Yemen de Husi darbesi protesto ediliyor

Yemen deki Husi ilerleyişi başkent Sana ve İbb kentinde protesto edildi.\r\n

Yemen de Husi darbesi protesto ediliyor
Yemen deki Husi ilerleyişi başkent Sana ve İbb kentinde protesto edildi. 

Sana Üniversitesi önündeki Değişim Meydanı nda bir araya gelen protestocular, son günlerde ülkede yaşanan gelişmeler dolayısıyla Husileri protesto etti.

Husi darbesine karşı devrim, Yemen devrimi! Husi terörüne hayır! şeklinde slogan atan protestocular, ülkede bir oyun oynandığını, kurbanın ise Yemen olduğunu belirtti.

İbb kentinde de yüzlerce kişi Husileri protesto etti. İbb Üniversitesi önünde toplanan göstericiler, Husi karşıtı slogan attı ve darbeyi kınayan dövizler açtı. 

Uzun süredir siyasi çatışmaların devam ettiği Yemen de Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi nin Ofis Müdürü Ahmed Avad bin Mübarek in 17 Ocak ta kaçırılmasıyla artan gerginlik, Husilerin Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile Hadi nin Sittin Caddesi ndeki konutuna saldırısıyla tırmanmıştı. 

Başkent Sana da yaşanan gerilimin ardından Husi Ensarullah Hareketi ile Cumhurbaşkanı Hadi arasında, anayasa taslağında değişikliğe gidilmesi, Barış ve Ulusal Ortaklık Anlaşması nın uygulamaya geçirilmesi ve güvenlik alanında yaşanan sıkıntıların en kısa zamanda giderilmesi konularında anlaşmaya varıldığı açıklanmıştı. Daha sonra Halid Mahfuz Bahhah başkanlığındaki hükümet, Husi Ensarullah Hareketi nin yönetime müdahale ettiği ve mutabık olunan anlaşmalara uymadığı gerekçesiyle istifasını Cumhurbaşkanı Hadi ye sunmuştu. Hadi de bu gelişmenin ardından kısa süre sonra istifasını Meclis Başkanı Yahya Ali er-Rai ye sunmuştu. Rai ise Cumhurbaşkanı Hadi nin istifasını reddederek, meclisi olağanüstü toplantıya çağırmıştı.

Dışişleri Bakanlığı ndan açıklama

Bu arada, Dışişleri Bakanlığı, Yemen de Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur el-Hadi ve Başbakan Halid Mahfuz Bahhah ın istifa etmek zorunda kalmalarını kaygıyla karşıladığını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı ndan yapılan açıklamada, Yemen de son günlerde meydana gelen şiddet eylemleri sonucunda meşru Cumhurbaşkanı ve Başbakan ın istifa etmek zorunda kalmalarını Yemen in selameti, birlik ve bütünlüğü açısından derin bir kaygıyla karşılıyoruz denildi.

Açıklamada, ülkenin içine düştüğü bu durumun, geçiş sürecinin rayından çıkması ve bu bağlamdaki kazanımların geriye çevrilmesi sonucunu yaratabileceğinden endişe duyulduğu, bundan Yemen deki tüm tarafların zararlı çıkacağı belirtildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Ayrıca, tek taraflı eylemlerin ülkenin birliğini ve bütünlüğünü tahrip edebileceğini, mezhep çatışmasına zemin hazırlayabileceğini, terör örgütlerine taban kazandırabileceğini ve hiçbir surette kalıcı istikrar sağlayamayacağını bütün ilgili tarafların dikkate alması bu ortamda daha da önem kazanmaktadır. Yemen in selameti açısından ülkedeki tüm tarafların sağduyu ve sorumlulukla hareket ederek, Körfez İşbirliği Konseyi Girişimi, Ulusal Diyalog Konferansı Sonuçları ve 21 Eylül 2014 tarihli Barış ve Ortaklık Anlaşması hükümlerine riayet etmeleri büyük önem taşımaktadır. Türkiye, bu çerçevede elinden gelen katkıyı sağlamaya hazırdır.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da şoke eden atama

1 Samsun'da şoke eden atama

Başkan Yılmaz: 'Kazma küreği alıp yıkamıyoruz'

2 Başkan Yılmaz: 'Kazma küreği alıp yıkamıyoruz'

Samsun'un yeni eniştesi Acun Ilıcalı!

3 Samsun'un yeni eniştesi Acun Ilıcalı!

Samsunspor'un 42 yıllık emektar stadı yıkılıyor

4 Samsunspor'un 42 yıllık emektar stadı yıkılıyor

Bakan'dan fındık fiyatları açıklaması!

5 Bakan'dan fındık fiyatları açıklaması!

Samsun'da Kent Park Projesi de iptal edildi

6 Samsun'da Kent Park Projesi de iptal edildi

Samsun'da FETÖ'den 12 kişi gözaltına alındı

7 Samsun'da FETÖ'den 12 kişi gözaltına alındı

Başkan Yılmaz: 'Projeyi hedeflediğimiz tarihte bitireceğiz'

8 Başkan Yılmaz: 'Projeyi hedeflediğimiz tarihte bitireceğiz'

Samsun'da dolandırıcı baltayı taşa vurdu

9 Samsun'da dolandırıcı baltayı taşa vurdu

Samsun'da bonzai ticaretine ceza yağdı!

10 Samsun'da bonzai ticaretine ceza yağdı!