Avro/dolar paritesi 11 yılın en düşüğünde

Avro/dolar paritesi uluslararası piyasada 1,1098 ile 2003 Eylül den bu yana en düşük seviyesini gördü.\r\n

Avro/dolar paritesi 11 yılın en düşüğünde
Yunanistan da yapılan erken genel seçimlerde Radikal Sol Koalisyon İttifak ın (SYRIZA) seçimin galibi olmasının ardından Avro Bölgesi ne ilişkin endişelerin artmasıyla avro/dolar paritesinin düşüşü ivme kazandı. Avro/dolar paritesi 1,1098 ile Eylül 2003 ten bu yana gördüğü en düşük seviyesine geriledikten sonra gelen tepki alımları ile toparladı ve şu dakikalarda 1,1245 seviyelerinde işlem görüyor.

Yunanistan seçim sonuçlarının ardından artan endişeler küresel risk iştahının azalmasına ve TL nin de diğer gelişen ülke para birimleri ile birlikte değer kaybetmesine neden oldu. Bankalararası piyasa açılmadan 2,3734 ile yaklaşık son 6 haftanın en yüksek seviyesini gören dolar/TL, şu dakikalarda 2,3617 den alıcı buluyor.

Avro/TL ise pariteye bağlı olarak cuma günü Ağustos 2013 ten bu yana en düşük seviyesi olan 2,6065 e kadar geriledikten sonra, bugün tepki yükselişinin devam etmesi ile 2,66 seviyelerine kadar yükseldi.

Dolar/TL yi Başçı nın sinyalleri etkileyecek

AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan ING Bank Döviz Masası Müdürü Burçin Metin, SYRIZA lideri Çipras ın seçimleri kazanmasının beklendiğini ancak güçlü bir şekilde kazanmasının sürpriz olduğunu  ifade etti.

Parti programına ve yapılan açıklamalara bakıldığında piyasayı rahatsız edici söylemlerin olduğuna dikkati çeken Metin, Parti söyleminde bankaların millileştirilmesinden tutun, Troyka nın bozulmasına, kendi ödemelerinin gecikmesine kadar ve belki de bir noktada Avro Bölgesi nden ayrılmaya kadar giden söylemler. Bu söylemler her ne kadar bu şekilde olsa bile bir süre sonra görüşmeler neticesinde biraz yumuşayabilir. Şu andaki durum Yunanistan ın Avro Bölgesi için çok riskli ve tehlikeli gözüküyor değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı nın yarın yapacağı Enflasyon Raporu na ilişkin basın toplantısındaki mesajlarının TL için çok daha önemli olduğuna dikkati çeken Metin, şunları kaydetti:

Dolar/TL yi yakın vadede en çok Başçı nın vereceği sinyaller etkileyecektir. Dolar/TL de 2,35 seviyesi destek olmuş durumda. Direnç olarak 2,3750 takip edilirken bu seviyenin kırılması durumunda hızlı yükselişler görebilir ve tekrardan 2,40 lı seviyeler konuşulabilir. Ancak yarın Başçı nın açıklamalarına kadar 2,3750 nin kırılacağını düşünmüyorum. Avro/dolar paritesinde ise 1,1380 nin önemli direnç seviyesi konumunda. Aşağıya bakıldığında pek bir destek yok. Paritede 1,10 un sadece ismi var. Bunun kırılması durumunda 1,08 takip edilecek.


EN ÇOK OKUNANLAR

İşte Samsun'da MHP'ye bırakılan ilçeler

1 İşte Samsun'da MHP'ye bırakılan ilçeler

Samsunspor'da 4 kadro dışı

2 Samsunspor'da 4 kadro dışı

İşte AK Parti'nin Samsun adayları

3 İşte AK Parti'nin Samsun adayları

Erhan Usta için ayağa kalktılar

4 Erhan Usta için ayağa kalktılar

Samsun'da kadın sürücü fren yerine gaza bastı: 1 yaralı

5 Samsun'da kadın sürücü fren yerine gaza bastı: 1 yaralı

Samsun'da tramvay yarın ücretsiz

6 Samsun'da tramvay yarın ücretsiz

Aday adaylığını çekti! Atakum o partinin

7 Aday adaylığını çekti! Atakum o partinin

Samsunspor taraftarına büyük şok

8 Samsunspor taraftarına büyük şok

Samsun'da patron çıldırdı! Duş almayan çalışanına...

9 Samsun'da patron çıldırdı! Duş almayan çalışanına...

Samsun'da polise pompalı tüfekli saldırı

10 Samsun'da polise pompalı tüfekli saldırı