AB ye yalvarmadan başımız dik gireceğiz

Başbakan Davutoğlu, Mutlaka bir gün Türkiye AB ye girecek. Yalvarmayacağız, başımız dik şekilde, dinimizle, dilimizle gireceğiz dedi.\r\n

AB ye yalvarmadan başımız dik gireceğiz
Başbakan Ahmet Davutoğlu, İslam Avrupa nın asli dinidir ve asli dini olarak devam edecektir dedi.

Davutoğlu, Trafo Otel de düzenlenen İsviçre Buluşması toplantısında, ülkede yaşayan Türk vatandaşlarına hitap etti.

AK Parti felsefesi tam doğru anlaşılsın, yerine otursun diye son 10 günün takvimini paylaşmak istediğini belirten Davutoğlu, 10 gün içinde Paris te terör saldırısına karşı Avrupalı liderlerle birlikte yürüdüklerini, orada bulunuşlarının Avrupalı Müslümanlar adına hiçbir kimsenin İslam ile terörü yan yana zikredemeyeceğini göstermek için olduğunu söyledi.

Orada hem vatandaşlarla görüştüklerini hem de Fransa daki Müslümanların liderleriyle oturup konuştuklarını, dertleştiklerini anlatan Davutoğlu, sonra Berlin e geçtiklerini ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile ikili görüşmeler yaptıklarını anımsattı.

Bunun yanı sıra Berlin de ırkçılar tarafından  Müslümanlar yatsı namazını kılarken yakılan Fatih Camisi ni yerinde ziyaret ettiklerini anlatan Davutoğlu, şunları kaydetti:

Orada da nerede olursa olsun, her türlü ırkçılığa karşı başımız dik bir şekilde ayakta duracağımızın mesajını verdik. İşte bir kez daha Zürih ten sesleniyorum; İslam Avrupa nın asli dinidir ve asli dini olarak devam edecektir. Endülüs ten Osmanlı ya ve yarım asır önce Anadolu nun her bir köşesinden çıkıp, o kutsal yürüyüşle buraya gelen, o yiğit insanların getirdiği ve Avrupa ya ezanla birlikte çil çil kubbe gibi serpiştirdiği, o mescitler, o camiler mutlaka korunacaktır, onlara uzanan ellere karşı mücadele etmeye devam edeceğiz.Tekbiri Zürih e taşıyan kardeşlerimin alnından öpüyorum, Allah sizi yetiştirenlerden razı olsun. Buralara, bu diyarlara tahta bavullarla gelmekle birlikte, fakir bir şekilde gelmekle birlikte, gönlü zengin bir şekilde, imanını koruyan o ilk gurbetçilerimize selam olsun, onların evlatlarına selam olsun. Allah ın rahmetine kavuşanlara rahmet diliyoruz. Onlar ne mübarek insanlar ki Anadolu dan Rumeli den bu diyarlara geldiklerinde, buralara öyle bir tohum ektiler ki Allah ın izniyle o tohum, Avrupa merkezinde bir adalet çınarı olarak yükselecek. Kimse bunu engelleyemeyecek.

Müslümanlar ve Hristiyanların Avrupa da barış içinde yan yana yaşayacağını belirten Davutoğlu, bunu kimsenin engelleyemeyeceğini söyledi.

Dinimizle, dilimizle, örfümüzle Avrupa Birliği ne gireceğiz

Berlin den Türkiye ye döndükten sonra Brüksel e gittiklerini ve orada da Anadolu nun evlatları tarafından coşkuyla karşılandıklarını ifade eden Davutoğlu, burada Avrupa Birliği liderleriyle, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk,  Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Junker ile açık ve net görüşmeler yaptığını hatırlattı.

