Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

SİYANÜRE KARŞI EYLEM YAPILDI

Ordu’nun Fatsa ilçesinde siyanürle altın çıkarılmasına tepki gösteren köylüler ve çevreciler eylem yaptı. \r\n

SİYANÜRE KARŞI EYLEM YAPILDI
Fatsa Yunus Emre Köprüsü nde toplanan yaklaşık 500 kişilik grup, pankartlarla Zehirlenmek istemiyoruz diyerek altın çıkarılmasını protesto ettiler. Miting, Sakarya Mahallesi Yunus Emre Köprüsü nde toplanan kalabalığın mitingin yapılacağı Fatsa Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürümesiyle başladı. Fatsa ilçesine bağlı Yukarı Bahçeler Mahallesi Engiz mevkiinde özel bir şirket, altın çıkarmak için 100 dönüm ormanlık alandaki ağaçları keserken, şirketin açacakları kuyularda siyanürle altın ayrıştırmasına başlayacağını duyan, daha önce de eylem yapan vatandaşlar, Fatsa-Ünye Doğa Koruma Platformu önderliğinde eylemlerini sürdürdüler.
Fatsa-Ünye halkı siyanüre direniyor , Siyanür katliamdır , Altıncı filo defol , Tarlamda mısır, bahçemde fındık yiyebilmek için siyanüre hayır pankartlarının açıldığı eyleme Ordu nun yanı sıra Sinop, Samsun, Giresun, Rize ve Trabzon dan da çevreciler katıldı.
Polisin geniş güvenlik önlemi altında Cumhuriyet Meydanı na gelen eylemciler, altın madeni çıkarmak isteyen şirketin bu girişiminden vazgeçmesini isteyerek sonuna kadar direneceklerini belirttiler. Fatsa-Ünye Doğa Koruma Platformu adına bir açıklama yapan Resul Şahin, Herkesin desteği var. Amacımız haklı direnişimizi savunmaktır dedi.
Tertip komitesi adına basın açıklaması yapan Özge Yağcı ise, Köylerimizde bir hayalet dolaşıyor. Ağaçlarımızı, topraklarımızı, suyumuzu yiyerek büyüyen canavar bu. Hepimizin bildiği gibi topraklarımız işgal altında. Bugün şirketin elleri değiştirilen yasa ile güçlenmiştir. Karadeniz Bölgesi nde doğa talanlarının artmasının en büyük nedenlerinden biri de budur. Siyanürle altın arama üretimi Avrupa’da yasaklanmıştır. Toprağımızı, ekmeğimizi elimizden alıyorlar. En temel geçim kaynaklarımız yok oluyor. Fındığımız siyanürden dolayı büyük zarar görüyor. Fatsa-Ünye Doğa Koruma Platformu olarak bizler bu sürecin hukuki olarak takipçisi ve fiili anlamda da yaşam alanlarımızı talan edenlere karşı mücadelemiz devam edecek diye konuştu.
Mahalle halkından İsmet Atar ise, Madenci şirket ne hak tanıyor ne de hukuk tanıyor. Daha siyanürlü arama başlamadan biz halka büyük zararı var. Bahçelerimizi yollarımızı talan ettiler. Yaşam alanlarımız bitti şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından eylemciler olaysız bir şekilde dağıldılar.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor 46 farklı isim

1 Samsunspor: 46 farklı isim

Samsunspor Sözleşmesi bitenler görüşme odasına

2 Samsunspor: Sözleşmesi bitenler görüşme odasına

Samsun Haber Samsunda arkadaş kavgası cinayetle bitti

3 Samsun Haber: Samsun'da arkadaş kavgası cinayetle bitti

Samsunspor Samsunspor Başkanı Erkurt Tutu her şeyi açıklayacak

4 Samsunspor: Samsunspor Başkanı Erkurt Tutu her şeyi açıklayacak

Samsunspor Samsun Valisi Şahinden süper istek

5 Samsunspor: Samsun Valisi Şahin'den 'süper' istek

Samsunlu  hemşire 27 yıldır yoğun bakımda

6 Samsunlu hemşire 27 yıldır yoğun bakımda

Samsunspor Samsunsporda olağan kongre haziran sonu

7 Samsunspor: Samsunspor'da olağan kongre haziran sonu

Yem makinesine düşen adam feci şekilde can verdi

8 Yem makinesine düşen adam feci şekilde can verdi

Elazığda Başhekime silahlı saldırı

9 Elazığ'da Başhekime silahlı saldırı

Uyuşturucuya karşı kano ile Karadenize açılan şahıs Samsuna ulaştı

10 Uyuşturucuya karşı kano ile Karadeniz'e açılan şahıs Samsun'a ulaştı