PEGIDA gösterilerine 17 bin 300 kişi katıldı

PEGIDA hareketi tarafından Dresden de ilk kez pazar günü düzenlenen gösteriye 17 bin 300 kişinin katıldığı bildirildi.\r\n

PEGIDA gösterilerine 17 bin 300 kişi katıldı
Almanya’nın Dresden kentinde Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar’’ (PEGIDA) hareketinin düzenlediği gösteriye 17 bin 300 kişinin katıldığı bildirildi.

Dresden kentinde ekimden bu yana pazartesileri yabancı düşmanı gösteri düzenleyen PEGIDA taraftarları, ilk kez pazar günü eylem yaptı. Dünyaya açık Dresden sloganıyla bugün ünlü sanatçıların katılımıyla konser düzenleneceği, PEGIDA nın gösterilerine katılanların bu konsere gidebilmeleri için eylemin dün yapıldığı açıklandı.

Semper Operası önündeki Theaterplatz Meydanı nda düzenlenen 13. eyleme katılanlar, Yurdumuzu seviyoruz, bundan dolayı bizi Almanya’nın utancı olarak nitelendiriyorlar , Göç yerine eğitim , Gerçekleri söylemeye cesaret edin ve ‘’Bugün Paris, yarın Dresden’’ yazılı dövizler ile Almanya bayrakları taşıdı.

Göstericiler, her hafta olduğu gibi ‘’Halk biziz’’ ve ‘’Yalancı basın’’ sloganları attı.

PEGIDA hareketinin sözcüsü Kathrin Oertel, burada yaptığı konuşmada, ülkede PEGIDA nın oluşumuna ön yargılı yaklaşıldığını savunarak, geçen hafta basın toplantısı düzenlemek için kendilerine yer bile verilmek istenmediğini söyledi.

Son seçimlerde Saksonya da sandığa gidenlerin sayısının yaklaşık yüzde 50 olduğuna dikkati çeken Oertel, siyasetçilerin kendilerini temsil etmediğini öne sürdü.

Oertel, düzenledikleri gösterilerle güce ulaştıklarını ileri sürerek, ‘’Biz güçlü oldukça bizden daha fazla korkuyorlar’’ ifadesini kullandı.

Oertel, ayrıca Saksonya’da yapılması planlanan polis reformunu eleştirerek, bu konuda halk oylaması istedi.

Gösteride konuşan PEGIDA’nın Leipzig kentindeki uzantısı LEGIDA nın organizasyon sorumlusu Silvio Rösler de PEGIDA ile aralarındaki görüş farklılıklarının giderildiğini belirterek, gelecekte iki grubun yan yana yürüyeceklerini ve birlikte çok şey başaracaklarını öne sürdü.

Gösterinin sonunda Hollanda da Müslüman karşıtı tutumuyla tanınan aşırı sağcı Özgürlükler Partisi (PVV) Lideri Geert Wilders’in mesajı okundu.

PEGIDA, protesto edildi

Öte yandan, PEGIDA gösterisinin yakınındaki Schlossplatz Meydanı’nda karşıt gösteri düzenlendi.

Bir grup, Schlossplatz’da müzik eşliğinde ve süpürgelerle PEGIDA’yı protesto ederken, diğer bir grup da Augustus Köprüsü’nün başında gösteri yaptı.

Karşıt göstericiler, ‘’Korkmayın’’, ‘’Ne kadar halk olursanız olun, biz halklarız’’ ve ‘’Sevgili yabancılar PEGIDA ile bizi yalnız bırakmayın’’ yazılı göçmen ve yabancı yanlısı dövizler taşıdı ve slogan attı.

Polis, iki grubu ayırmak için yoğun güvenlik önlemi aldı.

Dresden polisi tarafından yapılan açıklamada, PEGIDA eylemine 17 bin 300, karşıt gösteriye de yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı bildirildi.

İki grup arasında zaman zaman sözlü sataşmalar yaşandığı ancak genelde gösterilerin olaysız geçtiği kaydedildi.

Resmi rakamlara göre yaklaşık 350 kişilik PEGIDA grubu, 20 Ekim de gösterilere başlamış, İslam ve göçmen karşıtı söylemleriyle desteğini artırmıştı. Grubun 12 Ocak’ta yaptığı gösteriye 25 bin kişi katılmış, 19 Ocak’taki gösteri ise PEGIDA’nın kurucusu ve başkanı Lutz Bachman’a terör saldırısı yapılacağı tehdidi üzerine iptal edilmişti.  

Ardından Adolf Hitler’in saçını ve bıyığını taklit ettiği fotoğrafını sosyal paylaşım sitesinden paylaştığı ortaya çıkan Bachmann, tartışmalar ve Dresden Savcılığının soruşturma başlatması üzerine görevinden istifa etmişti.


EN ÇOK OKUNANLAR

AK Parti Akçadağ'da toplu istifa

1 AK Parti Akçadağ'da toplu istifa

Van'da 41 kilo eroin ile 10 bin euro ele geçirildi

2 Van'da 41 kilo eroin ile 10 bin euro ele geçirildi

Ordu'da akaryakıt yüklü tanker ile otomobil çapıştı: 1 ölü

3 Ordu'da akaryakıt yüklü tanker ile otomobil çapıştı: 1 ölü

Binlerce İzmirliyi ayaklandıran gaz kokusu

4 Binlerce İzmirliyi ayaklandıran gaz kokusu

Ankara'da oto tamir dükkanında yangını

5 Ankara'da oto tamir dükkanında yangını

Başkent'te kumar operasyonu

6 Başkent'te kumar operasyonu