Mısır da ölü sayısı 21 e yükseldi

Mısır da, 25 Ocak Devriminin 4. yılında, rejim karşıtlarının düzenlediği protestolara polisin müdahalesi sonucu 21 kişi öldü, 82 kişi yaralandı.\r\n

Mısır da ölü sayısı 21 e yükseldi
Mısır Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ülkenin çeşitli kentlerinde geçtiğimiz cuma gününden bu yana devam eden olaylarda 3 ü asker, 1 i polis 21 kişinin yaşamını yitirdiği, 82 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Bakanlık, daha önce 3 ü asker, 16 kişinin öldüğünü ifade etmişti.

Protesto gösterileri

Başta Kahire olmak üzere, Giza, Şarkıye, Garbiye, Dimyat, Bahira, Kalyubiye, Minya, Feyyum, Beni Süveyf, Süveyş kentlerinin çeşitli noktalarında gösteriler düzenlendi. 

Başkent Kahire nin Matariye ve Aynu ş-şems bölgelerindeki gösterilere çok sayıda kişi katıldı. Polisin müdahale ettiği gösterilerde ölü ve yaralılar oldu. 

Gösterilerin hala devam ettiği Matariye de, güvenlik güçleri, grupların dağılması için sert müdahalelerde bulundu. Göstericilerle polis arasında çıkan çatışmalar sürüyor.

AB den çağrı

Öte yandan Avrupa Birliği nden (AB) Mısır da taraflara teenni çağrısında bulunuldu.

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, yazılı açıklamasında, Tüm taraflara teenni göstermeleri çağrısı yapıyorum. Barışçıl gösteri hakkı güvence altına alınmalıdır ve diyalog tek çıkış yoludur ifadelerini kullandı.

Kanada da üç miting

Kanada nın üç ayrı şehrinde de protesto mitingleri düzenlendi.

Mitingler, kısa adı ECCD (Egyptian Canadian Coalition for Democracy) olan Demokrasi için Mısırlı Kanadalılar Koalisyonu tarafından organize edildi. Toronto da Dundas Meydanı nda eksi 25 derece soğukta yapılan mitingde, çocukları ile meydanda toplanan Mısırlılar, Mısır bayrakları, darbe karşıtı gösterilerde hayatını kaybedenlerin posterleri ve Rabia işareti nin yer aldığı dövizlerle darbeyi ve Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi yi protesto etti.  Toronto da yaşayan bir grup Türk de mitinge destek verdi.

Toronto daki gösterinin organizatörü ECCD Toronto Direktörü Muhammed Bakr, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Buraya gelirken 15 kişiyi daha öldürdüler. Sayının artmasından endişe ediyoruz. Sisi gitmediği sürece, Mısır ın umut verecek bir geleceği yok. Mısır a demokrasi yeniden gelene dek, mücadelemize devam edeceğiz. Kanada Hükümeti nin de, Mısır da demokrasi mücadelesi verenlere destek vermemesini kınıyoruz dedi.

Gösteriye katılan Kanada Türk Platformu Toronto Direktörü Ahmet Cengizhan Dereci ise Mısırlı kardeşlerimiz, bir zamanlar bizim yaşadığımız sıkıntıları yaşıyorlar. Onları bu mücadelelerinde yalnız bırakmamak ve destek olmak için geldik diye konuştu.

ECCD tarafından federal başkent Ottawa ile Alberta eyaletinin Calgary kentlerinde de protesto gösterileri düzenlendi. Gösteriler süresince halka, Mısır daki darbe ve sonrasında yaşanan anti-demokratik uygulamaları anlatan yazılı dökümanlar da dağıtıldı. Toronto daki gösteriye gelen bir grup Sisi yanlısı kadın ise ECCD temsilcileri ile bir süre tartıştıktan sonra meydanı terketti.


EN ÇOK OKUNANLAR

Tunus'ta 700 bin memur greve gitti

1 Tunus'ta 700 bin memur greve gitti

CHP Kuşadası Belediye Başkan Adayı Ömer Günel esnafla buluştu

2 CHP Kuşadası Belediye Başkan Adayı Ömer Günel esnafla buluştu

Çaya düştüğü iddia edilen şahıs polis ekiplerini harekete geçirdi

3 Çaya düştüğü iddia edilen şahıs polis ekiplerini harekete geçirdi

Amatör Denizci belgesi eğitim ve sınavları KUTO'da devam ediyor

4 Amatör Denizci belgesi eğitim ve sınavları KUTO'da devam ediyor

Çanak Anten Tamiri İçin Çıktığı Çatıdan Düştü Hayatını Kaybetti

5 Çanak Anten Tamiri İçin Çıktığı Çatıdan Düştü Hayatını Kaybetti

Ayvalık'ta seyir halindeki otomobil alevler arasında kaldı

6 Ayvalık'ta seyir halindeki otomobil alevler arasında kaldı