini kullandı.

Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah ile Umman Kralı Sultan Kabus bin Said, Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz in vefatı nedeniyle taziye mesajı yayınladı.

Kuveyt Emiri Şeyh Sabah tarafından yayınlanan mesajda, Kral Abdullah ın ölümüyle, dünya müthiş bir insanı, Körfez, Arap ve Müslüman dünyası seçkin bir liderini, hayatını Arap, Müslüman ülkeleri ve ülkesine hizmet etmeye adamış güçlü bir sembolü kaybetti ifadelerine yer verildi.

Umman Kralı Sultan Kabus ise Suudi Arabistan a taziye mesajı göndererek, ülkesinde üç günlük resmi yas ve tatil ilan etti.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham, dün gece vefat eden Kral Abdullah bin Abdulaziz in vefatı nedeniyle Suudi Arabistan hükümetine ve halkına başsağlığı diledi.

Obama dan başsağlığı

ABD Başkanı Barack Obama, Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz’in vefatı nedeniyle Kral Abdullah’ın ailesine ve Suudi Arabistan halkına başsağlığı dileğinde bulundu.

Obama, yaptığı yazılı açıklamada, “Derin saygılarımla kişisel taziyelerimi ve Amerikan halkının üzüntülerini Kral Abdullah bin Abdulaziz’in ailesine ve Suudi Arabistan halkına iletiyorum” ifadesini kullandı.  

Sisi cenaze törenine katılacak

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ve Ezher Şeyhi Ahmed et-Tayyib,  Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz’in vefatı nedeniyle Kral Abdullah’ın ailesine veSuudi Arabistan halkına başsağlığı dileğinde bulundu.

Kaynaklar Sisi nin, törene katılacak üst düzey Mısır heyetine başkanlık edeceğini belirtti.

Ezher Şeyhi Tayyib de yaptığı yazılı açıklamada, hiçbir kimsenin, Kral Abdullah ın Arap ve İslam davasına yönelik tutumunu unutmasının mümkün olmadığını bildirdi.

Kabe ve Mescid-i Nebevi nin çevresinin 25 milyar dolar harcanarak genişletilmesinin Kral Abdullah ın en önemli eserlerinden biri olduğunu kaydeden Tayyib, onun, Gazze nin inşasının yanı sıra Suriye ve Irak halkına da büyük miktarda maddi yardımlarda bulunduğunu ifade etti.

İkindi namazından sonra defnedilecek

Suudi Arabistan Krallık Divanı ndan yapılan açıklamada, 3 haftadır tedavi gördüğü hastanede vefat eden 91 yaşındaki Kral Abdullah ın cenazesinin, bugün ikindi namazından sonra Riyad da defnedileceği bildirilmişti.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da tanzim satışı başlıyor

1 Samsun'da tanzim satışı başlıyor

Samsun'da 'Ölüm Kavşağı'nda 'acil' inceleme

2 Samsun'da 'Ölüm Kavşağı'nda 'acil' inceleme

50 metreden denize uçtu! 1 ölü

3 50 metreden denize uçtu! 1 ölü

23 Şubat Cumartesi Samsun hava durumu...

4 23 Şubat Cumartesi Samsun hava durumu...

Yılport Samsunspor'da görev değişimi

5 Yılport Samsunspor'da görev değişimi

Samsun'da kaza! Üç metre uzağa savruldu

6 Samsun'da kaza! Üç metre uzağa savruldu

Hocaoğlu Yılport Samsunspor'a başarı diledi

7 Hocaoğlu Yılport Samsunspor'a başarı diledi

Samsun havalimanı yatırım programında

8 Samsun havalimanı yatırım programında

15. yayın İnegölspor

9 15. yayın İnegölspor

Köprüden çaya uçtular 4 yaralı

10 Köprüden çaya uçtular 4 yaralı