Yeniden hayat için 24 bin kişi aday oldu

Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kök Hücre Koordinasyon Merkezi ne bağlı 12 bölgede, 2014 Ağustos ayından bu yana 24 bin kişi, kök hücre bağışçısı olmak için numune verdi\r\n

 Yeniden hayat için 24 bin kişi aday oldu
Türk Kızılayı Samsun Kan Bağışı Merkezi Müdürü Serdar Bayram, Sağlık Bakanlığı nın, ülkenin kan ihtiyacının karşılanmasındaki başarısından dolayı Türk Kızılayı na, kök hücre nakli bekleyen hastalara şifa olması amacıyla kök hücre için numune toplama işini de verdiğini söyledi. Ülke genelinde 2014 yılında 1 milyon 860 bin ünite kan topladıklarını hatırlatan Bayram, Bu potansiyelden yararlanmak için bu proje yapıldı dedi. 
SAMSUN 11. SIRADA 
Proje kapsamında Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğü nde Kök Hücre Koordinasyon Merkezi oluşturulduğunu belirten Bayram, 12 bölgede bu merkeze bağlı çalışan gönüllü verici merkezlerinin hizmete girdiğini aktardı. Her gönüllü verici merkezinde de sadece bu işle ilgilenen özel eğitim almış uzmanların bulunduğunu vurgulayan Bayram, Bu çalışmalar başladığından beri bu 12 gönüllü verici merkezinde toplam 24 bin kişiden kök hücre numunesi ve onama alındı. Ülkemizde kök hücre bekleyen lösemili, kanserli çocuk sayısı 835. Tabi ki 50 bin, 60 bin kök hücre adayı bulacağız ama belki onlardan hiçbirinde o çocuğa uyan bir doku tiplemesiyle karşılaşmayacağız. O yüzden bu sayıyı yüksek tutmak gerekiyor. Bizim hedefimiz bu yıl 65 bin kök hücre gönüllüsüne, vericisine ulaşabilmek. Bölgemizde de başladığımızdan beri yaklaşık 1500 civarında gönüllü kök hücre numune vericisine ulaştık. Samsun için bu rakam 1000. Ülkemizde sıralamada Samsun 11. sırada. Hedefimiz onu birinci sıraya çıkarmak diye konuştu.
KÖK HÜCRE NUNUMESİ NASIL ALINIYOR?
Bayram, kök hücre numune verme işlemi hakkında da bilgi vererek, kök hücre bağışçısı olmak üzere onay veren kişiden 3 tüp kan alındığını anlattı. Alınan numunelerin doku tiplendirme yapılmak üzere Sağlık Bakanlığı laboratuvarına gönderildiğini bildiren Bayram, şunları kaydetti:
Sağlık Bakanlığındaki bu doku tiplendirme sonuçları tamamen kendi bünyesinde tutuluyor. Yani herhangi bir başka kuruluşun görmesi mümkün değil, hatta biz dahi bilmiyoruz. Sonrasında da eğer o havuzda herhangi bir çocuğa uyan bir örnek varsa kişiye tekrar ulaşıyoruz. Ulaşınca kişiden tekrar onama alıyoruz. Durumu değişmiş olabilir. O kişi tekrar onay verdiyse de aileyle irtibata geçilip artık kök hücrenin naklini gerçekleştirmek üzere işlemler başlıyor.


EN ÇOK OKUNANLAR

İşte Taner Taşkın'ın ekibi

1 İşte Taner Taşkın'ın ekibi

19 Mayıs Stadyumu için büyük plan

2 19 Mayıs Stadyumu için büyük plan

Samsunspor'da odak noktası transfer

3 Samsunspor'da odak noktası transfer

Koloğlu: 'Transferlerin hepsini açıklayacağız'

4 Koloğlu: 'Transferlerin hepsini açıklayacağız'

Canberk de tamam

5 Canberk de tamam

CANLI YAYIN! Samsunspor'da yeni transfer imzayı atıyor

6 CANLI YAYIN! Samsunspor'da yeni transfer imzayı atıyor

Samsun'da minibüsün çarptığı kişi hayatını keybetti

7 Samsun'da minibüsün çarptığı kişi hayatını keybetti

Samsunspor'dan 1 günde 2 transfer birden

8 Samsunspor'dan 1 günde 2 transfer birden

Meral Akşener, İbrahim Özyer'in cenazesi için Samsun'a geliyor

9 Meral Akşener, İbrahim Özyer'in cenazesi için Samsun'a geliyor

Çepni ailesinin acı günü

10 Çepni ailesinin acı günü