Türkiye nin AB yolunda stratejik kararlılığını bir kez daha vurguladıklarını anlatan Davutoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

Önümüze getirilen engellere rağmen, önyargılara rağmen, her türlü provokasyona rağmen Türkiye, Avrupa Birliği yolunda yürümeye kararlıdır. Neden biliyor musunuz? Hem Türkiyesiz Avrupa büyük bir eksiklik olacaktır ama en önemlisi de sizler için, Avrupa Birliği yolunda yürümeye devam edeceğiz. Madem ki burada bizim kültürümüzü, örfümüzü, dilimizi, dinimizi temsil eden kardeşlerimiz var, madem ki 45 milyon var Avrupa da Müslüman, işte Türkiye Avrupa Birliği nin parçası mutlaka olacaktır. Mutlaka bir gün Avrupa Birliği ne gireceğiz. Yalvarmayacağız, dilenmeyeceğiz, hiç bir özel ayrıcalık beklemeyeceğiz. Başımız dik bir şekilde gireceğiz, onurla gireceğiz. Dinimizle, dilimizle, örfümüzle Avrupa Birliği ne gireceğiz. Siz aziz Zürihliler, İsviçreliler, siz Avrupa nın kalbinde böyle dik duruyorsunuz, bize dünyanın her yerinde baş eğmek yakışır mı? Siz bir an bile tereddüt etmeden bizim kültürümüzü Avrupa da yaşıyorsunuz, biz o kültürden bir zerre dahi fedakarlık eder miyiz? Başımızı eğer miyiz? Eğmeyiz Allah ın izniyle, eğmedik, eğmiyoruz, eğmeyeceğiz. Biz baş vermiş ama baş eğmemiş Çanakkale nin yiğitlerinin torunlarıyız.

Türkiye, AB ye girmek için çok güçlü diye çekiniyorlar  

Avrupa Birliği ne kararlı şekilde yollarına devam edeceklerinin, hiç bir şey talep etmeden hiç bir şey dilenmeden, başları vakur bir şekilde gireceklerinin altını çizen  Davutoğlu, şöyle devam etti: 

2002 de iktidara geldiğimizde, o zaman yaptığımız görüşmelerde, fısıltı halinde de olsa, bazen de seslerini yükselterek  şöyle derlerdi: Türkiye Avrupa ya girmek için çok fakir, çok zayıf, alırsak Avrupa ya yük olur. Alırsak Türkiye ye milyarlarca, yüz milyarlarca avro katkı yapmamız beklenir. Türkiye krizden yeni çıkmış fakir bir ülke . Elhamdülillah onların önünde hiç bir şey talep etmeden, o fakir dedikleri ülke bugün dünyanın yükselen gücü, G-20 nin başkanı. Onlardan, hani başka ülkelere yaptıkları gibi yüz milyarca avro istemeden, talep etmeden, tek başımıza alnımızın teriyle buralara geldik. Milletimizin helal kazançlarından aldığımız vergilerle buraya geldik. Çalışkan milletimizin ahlakıyla buraya geldik, çalışkanlığı ile buraya geldik. Allah bizi hiç bir zaman, hiç bir şekilde namerdin karşısında mahcup etmesin, değil merde namerde bile muhtaç etmesin. Biz o yılları biliriz, 1 milyon dolar için neler yapıldığı yılları biliriz ama şimdi öyle değil. Şimdi de diyorlar ki aynı çevreler Türkiye, Avrupa Birliği ne girmek için çok güçlü. Eğer Avrupa Birliği ne girerse, Avrupa nın karakterini değiştirir, Avrupa Parlamentosu nun dörtte biri Türk olur diye çekiniyorlar.

12 yılda Türkiye zayıf, Avrupa ya giremez diyenlerden, Türkiye çok güçlü, girerse Avrupa yı değiştirir denilen günlere geldiklerini ifade eden Davutoğlu, İşte AK Parti yılları bu yıllar. İşte sizin Zürih sokaklarında, İsviçre sokaklarında, ve bütün Türklerin, bütün Avrupa sokaklarında başının dik dolaşmasını sağlayan bu dedi.

Avrupa için Türkiye bir şifadır

Başbakan Davutoğlu, Buradan bir daha sesleniyorum, Avrupa bir gün küresel güç olacaksa, Türkiye nin üyeliği ile olacak. Avrupa ekonomisi bu krizden çıkacaksa, Türkiye nin dinamik nüfusuyla, girişimci kudretiyle çıkacak. Avrupa için biz bir yük değiliz. Avrupa için Türkiye bir şifadır. Hem ırkçılık hastalığına karşı bir şifadır, hem ekonomik durgunluğa karşı bir şifadır hem de Avrupa nın düşen gücüne karşı, Avrupa yı ayağa kaldıracak bir şifadır

Brüksel den Türkiye ye döndükten sonra hafta sonu Aydın ve Muğla ya sonra da Tekirdağ a kongreler için gittiklerini anlatan Davutoğlu, İsviçre den döner dönmez de Diyarbakır ve Batman a gideceklerini söyledi.

