ÜLKEDE ETİK İHLALİ VAR

İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Vali Enver Salihoğlu, Biz genel olarak yönetimde, hayatın her türlü aşamasında ahlaklı davranmayı ilke edinmemiz gerekiyor. Ama maalesef zaman zaman bu tür etik ihlalleri oluyor dedi\r\n

ÜLKEDE ETİK İHLALİ VAR
İçişleri Bakanlığı ve Samsun Valiliği nin ortaklaşa düzenlediği “Mülki İdare Amirleri ve İlçe Belediye Başkanları Etik Liderlik Semineri”  Büyükşehir Belediyesi Atakum Sanat Merkezi’nde yapıldı. Seminere, Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Vali Enver Salihoğlu, Etik Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sedat Murat, çevre illerdeki vali yardımcıları, ilçe belediye başkanları ile Samsun da 1998-2000 yılları arasında valilik yapan Kamu Görevlileri Etik Kurulu Üyesi Metin İlyas Aksoy ile eski İçişleri Bakanlığı Basın Müşaviri olan gazeteci eşi Göker Olcay Aksoy da katıldı.
ÖNEMLİ DEĞERLENDİRMELER YAPILIYOR
Samsun un tanım videosundan sonra seminerin açılış konuşmasını yapan İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Vali Enver Salihoğlu, Etik ile ilgili olarak Türkiye de çok eski geleneksel anlayışımız var. Ancak çağdaş hukuki anlamda etik kavramı bizim yönetim literatürümüze yakın zamanda 2000 li yıllardan itibaren girdi. Yaklaşık 10-11 yıllık bir mazisi var. Gerek bakanlığımızın bünyesinde gerekse diğer bakanlıkların bünyesinde bu konu ile ilgili kuruluşlar oluşmuştu. Asıl konunun koordinasyonunu sağlamak üzere Başbakanlık bünyesine oluşturulan Başbakanlık Etik Kurulu bu konuda çok güzel, önemli ve çağdaş değerlendirmeler yapıyor. Biz genel olarak yönetimde, hayatın her türlü aşamasında ahlaklı davranmayı ilke edinmemiz gerekiyor. Ama maalesef zaman zaman bu tür etik ihlalleri oluyor dedi.
SAMSUN GELECEĞE KOŞUYOR
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise yaptığı konuşmada, Belediye başkanımız veya bakansınız, yakın bir akrabanız sizinle ilgili bir işte ihaleye giriyor. Hukuki açıdan onun ihaleye girmesini yasaklayan bir şey yok. Bu biraz ahlaka dokunuyor ama etiğe kesin dokunuyor. Etik olarak bu doğru değil. Samsun son yıllarda Türkiye nin parlayan bir yıldızı olma yönünde kendine bir misyon biçmiş, bir vizyon belirlemiş, geleceğe doğru koşuyor. Bu geleceğe doğru koşunun aslında kısa periyotlu bir röperi var. O röper de 19 Mayıs 2019 dur. 2019 yılına 4 yıl kaldı. Atatürk ün Samsun a çıkışının 100. yıl etkinliklerinin yapılacağı bir yıldır. Bu süre içersinde biz Samsun da 100. yıla hazırlık yapan bir Türkiye nin 2019 yılı hedefine yönelik bir röper kendimize belirleyip, 2019 yılına koşacağız. 2019 yılında Samsun’da kültüre, sanata, spora yönelik altyapı tesislerin tamamını bitirmeyi hedefliyoruz. Biz 19 Mayıs 2019 yılına kadar bazı şeyleri tamamlamak istiyoruz. 2019 yılına kadar havaalanından çıktığınızda Samsun’a gelene kadar bir Bilim ve Teknoloji Müzesi yapacağız. Ondan sonra arkeoloji müzesi, okçuluk ve atıcılık tesislerimiz, buz pateni, büyük yüzme havuzu, futbol, kapalı spor salonlarımız gibi tesislerimizi yapacağız dedi.
HEDEFE DOĞRU ADIM ADIM 
Samsun’un çok güzel bir sahile sahip olduğunun altını çizen Vali İbrahim Şahin ise, Samsun’u farklı kategorilere sınıflandırabiliyorsunuz. Ama içten söylüyorum, Samsun’daki bu sahil bandını Türkiye’nin Ege ve Akdeniz’de görmek gerekirken bunu Samsun’da soluyor olmanın güzelliğini yaşıyoruz. Bunun için de Büyükşehir Belediye Başkanı’nı kutluyorum. Samsun’da 2017 yılında İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları yapılacak. Bu olimpiyat oyunları Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı en büyük organizasyon olacak. Samsun için ikinci önemli olan tarih de 1919 yılıdır. Hükümetimizin de öne çıkardığı bir tarih var o da Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı ve 2023 yılı. Onun için bizim önümüzde 3 tane step var. Bunları Samsun adım adım gerçekleştirecek. Gerek biz valilik olarak gerekse Büyükşehir Belediyesi ekibiyle birlikte hem 2017’de hem 2019’da hem de 2023’de kendimizin önüne vizyonlar koyduk ve onları adım adım gerçekleştiriyoruz ifadelerini kullandı. 
Konuşmalarının ardından Etik Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sedat Murat, katılımcılara Etik Liderlik ve Kamu Etiği konulu seminer verdi. 
Bayram OK


EN ÇOK OKUNANLAR

CHP Kuşadası ilçe başkanı ve yönetimi görevden alındı

1 CHP Kuşadası ilçe başkanı ve yönetimi görevden alındı

Bozbey'den İYİ Parti ve Saadet Parti Bursa İl Teşkilatlarına ziyaret

2 Bozbey'den İYİ Parti ve Saadet Parti Bursa İl Teşkilatlarına ziyaret

Tefecilik operasyonunda 7 zanlıdan 4'ü tutuklandı

3 Tefecilik operasyonunda 7 zanlıdan 4'ü tutuklandı

Van merkezli 6 ilde kaçakçılık operasyonu: 40 gözaltı

4 Van merkezli 6 ilde kaçakçılık operasyonu: 40 gözaltı

Tosya'da tır kazası: 1 yaralı

5 Tosya'da tır kazası: 1 yaralı

Bolu'da uyuşturucu operasyonu: 3 gözaltı

6 Bolu'da uyuşturucu operasyonu: 3 gözaltı

Jandarma, otomobilde tarihi eser ile tüfek ele geçirdi

7 Jandarma, otomobilde tarihi eser ile tüfek ele geçirdi