Yeniden hayat için 24 bin kişi aday oldu

Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kök Hücre Koordinasyon Merkezi ne bağlı 12 bölgede, 2014 Ağustos ayından bu yana 24 bin kişi, kök hücre bağışçısı olmak için numune verdi\r\n

 Yeniden hayat için 24 bin kişi aday oldu
Türk Kızılayı Samsun Kan Bağışı Merkezi Müdürü Serdar Bayram, Sağlık Bakanlığı nın, ülkenin kan ihtiyacının karşılanmasındaki başarısından dolayı Türk Kızılayı na, kök hücre nakli bekleyen hastalara şifa olması amacıyla kök hücre için numune toplama işini de verdiğini söyledi. Ülke genelinde 2014 yılında 1 milyon 860 bin ünite kan topladıklarını hatırlatan Bayram, Bu potansiyelden yararlanmak için bu proje yapıldı dedi. 
SAMSUN 11. SIRADA 
Proje kapsamında Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğü nde Kök Hücre Koordinasyon Merkezi oluşturulduğunu belirten Bayram, 12 bölgede bu merkeze bağlı çalışan gönüllü verici merkezlerinin hizmete girdiğini aktardı. Her gönüllü verici merkezinde de sadece bu işle ilgilenen özel eğitim almış uzmanların bulunduğunu vurgulayan Bayram, Bu çalışmalar başladığından beri bu 12 gönüllü verici merkezinde toplam 24 bin kişiden kök hücre numunesi ve onama alındı. Ülkemizde kök hücre bekleyen lösemili, kanserli çocuk sayısı 835. Tabi ki 50 bin, 60 bin kök hücre adayı bulacağız ama belki onlardan hiçbirinde o çocuğa uyan bir doku tiplemesiyle karşılaşmayacağız. O yüzden bu sayıyı yüksek tutmak gerekiyor. Bizim hedefimiz bu yıl 65 bin kök hücre gönüllüsüne, vericisine ulaşabilmek. Bölgemizde de başladığımızdan beri yaklaşık 1500 civarında gönüllü kök hücre numune vericisine ulaştık. Samsun için bu rakam 1000. Ülkemizde sıralamada Samsun 11. sırada. Hedefimiz onu birinci sıraya çıkarmak diye konuştu.
KÖK HÜCRE NUNUMESİ NASIL ALINIYOR?
Bayram, kök hücre numune verme işlemi hakkında da bilgi vererek, kök hücre bağışçısı olmak üzere onay veren kişiden 3 tüp kan alındığını anlattı. Alınan numunelerin doku tiplendirme yapılmak üzere Sağlık Bakanlığı laboratuvarına gönderildiğini bildiren Bayram, şunları kaydetti:
Sağlık Bakanlığındaki bu doku tiplendirme sonuçları tamamen kendi bünyesinde tutuluyor. Yani herhangi bir başka kuruluşun görmesi mümkün değil, hatta biz dahi bilmiyoruz. Sonrasında da eğer o havuzda herhangi bir çocuğa uyan bir örnek varsa kişiye tekrar ulaşıyoruz. Ulaşınca kişiden tekrar onama alıyoruz. Durumu değişmiş olabilir. O kişi tekrar onay verdiyse de aileyle irtibata geçilip artık kök hücrenin naklini gerçekleştirmek üzere işlemler başlıyor.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor Sportif Direktörü Zeren: 'Bu yarayı bilerek verdi'

1 Samsunspor Sportif Direktörü Zeren: 'Bu yarayı bilerek verdi'

Erdoğan'dan Ilıcalı'yı destekleyen açıklamalar

2 Erdoğan'dan Ilıcalı'yı destekleyen açıklamalar

Bitigen'i bitirdiler

3 Bitigen'i bitirdiler

Samsun'un o ilçesinde 'Hava Park' projesi

4 Samsun'un o ilçesinde 'Hava Park' projesi

Otomobilin çarptığı adam hayatını kaybetti

5 Otomobilin çarptığı adam hayatını kaybetti

Akıl vermek...

6 Akıl vermek...

BAL'da yarış kızıştı

7 BAL'da yarış kızıştı

Samsunspor revire döndü

8 Samsunspor revire döndü

Samsun'da yangın, 6 kişi hastanelik oldu

9 Samsun'da yangın, 6 kişi hastanelik oldu

Samsunspor rakiplerle sevindi

10 Samsunspor rakiplerle sevindi