SAMSUN’DA SADECE 229 FİRMA İHRACAT YAPIYOR

Samsun Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nün (İŞKUR) 2014 yılı İşgücü Piyasa Araştırma Raporu verilerine göre, 2 bin 57 iş yerinden sadece 229 iş yerinin yurt dışına ihracat yaptığı bildirildi. \r\n

SAMSUN’DA SADECE 229 FİRMA İHRACAT YAPIYOR
Samsun’da faaliyet gösteren ve araştırma kapsamındaki 2 bin 57 iş yerinden sadece 229 tanesinin yurt dışına ihracat yaptığını ve oran olarak bakıldığında da yüzde 11.1 olduğunu belirten İŞKUR açıklamasında, “Sektörlere göre ihracat yapan iş yeri oranları incelendiğinde imalat sektörünün yüzde 35.9’u ihracat yapma oranı ile ilk sırada yer aldığı görülmektedir. İl geneline bakıldığında ise ihracat yapan iş yerlerinin toplam içindeki oranı yüzde 11.1’dir. Yabancı ortaklılık oranındaki ortalama altındaki durum ihracat yapan iş yeri oranlarında da mevcuttur. Samsun ilinde faaliyet gösteren her 10 iş yerinden sadece biri yurt dışına mal veya hizmet satmaktadır. Buradan anlaşılan işverenlerin dışa açılabilecek bir vizyona sahip olmadıkları gerçeğidir. Dış dünyayı takip eden, stratejik planlamasını ve hedeflerini bu yönde revize eden firma sayısı beklenenin çok altındadır” denildi. 
Sektörlerin büyüklüklerine göre ihracat yapan iş yerlerinin oranlarını açıklayan İŞKUR, 50-249 arası çalışanı olan iş yerleri yüzde 26.9 ile en fazla ihracat gerçekleştiren grubu oluştururken, bunu yüzde 22.1 ile 250 ve üzeri çalışanı olan iş yerleri ve yüzde 11.7 ile 10-49 arası çalışanı olan iş yerleri izlemektedir bilgilerine yer verdi.

İHA


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da dillere destan düğün

1 Samsun'da dillere destan düğün

İki otomobil kafa kafaya çarpıştı: 1'i ağır 4 yaralı

2 İki otomobil kafa kafaya çarpıştı: 1'i ağır 4 yaralı

Beton mikseri ile otomobil çarpıştı: 9 yaralı

3 Beton mikseri ile otomobil çarpıştı: 9 yaralı