Barzani den Türkiye ye Kobani teşekkürü

IKBY Başkanı Barzani, Peşmerge güçlerinin Kobani ye gitmesine izin vererek zaferin kazanılmasına yardımcı olduğu için Türkiye Cumhuriyeti ne teşekkür ediyorum dedi.\r\n

Barzani den Türkiye ye Kobani teşekkürü
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Kobani nin kurtarılmasında oynadığı rol nedeniyle Türkiye ye teşekkür etti.

Barzani, Kobani nin terör örgütü IŞİD in elinden kurtarılması nedeniyle IKBY Başkanlığının resmi sitesinde yayımlanan mesajında, destekçi Peşmerge güçlerinin savaşçılara yardım götürmesi için sınırlarının kullanılmasına izin veren Türkiye ye teşekkür ederek, Kendi adıma ve Kürdistan halkı adına Türkiye Cumhuriyeti ne teşekkür ediyorum. Destekçi Peşmerge güçlerinin Kobani deki savaşçılara yardımcı olmak için gitmesine izin verdi. Koalisyon güçlerine de sürekli hava operasyonları için teşekkür ediyorum. Bu yardımların zaferin elde edilmesindeki rolü büyüktür ifadelerini kullandı.

Kobani nin kurtarıldığı haberinin kendilerine ulaştığını belirten Barzani, şunları kaydetti:

Bugün direnen Kobani nin özgürleştirildiği haberini aldık. Bu haber bütün Kürdistanlıların ve özgürlük yanlılarının gönlünü şad etmiştir. Bu büyük zafer için bütün Kürdistan halkını kutluyorum. Bu zafer, bütün Kürdistan halkınındır. İnsanlık aleminin terörist vahşete galip gelmesidir.

Barzani,1500 kilometrelik sınır boyunca yırtıcı terörist örgüte karşı durduklarına ve onu bozguna uğrattıklarına vurgu yaparak, Kobani deki kahraman savaşçıların ve Peşmerge güçlerinin kardeşlerimize desteğini çok değerli görüyorum. Hepsinin gözlerinden öpüyorum ifadesini kullandı.

Birkaç köy, mahalle ile şehrin elden gitmesi yenilgi değildir. Asıl yenilgi kalıcı iradenin ve direnişin kaybolmasıdır görüşünü aktaran Barzani, Kahraman Kobani, işte bu nedenle düşmedi. Çünkü iradesi kırılmadı ve direndi. Kürdistan halkının desteği, Kürt dostu ülkelerin yardımları ve Kobani nin direnişi Kürdistan halkının iradesinin vahşi terörist örgüte karşı yenilmesine izin vermemiştir. Buna iyice emin oldum. Kobani düşmeyecek ve başı dik bir şekilde kalacak değerlendirmesinde bulundu. 

Barzani mesajında şunları kaydetti:

Topraklarımız ve milletimiz için kurban vermek büyük bir şereftir. Halkımız teröristlere karşı verdiği mücadelede sayısız kurban vererek tarifsiz bir kahramanlık sergilemiştir. Kürdistan bölgesinden Zerevan ın Kobani de,  Rojava dan olan Neçirvan ın ise Aski Musul daki şehadet haberini aynı günde aldık. Bu Kürtlerin kardeşliğinin, birliğinin ve beraberliğinin en somut göstergesidir. Bütün Kürdistan halkı ortak bir amaç için savaşıyor.

Erdoğan ve Davutoğlu na teşekkür

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani ise yayımladığı mesajda, Ayn el Arap (Kobani) ilçesinde terör örgütü IŞİD in püskürtülmesi nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu na teşekkür etti.  

Barzani, mesajında şu ifadelere yer verdi:

Kobani nin özgürleştirilmesi vesilesiyle Kobani halkını, Peşmerge güçlerini, diğer savaşçıları, tüm Kürdistan halkını ve dünyadaki özgürlük yanlılarını tebrik ediyorum. Şengal ve Kürdistan bölgesinin her bir ilçesi gibi Kobani yi de dert edinen Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani yi ayrıca kutluyorum. Barzani, koalisyon güçlerinin, Kobani ye yardım etmesi için her türlü çabayı gösterdi ve Peşmergelerin oraya gitmesini sağladı.

Peşmergenin, Kobani ye geçişine izin vermesi dolayısıyla Türkiye ye teşekkürlerini sunan Barzani, şunları kaydetti:

Buradan özellikle Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu na çaba, gayret ve tavırları nedeniyle çok teşekkür ediyorum. Onların mertçe tavırları olmasaydı Peşmerge güçleri Kobani nin yardımına gidemezdi. Ayrıca Kobanili sığınmacıların barındırılmasında da çok önemli bir rol oynadılar. Kürdistan bölgesindeki silah ve mühimmatın, Kobani ye ulaştırılmasında yardımcı oldukları için ABD ve koalisyon güçlerine de teşekkür ediyorum.


EN ÇOK OKUNANLAR

CHP Kuşadası ilçe başkanı ve yönetimi görevden alındı

1 CHP Kuşadası ilçe başkanı ve yönetimi görevden alındı

Bozbey'den İYİ Parti ve Saadet Parti Bursa İl Teşkilatlarına ziyaret

2 Bozbey'den İYİ Parti ve Saadet Parti Bursa İl Teşkilatlarına ziyaret

Van merkezli 6 ilde kaçakçılık operasyonu: 40 gözaltı

3 Van merkezli 6 ilde kaçakçılık operasyonu: 40 gözaltı

Tefecilik operasyonunda 7 zanlıdan 4'ü tutuklandı

4 Tefecilik operasyonunda 7 zanlıdan 4'ü tutuklandı

Tosya'da tır kazası: 1 yaralı

5 Tosya'da tır kazası: 1 yaralı

Bolu'da uyuşturucu operasyonu: 3 gözaltı

6 Bolu'da uyuşturucu operasyonu: 3 gözaltı

Jandarma, otomobilde tarihi eser ile tüfek ele geçirdi

7 Jandarma, otomobilde tarihi eser ile tüfek ele geçirdi

Bayrampaşa'da feci olay: 3 ölü

8 Bayrampaşa'da feci olay: 3 ölü

Metruk binada çıkan yangın korkuttu

9 Metruk binada çıkan yangın korkuttu

Beykoz'da film seti olarak kullanılan metruk bina yandı

10 Beykoz'da film seti olarak kullanılan metruk bina yandı