Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

ABD Nijerya ordusu ile çalışmayı sürdürecek

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, ABD, masum Nijeryalıların öldürülmesi ve bölge halklarına yönelik saldırılara son verilmesi için Nijerya ordusuyla birlikte çalışmaya devam edecek dedi.\r\n

ABD Nijerya ordusu ile çalışmayı sürdürecek
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Nijerya ziyaretinde Devlet Başkanı Goodluck Jonathan ve muhalif liderlerle bir araya geldi. 

ABD Dışişleri Bakanı, temaslarından sonra basına yaptığı açıklamada, ABD, mütemadiyen masum Nijeryalıların öldürülmesi ve bölge halklarına yönelik saldırılara son verilmesi için Nijerya ordusuyla birlikte çalışmaya devam edecek dedi ve son birkaç haftadır yükselişe geçen saldırıları sert bir dille kınadıklarını belirtti. 

John Kerry, Nijerya da 14 Şubat ta yapılacak devlet başkanı ve genel seçimler konusunda da yorumda bulundu. 

Nijerya daki seçimlerin güvenilir olması gerekliliğinin altını çizen Kerry, ABD hükümeti, Nijerya nın gelecek ay güvenilir, özgür ve adil seçimler yapacağına güçlü bir şekilde inanıyor  diye konuştu. Kerry, seçimler sırasında şiddeti herhangi bir biçimde teşvik eden Nijeryalıların, ABD ye giriş yapamayacakları tehdidinde bulundu.

Nijerya Devlet Başkanı Goodluck Jonathan da Kerry ile görüşmesinde ülkesinde özgür, adil ve güvenilir seçimler düzenlemesi için gerekli tüm koşulları sağlama sözü verdi. 

Jonathan, Boko Haram a karşı Kamerun, Çad, Nijer ve Benin ile çok uluslu görev gücü inşa edilmesine sıkı sıkıya bağlı olduğunu dile getirerek, Nijerya ve Batı Afrika da Boko Haram a karşı savaşın kazanılması, dünyada radikalizm eğilimini alt etmek için kesinlikle gerekli ifadesini kullandı. 

Saldırı püskürtüldü

Öte yandan, Kerry nin ziyareti sırasında Nijerya ordusunun, Boko Haram militanlarının ülkenin kuzeydoğusunda Borno eyaletinin başkenti Maiduguri ye düzenlediği bir saldırıyı püskürttüğü bildirildi. 

Nijerya Savunma Bakanlığı ndan yapılan açıklamada, Maiduguri ye saldıran teröristlerin başarıyla püskürtüldüğü, olayda onlarca teröristin öldüğü, birçoğunun yaralandığı, kaçan militanların silahlarının da ele geçirildiği belirtildi. 

Bazı görgü tanıkları da ordunun müdahalesinde 100 den fazla Boko Haram militanın öldürüldüğünü söyledi. Olaydan sonra Maiduguri de sokağa çıkma yasağı ilan edildi ve tüm yollar kapatıldı. 


EN ÇOK OKUNANLAR

Tekkeköye müjde

1 Tekkeköy'e müjde

Anıt projesi tamam

2 Anıt projesi tamam

Bizi eğitimle vurdular

3 Bizi eğitimle vurdular

Samsunda fuhşa geçit yok

4 Samsun'da fuhşa geçit yok

Samsunda son prova

5 Samsun'da son prova

Tarlada ölü bulundu

6 Tarlada ölü bulundu

Çıkış maçı olsun

7 Çıkış maçı olsun

İş dünyasında destek sevinci

8 İş dünyasında destek sevinci

Otizmli yazar Birsen  Başar, otizmi anlattı

9 Otizmli yazar Birsen Başar, otizmi anlattı

Atakumun zirve yılı

10 Atakum'un zirve yılı