Mısır da 230 bin kişi teyakkuzda

Mısır 25 Ocak Devrimi nin dördüncü yılına protestolar, patlamalar ve yoğun güvenlik önlemleriyle girdi. 230 bin kişi güvenlik için çalışacak.\r\n

Mısır da 230 bin kişi teyakkuzda
Mısır da, 25 Ocak Devrimi nin 4 üncü yılı dolayısıyla protestolar yapıldı.

Dün Kahire de Tahrir Meydanı yakınlarında düzenlenen gösteriye polis müdahale etti. Polisle göstericiler arasında çıkan arbede sonucu göstericilerden Şeyma Sabbağ (32) başından ve boynundan pompalı tüfekle yaralanması sonucu hayatını kaybetti. 

Sosyalist Halk İttifakı nın düzenlediği gösteride İstekler hep aynı, ekmek, özgürlük ve sosyal adalet pankartları açıldı.

Yine Kahire nin birçok noktasında düzenlenen yönetim karşıtı gösteriler, gece geç saatlere kadar sürdü. Bazı yerlerde güçük gençlik grupları tarafından düzenlenen gösterilerde, Mısır bayrakları taşınırken askeri yönetim aleyhine sloganlar atıldı. 

Ülkenin ikinci büyük kenti İskenderiye nin birçok bölgesinde akşam düzenlenen darbe karşıtı yürüşlerinde Haydi yeniden devrime sloganları atan göstericiler halka sokaklara inme çağrısında bulundu. 

Güvenlik birimlerine kırmızı alarm 

İçişleri Bakanlığı tüm güvenlik birimlerine kırmızı alarm verdiğini açıkladı. İçişleri Bakanlığı na bağlı birimlerin Silahlı Kuvvetlerle koordineli olarak Kahire de Tahrir, Rabia, Nahda, Süveyş te Erbain meydanı başta olmak üzere cumhurbaşkanlığı sarayları ve bazı stratejik merkezlerin kontrol altına alındığı bildirildi.

İçişleri Bakanlığı ndan yapılan resmi açıklamada, 25 Ocak ta ülke genelinde İçişleri ve orduya bağlı 230 bin kişinin güvenlik için teyakkuzda olacağı kaydedildi. 

Şarkıye, Garbiye, Minya, Asyot, Feyyum, İskenderiye gibi birçok kentin emniyet müdürleri tarafından yapılan açıklamalarda, 25 Ocak Devrimi nin dördüncü yılı dolayısıyla çıkması muhtemel her türlü toplum düzenini bozucu olaya anında müdahale etmek üzere tüm birimlerin teyakkuz durumunda olduğu, konuya ilişkin tebligatları almak üzere güvenlik merkezlerinde kriz masaları oluşturduklarını duyurdu.  

25 Ocak Devrimi nin sembolü Tahrir Meydanı trafiğe kapatılırken, tüm yakın çevresine ve giriş noktalarına zırhlı araçlar ve panzerler konuşlandırıldı. 

Patlamalar

Polis merkezleri yakınlarında gerçekleşen patlamaların, ses bombaları ve el yapımı ilkel düzeneklerle oluşturulduğu açıklandı.  

Kahire de bu gün Elf Mesken ve Şobra el-Hayme semtlerinde gerçekleşen patlamalarda ölü ve yaralı bulunmazken güvenlik kaynakları tarafından yapılan açıklamada, ölü ve yaralının bulunmadığı, patlayıcıların el yapımı olduğu belirtildi. 

Süveyş kentinde Faysal ve Süveyş karakolları yakınında gerçekleşen patlamaların ses bombasından kaynaklandığı ortaya çıktı. 

Kahire nin güneyinde Feyyum kenti emniyet müdürlüğü yakınında meydana gelen patlamaya ilişkin yapılan açıklamada, patlamanın ses bombasından kaynaklandığı ifade edildi. 

Muhalifler 

25 Ocak Devrimi dördüncü yılına girerken Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak, 6 Nisan, Ahrar, Sosyalist Halk İttifakı Partisi, Ultraslar ve bazı sol grupların protestolar düzenlemesi, ülkede muhalif kanadın yanlızca İhvan dan oluşmadığı düşüncesini güçlendirdi. 

Öte yandan Abdulmunim Ebul Futuh un başkanlığını yürüttüğü Güçlü Mısır Partisi inden yapılan açıklamada, 25 Ocak Devrimi nedeniyle düzenlenecek gösterilerde parti olarak bulunmayacaklarını ancak üyelerinin kişisel olarak bu yönde gösterilere katılabilecekleri kaydedildi.

Mısır da 3 Temmuz daki değişimle başlayan rejim muhalifi gösteriler Müslüman Kardeşler (İhvan) üyeleri tarfından aralıksız sürdürülüyordu. Ancak 25 Ocak Devrimi dolayısıyla 6 Nisan, Ahrar, Sosyalist Halk İttifakı ve Ultras grupları yıl dönümü arifesinde protestolarına hız vermeye başlamıştı.

Barışçıl gösterilerde 3 bin 533 kişi öldürülmüştü

Mısır da 30 Haziran 2013 gösterileriyle başlayan ve darbe ile tırmanan siyasi gerilim neticesinde yapılan katliamların bilançosu 3 bin 533 ölü, 11 bin 520 yaralı olarak belirlenmişti.

Darbe sonrası düzenlenen seçimlerde Sisi, Cumhurbaşkanı seçilmiş, devrim sonucu istifa etmek zorunda kalan ve çeşitli yolsuzluk davalarından dolayı hapse giren Mübarek ise bu süreçte göstericilerin öldürülmesi suçlamasıyla yargılandığı davanın reddine karar verilmiş, yolsuzluk davasından ise beraat etmişti. 

Mısır da, 25 Ocak Devrimi dördüncü yılına girerken Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak, 6 Nisan, Ahrar, Sosyalist Halk İttifakı Partisi, Ultraslar ve bazı sol grupların protestolar düzenlemesi, ülkede muhalif kanadın yalnızca Müslüman Kardeşler Teşkilatı ndan (İhvan) oluşmadığı düşüncesini güçlendirdi. 


EN ÇOK OKUNANLAR

16 Ocak Çarşamba Samsun hava durumu! Samsun'a kar yağacak!

1 16 Ocak Çarşamba Samsun hava durumu! Samsun'a kar yağacak!

Samsunspor'da iki ayrılık

2 Samsunspor'da iki ayrılık

 Tam bir vahşet! Parçalayarak ormana attılar

3 Tam bir vahşet! Parçalayarak ormana attılar

Öz kızına günde 4 kez tecavüz etti, 2 kez hamile bıraktı

4 Öz kızına günde 4 kez tecavüz etti, 2 kez hamile bıraktı

Samsun'da korkunç kaza: 1 ölü, 3 yaralı

5 Samsun'da korkunç kaza: 1 ölü, 3 yaralı

Samsun'da evlat dehşeti! 3 yerinden bıçakladı

6 Samsun'da evlat dehşeti! 3 yerinden bıçakladı

Samsunspor fırsat peşinde

7 Samsunspor fırsat peşinde

Samsun Büyükşehir'de yol ayrılığı

8 Samsun Büyükşehir'de yol ayrılığı

Yolcu otobüsü şarampole devrildi: 1'i ağır, 23 yaralı

9 Yolcu otobüsü şarampole devrildi: 1'i ağır, 23 yaralı

Aytaç Sulu oynayacak mı?

10 Aytaç Sulu oynayacak mı?