Aydın da yiğit efelerle, Muğla da Yörük, Türkmen boylarının çocuklarıyla, Tekirdağ da Rumelili yiğitlerle, Evlad-ı Fatihan ın torunlarıyla buluştuklarını anlatan Davutoğlu, Cumartesi, Pazar günü de Diyarbakır da Batman da Mezopotamya nın Kürt yiğitleriyle buluşacaklarını söyledi.

Davutoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

İşte bizim birlik beraberlikten anladığımız budur, Türkmenler, efeler, Evlad-ı Fatihan, Mezopotamya boyları, hepsi yan yana bir arada. Bizim Çözüm Süreci nden de anladığımız bu. Zeybek oynayan efelerle, halay çeken Diyarbakırlı, Batmanlı yiğitler yan yana. İşte bu al bayrağı Türkiye nin her yerinde, milli birliğin kardeşliğin sembolü yapan AK Parti zihniyeti bu. Nasıl Türkiye de, Türkiye nin doğusuyla batısını, kuzeyiyle güneyini bir araya getirdik biliyorum. Paris te, Berlin de, Brüksel de 3 gün önce Londra da buluştuğumuz kardeşlerimiz, şimdi burada buluştuğumuz kardeşlerimiz arasında Türkiye nin doğulusu da var, batılısı da. Anadolulusu da var Rumelilisi de. Kuzeyi de var güneyi de. Türkü de var Kürdü de Sünnisi de var, Alevisi de. İşte Türkiye bu.

Gerektiğinde her yerde one minute diyebilecek bir Türkiye var

Başbakan Ahmet Davutoğlu, O herkesin tahkir ettiği, tepeden baktığı Türkiye yok. Tepeden bakana, onurla bakan bir Türkiye var. İnandığımız değerleri tahkir etmeye kalkışana haddini bildiren bir Türkiye var. Gerektiğinde her yerde one minute diyebilecek bir Türkiye var hamd olsun dedi.

Davos programını tamamlayarak Zürih e gelen Davutoğlu, Trafo Otel de düzenlenen İsviçre Buluşması nda, burada yaşayan Türk vatandaşlarına hitap etti. 

Davutoğlu buradaki konuşmasında, ne olursa olsun Türkiye nin birliğini, beraberliğini, vatanın bütünlüğünü hiçbir şekilde çiğnetmeyeceklerini, milletin kardeşliğini ebedi kılacaklarını söyledi. 

Başbakanlık görevini devraldığında Anadolu nun, Rumeli nin her yerine gideceğine kendisine söz verdiğini belirten Davutoğlu, Nerede bir vatandaşımız varsa onların da ayaklarına gideceğim diye ahdettiğini, 10 gün içinde, 5 Avrupa şehrini ziyaret ettiğini, etmeyi de sürdüreceğini dile getirdi.

Londra da bir günde yaklaşık 12 toplantıda finans kuruluşlarına, yatırımcılara hitap ettiğini, ikili görüşmeler yaptığını, Davos taki programlarının da yoğun olduğunu kaydeden Davutoğlu, ancak Zürih te gördüğü al bayrak coşkusunun, yorgunluğunu aldığını vurguladı. 

Aralık ta Üsküp e gerçekleştirdiği ziyarette Üsküp te kendisinden bayrak istendiğini, her haneye bayrak, Kuran-ı Kerim ve sözlük göndereceklerine söz verdiklerini hatırlatan Davutoğlu, İsviçre de de isteyen herkese al bayrak göndereceklerini belirtti. 

Başbakan Davutoğlu, Bizim siyaset felsefemiz Türkiye yi tek bir yumruk gibi doğusuyla batısıyla, kuzeyiyle güneyiyle birleştirmek. Öyle bir birlik gücü oluşturmak ki, bir güneş gibi Balkanlar ın üzerine doğsun, bir güneş gibi Filistin in üzerine doğsun, bir güneş gibi Suriye nin, Irak ın, bütün Ortadoğu nun üzerine doğsun. Doğu dan bir güneş gibi Semerkand tan Buhara dan doğsun, Batıya, Latin Amerika ya kadar o güneş etkisini göstersin diye konuştu. 

