Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

AMASYA ÜNİVERSİTESİ’NDEN SUDAN AÇILIMI

Amasya Üniversitesi, Sudan’daki 10 üniversiteyle Mevlana Değişim Programı anlaşması imzaladı.

AMASYA ÜNİVERSİTESİ’NDEN SUDAN AÇILIMI
Anlaşmalara temaslarda bulunduğu Sudan’da imza atan Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, University of Khartoum, University of Kassala, University of Zalingei, University of Elrazi, University of Al Neelain, University of West Kordufan, Sudan University of Science and Technology, White Nile Collage for Science and Technology, Africa city of Technology, El Nasr Technical Collage ile yapılan işbirliği anlamasıyla özellikle söz konusu üniversitelerde İngilizce, Fransızca ve Arapça olarak ders verme, ders alma seçenekleri bulunduğunu, mevcut protokol imzalanan üniversitelerde eğitim, teknoloji, ilahiyat, sağlık, mesleki- teknik eğitim ve mimarlık fakülteleri başta olmak üzere pek çok branşta değişim yapma fırsatları olduğunu, ayrıca ortak programlar için öğretim elemanları için 1 hafta ile 3 ay arası, öğrenciler için ise bir veya iki dönem değişim imkanı sağlandığını belirtti.
Mevlana Değişim Programı’nın Erasmus ve Farabi değişim programından farklı olarak hiçbir coğrafi bölge ayrımı olmaksızın karşılıklı öğretim elemanı ve öğrenci değişim hareketliliğine bütün dünyadaki yüksek öğretim kurumlarını alan bir program olduğunu ve bu program ile 21. yüzyılda yüksek öğretimde uluslararasılaşmanın hedeflendiğini vurgulayan Prof. Dr. Metin Orbay, Öğrenci ve öğretim elemanı değişiminin yanı sıra yüksek öğretimde uluslararasılaşmanın bir diğer boyutu da ortak programlar inşa edebilmektir. Ayrıca, Amasya Üniversitesi olarak, Farabi (ulusal) ve Erasmus (AB ve aday ülkeler) ile yapılan staj ve öğrenim ve ders verme, alma hareketliliği konusunda son dönemde önemli mesafeler kaydettik. Öğrenci ve öğretim üyesi değişiminde artık ulusal, AB ve Amerika ekseni dışında kalan tüm ülkeleri kapsayacak yeni bir değişim programı bugün itibariyle başlamış bulunuyor. Mevlana Değişim Programı ile evrensel bir yüksek öğretim hedeflenmektedir ki, üniversitemiz bu program ile en kısa sürede değişimi başlamıştır” diye konuştu.
Amasya Üniversitesi Mevlana Değişim Program Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Oktay Eser de, “Mevlana Değişim Programı kapsamında anlaşmalı üniversite sayısını artırarak gerek akademik personelimizin gerekse öğrencilerimizin bu ve benzeri programlardan faydalanmalarının yolunu açma gayreti içerisindeyiz. Özellikle anlaşmalı üniversite sayımızı artırmak ve daha fazla hareketlilik sağlayabilmek amacıyla özellikle öğretim elemanlarımızın anlaşma yapmak istedikleri üniversitelerle yazışmalar yapmaları ve yapılan yazışmalar sonucunda anlaşma aşamasına geldiğinizde, ilgili üniversitenin irtibat kişilerini koordinatörlüğümüze iletmeleri yeterli olacaktır” şeklinde konuştu.


EN ÇOK OKUNANLAR

Karadenizin merakla beklediği çevre yoluna 5 ay kaldı

1 Karadeniz'in merakla beklediği çevre yoluna 5 ay kaldı

Trabzonspor Başkanı Ustadan Samsunspora destek sözü

2 Trabzonspor Başkanı Usta'dan Samsunspor'a destek sözü

Samsun Havalimanı bakıma alınacak

3 Samsun Havalimanı bakıma alınacak

Samsunda Cumhuriyet Yürüyüşü iptal

4 Samsun'da Cumhuriyet Yürüyüşü iptal

Samsun Canik Başarı operasyonunda çok sayıda tutuklama

5 Samsun Canik Başarı operasyonunda çok sayıda tutuklama

Samsun dahil 9 kentte abla operasyonu

6 Samsun dahil 9 kentte 'abla' operasyonu

Samsunda cami eylemi

7 Samsun'da cami eylemi!

Samsunda dev DAEŞ operasyonu Çok sayıda gözaltı var

8 Samsun'da dev DAEŞ operasyonu! Çok sayıda gözaltı var

Samsunspor Sportif Direktörü Zeren En büyük acıyı biz yaşadık

9 Samsunspor Sportif Direktörü Zeren: En büyük acıyı biz yaşadık

İşte Samsunspordaki sakat futbolcularda son durum

10 İşte Samsunspor'daki sakat futbolcularda son durum