Cibuti deki Osmanlı eserleri restore edilecek

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Cibuti de Osmanlı dan kalma 3 caminin restorasyonunun yapılacağını söyledi.\r\n

Cibuti deki Osmanlı eserleri restore edilecek
Cibuti de, Osmanlı döneminden kalan 3 cami, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından restore edilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan a, Afrika Boynuzu ülkelerine yaptığı ziyarette eşlik eden Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Cibuti de, Hasoba Türklerinin yaşadığı ve Osmanlı döneminden eserlerin bulunduğu Tajura bölgesini ziyaret etti. Cibuti İçişleri Bakanı Hasan Ömer, TİKA Başkanı Serdar Çam ve TOKİ Başkanı Ergün Turan ile Tajura ya giden Kurtulmuş, AA muhabirine incelemelerine ilişkin bilgi verdi. 

Osmanlı İmparatorluğu nun, o dönemde Habeşistan olarak adlandırılan coğrafyadaki merkezlerinden biri olan Tajura nın, tarihi önemine işaret eden Kurtulmuş, 20 bin nüfuslu şehirde Osmanlı döneminden kalma 3 cami ve kale bulunduğunu söyledi. Kurtulmuş, yapılacak çalışmaları şöyle anlattı:

İnşallah bu 3 caminin restorasyonunu yapacağız. Kalede, çok fazla fiziki sorun görünmüyor ama ihtiyaç olursa onun da yapılmasını sağlayacağız. Bizden istedikleri 500 metrelik bir sahil yolu var. Yolu İstanbul Fanusu olarak adlandıracaklarını söylediler.

Biz, vakit kısa olduğu için helikopterle gidip geldik ama başkent Cibuti den 130 kilometrelik bir yol. Yolun 100 kilometresi fena değil, 30 kilometresi çok kötüymüş. 30 kilometresini de yapacağız. Böylece başkentten Tajura bölgesine karayoluyla da rahat ulaşım sağlanmasının önünü açacağız.

Tajura da, Cibuti deki son Osmanlı Valisi Burhan Bey in torunlarından birinin kendisini karşıladığını da anlatan Kurtulmuş, ailenin sakladığı, Sultan II. Abdülhamid in, dedelerini Cibuti de vali olarak görevlendirildiğine dair 1881 tarihli fermanı ve orijinal kutusu ile bir Osmanlı madalyasını da gördüklerini belirtti. 

Burada komşularımız var

Numan Kurtulmuş, Türkiye nin eskiden, dünyada herkesi kendisine düşman kabul eden, komşularıyla doğru dürüst ilişkisi olmayan bir anlayışla yönetildiğini, yeni Türkiye nin ise Cibuti gibi uzaktaki komşularla da ilişki kurduğunu ifade ederek, Burada da komşularımız var. İnsanlar İstanbul Fanusu türküleriyle sizi karşılıyor. İnsanlar burada sizin gözünüzün içine bakıyor, İstanbul u, Türkiye yi tanıyor, inşallah bu 3 çalışmayı birden burada eş zamanlı olarak yapmayı başarırsak, ümit ediyorum ki Cumhurbaşkanımızın katılacağı bir açılış programı da yapabiliriz dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ın ziyareti kapsamındaki görüşmelerde, tüm yöneticilerin Türkiye ile yakın dostluktan ve tarihi kadim ilişkilerden bahsettiğine vurgu yapan Kurtulmuş, bu tür projelerin derin ilişkilerin ortaya çıkmasını sağladığını kaydetti.  

Kurtulmuş, Cibuti de TİKA ofisinin açılmasına ilişkin anlaşmanın imzalandığına da işaret ederek, şunları kaydetti:

Afrika nın insanları, uzun yıllar sonra, Osmanlı nın ayrılışından uzun yıllar sonra ilk kez bir beyaz el görüyor. Kendisini sömürmeyen, köleleştirmeyen, kafasına yumrukla vurmayan, madenlerini sömürmeye kalkmayan, insani değerlerini yok etmeye, asimile etmeye kalkmayan, onları insandışı varlıklar görmeyen, eşit, kardeşi olarak gören bir beyaz eli, Türkiye nin eli görüyor. Bence en önemlisi bu. Afrika bu anlamda bir uyanışı yaşıyor. Uzun yıllar alacak belki bu. Ama biz Türkiye olarak hem gönül bağlarımızı yeniden kuruyoruz hem de Afrika insanının, o kara tenli ama sıcak kalpli insanların yeniden güçlü bir şekilde dirilmelerine vesile olmaya çalışıyoruz.


EN ÇOK OKUNANLAR

Nişanlı çifti trafik kazası ayırdı

1 Nişanlı çifti trafik kazası ayırdı

Jandarma uyuşturucuya geçit vermiyor: 10 gözaltı

2 Jandarma uyuşturucuya geçit vermiyor: 10 gözaltı

Hafif ticari araç ile otomobil çarpıştı: 6 yaralı

3 Hafif ticari araç ile otomobil çarpıştı: 6 yaralı

CHP'nin Besni ve belde belediye başkan adayları tanıtıldı

4 CHP'nin Besni ve belde belediye başkan adayları tanıtıldı

Üsküdar'da otomobil bariyerlere çarptı; 1 yaralı

5 Üsküdar'da otomobil bariyerlere çarptı; 1 yaralı