Kimse bizim adalet davamızı durduramaz

Salonda Balkanlar dan, Somali den de gelenlerin bulunduğuna dikkat çeken Davutoğlu, şöyle devam etti:

Somalili kardeşlerimizin buradaki mevcudiyeti ne diyor biliyor musunuz? Şunu söylüyor; Ümitsizliğe düştüğümüzde bebeklerimiz yolda susuzluktan, açlıktan öldüğünde 2012 Ağustosunda semada bir uçak belirdi. 20 yıldır hiçbir resmi uçağın inmediği Mogadişu ya işte bu al bayrağı taşıyan Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı nın uçağı indi. Biz o onuru yaşadık. Fazla değil 2,5-3 yıl içinde Somali nin kaderini değiştirdiniz dediler. Hani evvelki gün Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyareti öncesinde Mogadişu da Türk heyetinin kaldığı binanın karşısında intihar saldırısı yapıldı ya, işte Somalili kardeşlerimizin buradaki mevcudiyeti, onlar ne kadar saldırırlarsa saldırsınlar, biz Türkiye Cumhuriyeti nin, Türk kardeşlerimizin yayındayız diyor.

Konuşmasının bu bölümünde, salonda bulunan Somalililer de sahneye çıkarak Başbakan Davutoğlu ile birlikte salonu selamladı. 

Davutoğlu, Onların buradaki mevcudiyeti, nasıl Türkiye nin Somali deki varlığına saldıran teröristlere cevapsa, Sayın Cumhurbaşkanımızın Mogadişu daki mevcudiyeti ve ziyareti de Somali ye, Afrika ya ve dünyaya bir mesajdır. O mesajda da Cumhurbaşkanımız şunu demektedir hepimiz adına; bu topraklar, Somali ve Afrika, insanlık destanının yazılması gereken topraklardır. Nasıl 16. Yüzyılda o sahillerde, insanlık onurunu ayakta tutmak için atalarımız orada birlikte bulunmuşsa, nasıl 20. Yüzyılda sömürgeciliğe karşı yan yana olmuşsak, bundan sonra da Türkiye nin şefkati ve kudreti, Somali nin, Afrika nın, bütün mazlumların üzerindedir. Kimse yolumuzu kesemez. Kimse bizim adalet davamızı durduramaz değerlendirmelerinde bulundu. 

Dünyanın, insanlığın geleceği için ihtiyaç duyulan şey bellidir

Başbakan Davutoğlu, Davos taki toplantılarda, Biz G-20 Dönem Başkanı olarak hem dünyadaki ekonomik krize cevap oluşturacak çalışmalar yapacağız hem de dünyanın en gelişmiş ülkeleriyle en az gelişmiş ülkeleri arasındaki farkı kapatacağız. Eğer Somali deki çocuklar açlık içinde kıvranıyorsa, Avrupa da, Amerika da birilerinin israf ettiği elektrik bile Afrika nın tükettiği elektrikten daha fazlaysa, 620 milyon Afrikalı nın elektriğe ulaşması mümkün değilse, bu dünyada barış, huzur, adalet olmaz dediklerini belirtti. 

G-20 Dönem Başkanlığı nın Türkiye ye bir emanet olduğunu kaydeden Davutoğlu, G-20 Dönem Başkanlığımız süresince hem yükselen küresel ekonomik güç olarak Türkiye nin başarı hikayesini hem dünyanın ekonomik krizine nasıl çözüm bulunması gerektiğini anlatacağız ama en önemlisi diyeceğiz ki, dünyanın, insanlığın geleceği için ihtiyaç duyulan şey bellidir; adalet, adalet, adalet ifadelerini kullandı.

