Borsa da 100 bin e adım adım

BIST 100 endeksi, 2015 yılında bir ay bile dolmadan banka hisseleri öncülüğünde yaklaşık yüzde 6 yükselerek, 100.000 seviyelerinin güçlü bir şekilde dile getirilmesini sağladı.\r\n

Borsa da 100 bin e adım adım
Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, hızlı başladığı 2015 yılında daha bir ay geçmeden banka hisseleri öncülüğünde yaklaşık yüzde 6 yükselerek, 100.000 seviyelerinin güçlü bir şekilde dile getirilmesini sağladı.

Aracı kurumların 2014 yılı sonunda hazırladıkları raporlarda genel olarak 2015 yılı için 93.000 ila 110.000 puan arasında endeks hedefi koymalarının üzerinden daha bir ay bile geçmeden yüzde 5,85 lik ralli ile endeksin 91.000 seviyelerine tırmanması yatırımcılar ve rapor hazırlayan analistlerin yüzünü güldürdü.

BIST 100 endeksi, 2015 yılında banka payla öncülüğünde yükselirken, analistler yatay seyreden döviz kurlarının ve düşüş eğilimindeki faizlerin banka karlılığını pozitif etkileyeceği beklentileri ve yabancı yatırımcı ilgisinin devam etmesiyle özellikle büyük banka paylarının endeksin lokomotifi olduğunu kaydediyor. Bankacılık endeksi yılbaşından bu yana yaklaşık yüzde 10 yükselirken, ana endekslerden BIST Sınai endeksinin getirisi ise yüzde 3 seviyelerinde kaldı.

Analistler, endeksin küresel piyasalarda devam eden parasal genişleme süreci ve düşük faiz ortamının pozitif etkisiyle yükseliş isteğini devam ettirdiğini, bu konularda olumsuz bir gelişme olmadığı taktirde ilk çeyrekte rekor seviyelerin görülebileceğini tahmin ediyor. BIST 100 endeksi 22 Mayıs 2013 tarihinde kapanış rekorunu 93.178,87 puana, gün içi gördüğü en yüksek seviye rekorunu ise 93.398,33 puana taşımıştı.

“100 bin hedefimizi koruyoruz”

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Garanti Yatırım Araştırma Yönetmeni Özgür Yurtdaşseven, global ve yurtiçi varsayımlarının paralelinde 2014 sonunda öngördükleri 100.000 endeks hedeflerini koruduklarını belirtti.

Yurtdaşseven, piyasaların yeni yıla merkez bankalarından gelen destekleyici önlemlerle başladığını hatırlatarak, Hindistan, Mısır , Peru gibi gelişmekte olan ülke merkez bankalarından gelen faiz indirim açıklamalarının ardından TCMB’den de benzer yönde aksiyon alındığını, gelişmiş ülke ekonomilerinde ise Avrupa Merkez Bankası (ECB) tahvil alım kararıyla küresel likiditeye katkı sağlayan son kurum oldu dedi. 

Gelişmelerin, 2014 yılı sonundaki strateji raporlarında olduğu gibi BIST 100 endeksi için olumlu beklentilerini desteklediğini aktaran Yurtdaşseven, merkez bankalarının likidite desteği ve enflasyonun yurtiçinde düşmeye devam edeceği beklentisiyle TCMB’nin 2015 yılı içerisinde toplam 175 baz puanlık faiz indirimine gitmesini beklediklerini kaydetti. 

“92 bin üzerinde satış baskıları artabilir”

Yurtdaşseven, kısa vadede endeksin 92.000 üstünde kar satışı riskinin yükseldiğine değinerek, ancak mevcut konjonktür içerisinde geri çekilmelerin yani alım fırsatları vereceği sürecin devam edeceğini tahmin ediyor.

ALB Menkul Değerler Araştırma Müdürü Yeliz Karabulut ise endeksin önemli direnç olarak gördükleri 93,500 seviyesini kırması durumunda 100.000 puana doğru yükselişin devam edebileceğini belirtti.

Yükselişin ivmelenebilmesi için yeni bir hikayeye ihtiyaç olduğunu aktaran Karabulut, “Bizim 2015 beklenti raporumuzda hedefimizi 93,500 seviyesi olmakla birlikte, bu seviyenin aşılması ile 100 bin seviyesine doğru hareket mümkün” dedi.

Karabulut, şu anki konjonktürde merkez bankalarının parasal genişlemeye gitmesi ve küresel bazda enflasyonun düşüş eğilimiyle birlikte görülen faiz indirimlerinin pay piyasalarını desteklediğini kaydediyor.

Türkiye için 2015 yılı enflasyon beklentilerinin yüzde 6,3 olduğunu aktaran Karabulut, yurtiçinde düşük seyretmesi muhtemel enflasyon ve faizlerin endeksi destekleyeceğini tahmin ediyor.

“Zayıf büyüme BIST 100 için en büyük risk”

Karabulut Türkiye için gördüğü en büyük riskin faiz indirimlerine karşın büyümenin istenilen seviyelere gelememesi olacağını ifade ederek, 2015 büyüme beklentilerinin yüzde 2 olduğunu ve bunun Türkiye için sürdürülebilir olmadığını belirtiyor.

Endeksin yükselişi açısından en önemli risk olarak büyüme ve bunun şirketlerin borçlarına etkisinin olacağını söyleyen Karabulut, şöyle devam etti:

“Rusya, Çin ve Avro Bölgesi sorunlarının da piyasaların odak noktasında olmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Tüm bu olumsuz koşulların oluşması halinde endeksin 77. 500 ve 72.500 seviyelerine kadar gerileyebileceği riskleri göz ardı edilmemelidir.”


EN ÇOK OKUNANLAR

Taner Taşkın isyan etti...'Uyduruk bir penaltı'

1 Taner Taşkın isyan etti...'Uyduruk bir penaltı'

3'lü görüşme gerçekleştirildi

2 3'lü görüşme gerçekleştirildi

Erhan Usta'dan yeşil ışık

3 Erhan Usta'dan yeşil ışık

Yılport Samsunspor Başkanı İsmail Uyanık yıkıldı

4 Yılport Samsunspor Başkanı İsmail Uyanık yıkıldı

Korku dolu gözlerle izlediler

5 Korku dolu gözlerle izlediler

Samsun'da şanslı büfe

6 Samsun'da şanslı büfe

Taraftar Taner Taşkın'ı istifaya davet etti

7 Taraftar Taner Taşkın'ı istifaya davet etti

21 Ocak Pazartesi Samsun hava durumu! Akşam saatlerine dikkat!

8 21 Ocak Pazartesi Samsun hava durumu! Akşam saatlerine dikkat!

Maç gergin geçti

9 Maç gergin geçti

Ömer attı Samet sevindi

10 Ömer attı Samet sevindi