AFGAN BABANIN MUTLULUĞU

Afganistan dan Türkiye ye gelen İnayet Samandari, hiç gitmediği okula, çocuklarını ve kardeşlerini göndermenin mutluluğunu yaşıyor\r\n

AFGAN BABANIN MUTLULUĞU
Samsun a iki yıl önce eşi Zehra (27) ve oğlu Ehsan (10) ile birlikte gelen 30 yaşındaki İnayet Samandari nin, bir yıl sonra kızı Mahsame dünyaya geldi. Bir ayakkabı üretim fabrikasında çalışmaya başlayan Samandari nin yanına, babasının ölümünden sonra babasının ikinci eşi ve 3 kardeşi de geldi. 
BURAYI SEVİYORUM
İlyasköy Mahallesi nde 3 odalı ve sobayla ısınan evde yaşamlarını sürdüren 9 kişilik Samandari ailesi, özlemini çektikleri okula Türkiye de gitmenin mutluluğunu yaşıyor. İnayet Samandari, yaptığı açıklamada, çocuklarını ve kardeşlerini okutmak için Türkiye ye geldiğini söyledi.
Ailede tek çalışanın kendisi olduğunu anlatan Samandari, Samsun’da iyi zaman geçiriyoruz. Ayakkabıcıda çalışıyorum. Kız kardeşim 5 ay oldu geleli ama çok güzel Türkçe konuşuyor. Okula gidiyor. Ben de Türkçe biliyorum. Bütün Samsunluları tanıyorum. Çok geziyorum. Burayı seviyorum dedi.
ÇOCUKLAR İÇİN GELDİK
Türkiye de, çocuklarının iyi şartlarda yaşamını sürdürdüğünü vurgulayan Samandari, şöyle konuştu: Türkiye bana bakıyor. Çocuklarıma bakıyor. Sigorta yapıyor. Güzel yaşıyoruz burada. Ben sadece iyi yaşamak istiyorum. Burada kalmak istiyorum. Sadece işe gidiyorum eve geliyorum. Okul için, çocuklar için buradayız. Kaymakamlıktan çok memnunum. Bize yardım ediyorlar
MEMLEKETİ ÖZLEMİYORUM
Samandari, oğlu, kızı ve kardeşlerinin okula gittiklerini belirterek, onların gelecekte meslek sahibi olabileceklerini vurguladı. Samsun da çok sayıda Türk ve Afgan arkadaşının olduğunu anlatan Samandari, doğduğu toprakları özlemediğini söyledi. Çünkü ben 30 yaşındayım. Bana Türkiye’de kimlik verdiler diyen Samandari, Burada kimse bana mülteci demiyor. Ben kendime diyorum, ben Afganistanlıyım, mülteciyim diye. Hiçbir Türk vatandaşı bana sen mültecisin demedi, o yüzden çok memnunum ve rahat yaşıyorum ifadelerini kullandı.
Kızı Mahseme ye bir yıl önce cilt hastalığı teşhisi konulduğunu dile getiren Samandari, Türkiye de bir yıllık tedavinin ardından kızının da sağlığına kavuştuğunu belirtti. 


EN ÇOK OKUNANLAR

AK Parti Akçadağ'da toplu istifa

1 AK Parti Akçadağ'da toplu istifa

Binlerce İzmirliyi ayaklandıran gaz kokusu

2 Binlerce İzmirliyi ayaklandıran gaz kokusu

Van'da 41 kilo eroin ile 10 bin euro ele geçirildi

3 Van'da 41 kilo eroin ile 10 bin euro ele geçirildi

Ordu'da akaryakıt yüklü tanker ile otomobil çapıştı: 1 ölü

4 Ordu'da akaryakıt yüklü tanker ile otomobil çapıştı: 1 ölü