Devrimin 4. yılında hapiste Mübarek kalmadı

Mısır da 25 Ocak devriminin 4. yıl dönümünden bir gün sonra, devrik lider Hüsnü Mübarek in oğulları Alaa ve Cemal in de tahliyesiyle hapishanede Mübarek ailesinden kimse kalmadı.\r\n

Devrimin 4. yılında hapiste Mübarek kalmadı
Birçok Arap ülkesinde yaşanan ve Mısır ın da etkilendiği halk devrimlerinin ardından, yolsuzluk ve göstericileri öldürmek gibi çeşitli suçlamalarla yargılanan Mübarek ve ailesi, özellikle Temmuz 2013 teki darbenin ardından üst üste verilen beraat, zaman aşımı ve yargılanamama gibi kararlarla tek tek serbest bırakıldı.

Kahire Ceza Mahkemesi, 29 Kasım 2014 te Mübarek hakkında, haksız kazanç sağlama ile rüşvet suçlarının yöneltildiği davanın zaman aşımına uğradığına, İsrail e doğalgaz ihracatı na ilişkin davada beraatine ve 25 Ocak 2011 Devrimi sırasında göstericileri öldürmek iddiasıyla ise hakkında dava açılamayacağına karar verdi.

Aynı mahkeme 13 Ocak ta Mübarek in Başkanlık Sarayı olarak bilinen, yolsuzluk davasında , verilen 3 yıl ağırlaştırılmış hapis cezasına yaptığı itirazı kabul ederek, Mübarek in yeniden yargılanmasına hükmetti.

Böylelikle Nisan 2011 den beri içeride bulunan ve bu sürenin çoğunu hastanede geçiren Mübarek, fiilen serbest kalmış oldu. Mahkemenin, toplumda infial oluşturmaması için bu durumu resmi olarak açıklamadığı savunuluyor. Mübarek in yeniden yargılanacağı tarih ve mahkemeye ilişkin henüz açıklama yapılmadı. 

Mübarek in avukatı Ferid ed-Dib de şu anda müvekkilinin bir mahkum veya tutuklu olarak değil, kendi arzusu doğrultusunda hastanede kaldığını, başka herhangi bir davadan ötürü mahkumiyeti bulunmadığını ifade etti. Dib, müvekkilinin zaten Temyiz Mahkemesinin kararından bir hafta önce 3 yıllık hapis süresini tamamladığını, böylelikle Başkanlık Sarayı davasında verilen cezanın dolmuş olduğunu söyledi.

Suzan Mübarek

Mübarek in eşi Suzan Mübarek ise 13 Mayıs 2011 de mali yolsuzluk tan tutuklandıktan kısa bir süre sonra serbest kaldı.

Adalet Bakanlığı na bağlı Haksız Kazanç Birimi , 16 Mayıs 2011 de yayımladığı yazılı açıklamada, Suzan Mübarek in Mısır daki mal varlıklarından vazgeçmesiyle yurt içi ve yurt dışındaki banka hesaplarının açıklanmasını kabul etmesi nedeniyle serbest bırakıldığını bildirmişti.

Açıklamada, Suzan Mübarek in, Mısır daki 2 banka hesabında bulunan 24 milyon cuneyh (Yaklaşık 3,3 milyon dolar) ve ülke içindeki mal varlığını hazineye devretmeyi vaat ettiği kaydedilmişti.

Alaa ve Cemal Mübarek

Kahire Ceza Mahkemesi, 29 Kasım 2014 te Mübarek in oğulları Alaa ve Cemal in yargılandığı haksız kazanç sağlama ve rüşvet davasının zaman aşımına uğradığına hükmetti, 22 Ocak ta ise denetimli serbestlik tedbiri uygulayarak tahliye kararı aldı.

Alaa ve Cemal in bugün serbest bırakılmasıyla Mısır daki 25 Ocak halk devriminin dördüncü yıl dönümünden bir gün sonra Mübarek ailesinden hapiste kimse kalmadı.

Eski rejimin önemli isimlerinden hapishanede kalan tek isim ise Mübarek döneminin son İçişleri Bakanı Habib el-Adli oldu. Göstericileri öldürülmesi davasında beraat kararı verilen Adli nin, hakkındaki 2 dava devam ediyor.


EN ÇOK OKUNANLAR

Nişanlı çifti trafik kazası ayırdı

1 Nişanlı çifti trafik kazası ayırdı

Jandarma uyuşturucuya geçit vermiyor: 10 gözaltı

2 Jandarma uyuşturucuya geçit vermiyor: 10 gözaltı

Hafif ticari araç ile otomobil çarpıştı: 6 yaralı

3 Hafif ticari araç ile otomobil çarpıştı: 6 yaralı

CHP'nin Besni ve belde belediye başkan adayları tanıtıldı

4 CHP'nin Besni ve belde belediye başkan adayları tanıtıldı

Üsküdar'da otomobil bariyerlere çarptı; 1 yaralı

5 Üsküdar'da otomobil bariyerlere çarptı; 1 yaralı

Başkent'te bir apartmanda yangın çıktı: 1 yaralı

6 Başkent'te bir apartmanda yangın çıktı: 1 yaralı