Çiçek ten teröre karşı işbirliği çağrısı

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, teröre karşı ortak mücadele çağrısında bulunarak, Ülkeler buna kalıcı tedbir almakta zorlanıyor. Niye? Çünkü bunlar sınır aşan suçlar dedi.\r\n

Çiçek ten teröre karşı işbirliği çağrısı
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, teröre karşı ortak mücadele çağrısında bulunarak, Ülkeler buna kalıcı tedbir almakta zorlanıyor. Niye? Çünkü bunlar sınır aşan suçlar. Karar veren X ülkesinde, uygulayan B ülkesinde, kaynak başka yerden sağlanıyor. Bu, üç-beş ülke iş birliği yapmaz, elindeki bilgileri paylaşmasa haliyle kopukluk oluyor dedi.

Bazı etkinliklere katılmak üzere Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’a gelen Çiçek, eşi Gülten Çiçek, AK Parti Kars Milletvekili ve Türkiye-Çek Cumhuriyeti Dostluk Grubu Başkanı Ahmet Arslan ve beraberindeki heyetle, Prag Kalesi, eski şehir meydanı, Charles Köprüsü ve astronomi saatini gezdi.

Şehir turunun ardından Türkiye nin Prag Büyükelçiliğine geçen Çiçek, burada Türk iş adamı ve vatandaşlarla görüştü. Vatandaşların sorunlarını dinleyen Çiçek, yapacağı resmi görüşmelerde sorunları yetkililere ileteceğini ve çözüm için destek isteyeceğini söyledi.

Çiçek, İstanbul dan gelen uçaklardan inen yolcuların köpeklerle kontrol edildiğine ilişkin eleştiri üzerine, konuyu ilgililere ileteceğini belirterek, Bir kötünün 7 beldeye zararı var dedi.

Paris teki terör saldırılarının ardından güvenlik önlemlerinin artırıldığını, bu nedenle sıkıntıların arttığına dikkati çeken Çiçek, Bu, terör denen belanın başımıza açtığı işlerdir çünkü en ufak ihmal beraberinde bir sürü işler çıkıyor. Sadece bununla kalsa keşke. Bu, bir şekilde olur. Korkarım ki ileride daha sıkı tedbirler almak durumunda kalacaktır ülkeler çünkü kimin ne olduğu belli değildir. Terör, uluslararası boyut kazandı ifadesini kullandı.

Teröre karşı iş birliği çağrısı

Türkiye nin 30 yıldır terör belasıyla uğraştığını anımsatan Çiçek, uluslararası toplumun terör belasını yeni anlamaya başladığını vurguladı.

Bu terör bir beladır, gelin iş birliği yapalım diyen Çiçek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Ülkeler buna kalıcı tedbir almakta zorlanıyor. Niye? Çünkü bunlar sınır aşan suçlar. Karar veren X ülkesinde, uygulayan B ülkesinde, kaynak başka yerden sağlanıyor. Bu, üç-beş ülke iş birliği yapmaz, elindeki bilgileri paylaşmasa, haliyle kopukluk oluyor. Terör maalesef her ülkenin en öncelikli meselesi haline geldi. Terör eylemini kimin yaptığı, kime yaptığı, nerede eylem koyduğu da önemli değil. Terör, terördür deyip ona buna bakmadan, derecelendirmeden hepsine karşı olmak gerekiyor. Tüm ülkeler buna karşı olabilirlerse bir kısım acıları asgariye indirmenin imkanı var.

Değilse bu sıkıntılar yaşanacak. Yaşandıkça da kontrolü temin etmek için 3-5 sene evvel görmediğimiz sıkıntılarla, zorluklarla, uygulamalarla karşı karşıya kalacağız.

Hans ın hatırına düzenleme yapmayacağız

Türkiye nin AB ye üyelik sürecine ilişkin soru üzerine Çiçek, AB nin demokrasi, insan hakları, özgürlükler gibi belirli standartlar dünyası olduğunu dile getirdi.

Çiçek, ülkenin AB ye üye olsa da olmasa da demokrasisini kurumsallaştırması gerektiğine işaret ederek, İnsan hakları, özgürlükler, hukuk devleti konusunda bir kısım eksikliklerimiz var. O eksiklikleri üye olsak da olmasak da Hans ın hatırına düzenleme yapmayacağız, Hasan ın hatırına düzenleme yapalım değerlendirmesinde bulundu.

Çiçek, şunları kaydetti:

Diyelim ki AB ye üye olmadık, demokrasi kalitemizi artırmayalım mı? Vatandaşı daha fazla söz sahibi yapmayalım mı? Hukuk devleti noktasında eksikliklerimiz var. Bunları gidermeyelim mi? Bunları giderdikten sonra zaten iş o noktaya geldiğinde bakalım. Türkiye üye olur mu, olmaz mı diye bir de işin o kısmına bakalım. Mesela Norveç, AB üyesi ülke değil ama hiç kimse Norveç in yanı başındaki İsveç ten geri olduğunu söyleyemez. Norveçliler AB ye girmek istemedi. İsviçre, hangi konuda yanı başındaki İtalya, Almanya, Fransa dan daha geri? Onun için AB nin bizi teşvik edici, yönlendirici yanı var. Doğrusunu isterseniz bu müzakere, hazırlık süreci sebebiyle Türkiye birçok reformu AB ye bağlı yaptı. İyi ki de yaptı. Yapmasaydı bugün sahip olduğu birçok şeye sahip olamazdı.

Bir ülkenin engellemesi halinde Türkiye nin AB üyeliğinin askıda olacağını anımsatan Çiçek, Kendi evimizi iyi restore etmemiz lazım. Camını çerçevesini düzeltmemiz, temizliğini iyi yapmamız, bakımını yapmamız lazım. Ondan sonra AB üyelik müzakere sürecinin sonuna geldiğimizde bakalım dünya, Türkiye nerede olacak? diye konuştu.

Konuşmanın ardından Türkiye nin Prag Büyükelçisi Ahmet Necati Bigalı tarafından verilen akşam yemeğine katılan Çiçek, bugün Çek Cumhuriyeti, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Yahudi Kongresi tarafından “Uluslararası Yahudi Soykırımı Kurbanlarını Anma Günü” vesilesiyle düzenlenecek “Dördüncü Uluslararası ‘Bırak Halkım Yaşasın’ Forumu”na katılacak.


EN ÇOK OKUNANLAR

Çaya düştüğü iddia edilen şahıs polis ekiplerini harekete geçirdi

1 Çaya düştüğü iddia edilen şahıs polis ekiplerini harekete geçirdi

Tunus'ta 700 bin memur greve gitti

2 Tunus'ta 700 bin memur greve gitti