Hiç merak etmeyin, Türkiye ye bir şey olmaz

Başbakan Davutoğlu şöyle konuştu:

Gezi provokatörleri, bu 17-25 Aralık ihanetini yapan, MİT tırlarına operasyon düzenleyen o hain çete var ya onlar bu komploları yaptıklarında, bir uluslararası toplantıda değişik milletlerden kardeşlerimiz geldi şunu dedi; aralarında Arakanlı, Filistinli, Boşnak da vardı. Dediler ki; eskiden, son 12 yıldır bize bir şey olursa bir zulümle karşılaşırsak bize yardım elini uzatacak Türkiye var diyorduk, ya size birşey olursa, Türkiye ye bir şey olursa biz yönümüzü nereye döneceğiz diye ağlayan insanlar gördüm ben. İşte onun için Türkiye nin yaktığı umut ışığını söndürmek için bütün komploları yaptılar. Ben de onlara dedim ki şimdi de diyorum; hiç merak etmeyin, Türkiye ye bir şey olmaz, çünkü Türkiye de hiçbir güç karşısında boyun eğmeyen yiğitler var. Her komployu bozacak yiğitler ve AK Parti kadroları var. 12 yılda gecemizi gündüzümüze katarak, bütün bu yolu katettiğimiz AK Parti nin mahalle teşkilatından, lider kadrolarına kadar uzanan o çilekeş, vefakar kardeşlerimiz var. İşte buradan bir kez daha herkese sesleniyorum; hiç merak etmesinler, bu AK Parti kadroları Rabbinin ve milletinin desteğini almışsa, hiçbir zaman durmamıştır, durmayacaktır. Kimseden destur, izin istemiyoruz, sadece Rabbimizden, milletimizden medet umuyoruz.

Artık, Türkiye nin 12 yıl öncesinin Türkiyesi olmadığını yineleyen Davutoğlu, yıllar önce çalışmak için Avrupa ya giden Türk işçileri hatırlattı.

O Türkiye nin de artık olmadığını vurgulayan Davutoğlu, O herkesin tahkir ettiği, tepeden baktığı Türkiye yok. Tepeden bakana, onurla bakan bir Türkiye var. İnandığımız değerleri tahkir etmeye kalkışana haddini bildiren bir Türkiye var. Gerektiğinde her yerde one minute diyebilecek bir Türkiye var hamd olsun. Biz durun kalabalıklar diyen üstat gibi, durun ey zalimler, döneminiz bitti, durun ey milli iradeye pranga vurmak isteyenler, dönemiz bitti. Artık konuşacak olan aziz milletimizdir, onun iradesidir, onun kararlığıdır diyoruz ifadesini kullandı.

Şimdi konuşma vakti olduğunu ifade eden Davutoğlu, 13 yıl önce IMF kapısında bekleyen Türkiye nin yerini şimdi G-20 dönem başkanı olan ve IMF ye borç veren Türkiye nin aldığını anlattı.

Artık, istihdamda dünya rekoru kırmış bir Türkiye var

Davos ta çok sayıda uluslararası yardım kuruluşu ve bazı ülkelerden kredi ve yardım talepleri aldıklarını aktaran Davutoğlu, Dedim ya dedemizden aldığımız duadır bu bizim, şunu duyarak büyüdük biz Toros Dağları nda Yarab, bana öyle bir tevekkül ver ki, değil namerde, merde dahi eyleme muhtaç. Bu milleti ve sizleri hiçbir zaman namerde ve merde muhtaç etmeyeceğiz dedi.  

Salondakilere, çocuklarına gelecekten kaygı duymamalarını söylemelerini isteyen Davutoğlu, artık zayıf Türkiye döneminin bittiğini ve bütün çocukların geleceğine sahip çıkacak bir Türkiye olduğunu belirtti.

Geçmiş yıllarda Türk ekonomisinin yurt dışından gelecek gurbetçi dövizlerine muhtaç durumda olduğunu hatırlatan Davutoğlu, Sizlerin babaları dedeleri döviz göndermese Türk ekonomisi dururdu 70 li yıllarda. O kadar muhtaç durumdaydık. Şimdi Avrupa işsizlikten kırılırken, geçen yıl 1,5 milyon yeni iş üretebilmiş bir Türkiye var. Kriz esnasında 2008 den bu yana 6 milyon yeni istihdam üretmiş, istihdamda dünya rekoru kırmış bir Türkiye var. Artık o dönem bitti. Aksine eğer Avrupalılar ın işe ihtiyacı varsa, onlara iş kapısı olabilecek, yükselen büyük bir Türkiye var dedi. 

Gidin ve mutlaka oyunuzu kullanın

Yurt dışında yaşayan her Türk ün birer gönüllü büyükelçi, diplomat ve konsolos olduğunu vurgulayan Davutoğlu, Başınızı dik tutun, arkanızda güçlü, kudretli ve şefkatli Türkiye Cumhuriyeti var. Boynunuz eğik olmasın değerlendirmesinde bulundu. 

Bu kudrete daha fazla kudret katmak için, tuzak kuranların tuzaklarını bozmak için, dünyaya merhamet dağıtabilmek için önlerinde yeni bir imtihan olduğunu dile getiren Davutoğlu, milletvekilliği genel seçimlerine atıfta bulundu.

Yurt dışındaki vatandaşların oy kullanabilmesi için gerekli değişiklikleri yaptıklarını ancak geçen yıl istenilen katılımı sağlayamadıklarını anımsatan Davutoğlu, Madem ki hakkınızı aldınız şimdi bunun karşılığını ödeme vaktidir. Gideceksiniz ve seçimlerde oyunuzu kullanacaksınız. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde istediğimiz neticeyi alamadık, çok az oy kullanıldı bazı yerlerde. Buradan Avrupa nın kalbinden bütün Avrupalı kardeşlerime sesleniyorum; gidin ve mutlaka oyunuzu kullanın. Türkiye nin kaderi, Anadolu daki 77 milyonla birlikte sizin ellerinizdedir dedi.

Bütün bu tuzaklara karşı milli iradeyi hakim kılmak için Haziran ayındaki seçimlerde Avrupa dan gür bir ses çıkmasını istediklerini belirten Davutoğlu, salondakilere, Bu gür ses çıkacak mı? Oylarınızı kullanacak mısınız? Bu oylarla Zürih ten Avrupa dan, bütün tuzaklara karşı milli iradenin arkasında Avrupalı Türkler var diyecek misiniz? diye sordu. 

Davutoğlu, yurt dışında yaşayan Türklerden AK Parti ye destek olmalarını isterken, Siz birliğini koruyun, bir olun, iri olun diri olun. Arkanızda dipdiri bir Türkiye var. Allah birliğimizi, beraberliğimiz, gücümüzü daim etsin, devletimize ve milletimize zeval vermesin, nerede al bayrak varsa, oraya barış, huzur, sükun versin inşallah diyerek sözlerini tamamladı. 

İsviçre Buluşması na, Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu, AK Parti Erzurum Milletvekili Fazilet Dağcı Çığlık, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Şenol Kazancı, Türkiye nin Zürih Başkonsolosu Aslı Oral, Türkiye nin Bern Büyükelçisi Mehmet Tuğrul Gücük, Türkiye nin Cenevre Başkonsolosu Nurdan Bayraktar Golder, Türkiye nin Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mehmet Haluk Ilıcak, Türkiye nin BM Cenevre Ofisi nezdinde Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mehmet Ferden Çarıkçı, Türkiye nin Bern Büyükelçiliği Basın Müşaviri Hacı Mehmet Gani, Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Süleyman Çelik ve UETD  İsviçre Başkanı Murat Şahin de katıldı. 


EN ÇOK OKUNANLAR

Amedspor-Samsunspor maçını canlı izle

1 Amedspor-Samsunspor maçını canlı izle

Amedspor-Yılport Samsunspor maçı ne zaman, hangi kanalda saat kaçta?

2 Amedspor-Yılport Samsunspor maçı ne zaman, hangi kanalda saat kaçta?

Erzurumlu veda etti

3 Erzurumlu veda etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Hatıralarını yaşatacağız'

4 Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Hatıralarını yaşatacağız'

Samsun'da otobüs minibüsü biçti: 1 ölü, 1 yaralı

5 Samsun'da otobüs minibüsü biçti: 1 ölü, 1 yaralı

MHP Samsun'da isyan var

6 MHP Samsun'da isyan var

Samsunspor maçı bekliyor

7 Samsunspor maçı bekliyor

Acının yıldönümü

8 Acının yıldönümü

Giden de gelen de olmayacak

9 Giden de gelen de olmayacak

Yılport Samsunspor'un bileği bükülmüyor

10 Yılport Samsunspor'un bileği bükülmüyor