Birgül Ayman Güler CHP den istifa etti

CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, partisinden istifa etti.\r\n

Birgül Ayman Güler CHP den istifa etti
Güler, yaptığı yazılı açıklamada, TBMM Başkanlığı na sunduğu dilekçeyle CHP üyeliğinden istifa ettiğini bildirdi.

Gerçek dışı soykırım suçlamalarının, yeni CHP yöneticileri tarafından adeta desteklendiğini savunan Güler, 2015 gibi bir saldırı yılında soykırımla yüzleş pankartını taşıyan Genel Merkez yöneticileri bu desteğin somut ilanı olmuştur ifadesini kullandı.

Güler, Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmalarında AK Parti-BDP ortaklığının Anayasa’dan Türk vatandaşlığını kaldırma hedefine yönetim tarafından destek verildiğini ve bu desteğin, çözüm kanunu gibi yabancı üçüncü göze kapı açan yasal düzenlemelere ortak olunarak pekiştirildiğini ileri sürdü.

Birgül Ayman Güler, istifa gerekçesinde şunları kaydetti:

Laiklik ilkesini sekülerlik haline dönüştürme gayreti, eğitimi geriletip parçalayan saldırılara sözde pedagojik gerekçeli etkisiz muhalefette ve inkarla örtülen ittifaklarda kanıtını bulmuştur.

İstifa ettiğim parti CHP değil, politik bakımdan tutarsız bir yapıdır.

Yeni CHP, ulusal ekonomi anlayışını terk etmiş, ulusal üretken sektörler için değil küresel mali piyasaların faiz çıkarlarını gözeten bir yapı olmuştur. Gelir dağılımında adalet ilkesini terk edip, neo-liberalizmin yoksullukla mücadele politikalarına sıkışmıştır. Devletçilik ilkesi zamanı geçmiş sayılırken, özelleştirme adeta doğal politika olarak kabul edilmiştir. Halkçılık içi boş retorik olarak nitelendirilip bir yana atılmış, planlama ve sosyal devletle kalkınma yerine piyasa dinamikleriyle küresel ekonomiye bağlılık teslimiyeti getirilmiştir.

Yeni CHP, CHP’yi ve örgütünü tasfiye etmek işlevi gören bir yapıdır.

CHP Programı’na ve kurucu ilkelerine aykırı olan yeni yapı, yetkili kurullar dışlanarak ortaya çıkmıştır. Genel Başkanlık, yetkili kurulların dışında alınan kararların tek kişilik yürütme makamına dönüşmüştür. Yetkililerin sorumluluğu ve hesap verme zorunluluğu yok edilmiştir. Son kurultay, kırılma noktasıdır. Kurultay delegesinin onayını alamayan kimselerin kurultaya karşı hile yoluyla yönetici koltuklarına oturtulması da başka söze gerek bırakmaz. Hiçbir gerçek neden yokken ilçe, il kongreleriyle kurultayın ertelenmesi, tüzüğe aykırı yönetmelik değişiklikleri yapma cüreti sergilenmesi, değişiklik adı altında partinin Altıok Programı’nı ortadan kaldırma hazırlıkları, disiplin sürecinin tasfiye amacıyla kullanılması, partinin cumhuriyetçi ve halkçı olmayanların istila harekatını tamamlama adımlarıdır.

Halka güven vermeyen, seçmeni ve parti üyelerini umutsuzluğa sürükleyen CHP yabancısı bu yapı, 2015 seçimlerinde ve sonrasında halkımız ve seçmenimiz için değil, mevcut iktidar için güvencedir.

Görevini İzmir Bağımsız Milletvekili olarak sürdüreceğini belirten Güler, açıklamasında, 2015 seçimlerinde cumhuriyet için büyük birliğin sağlanması, bağımsız Türkiye hedefiyle Mustafa Kemal Atatürk ve Altıok Programı çerçevesinde güçlü bir siyasal seçenek üretilmesi için üzerime düşeni yapacağımı kamuoyuna saygılarımla duyururum ifadesine yer verdi.

Birgül Ayman Güler, yaptığı bazı açıklamalar gerekçesiyle CHP Yüksek Disiplin Kurulu tarafından disipline sev edilmişti. Güler, aynı gerekçeyle Grup Yönetim Kurulu tarafından da bir yıl süreli geçici gruptan çıkarma istemiyle ve tedbirli olarak Grup Disiplin Kurulu na sevk edilmiş, bugün yazılı savunmasını Grup Disiplin Kurulu na sunmuştu.


EN ÇOK OKUNANLAR

Cem Yılmaz'dan kırıp geçiren Tarkan esprisi!

1 Cem Yılmaz'dan kırıp geçiren Tarkan esprisi!

Ayite sosyal medyayı salladı

2 Ayite sosyal medyayı salladı

Taşeronda kadroya geçemeyecek çalışanlar belli oldu

3 Taşeronda kadroya geçemeyecek çalışanlar belli oldu

Samsun'da mezar yeri sorup hastanelik ettiler

4 Samsun'da mezar yeri sorup hastanelik ettiler

Fındık fiyatlarında son durum ne.... Fındık fiyatları ne kadar?

5 Fındık fiyatlarında son durum ne.... Fındık fiyatları ne kadar?

Altın Kelebek'te Cansu Taşkın öyle bir elbise giydi ki!

6 Altın Kelebek'te Cansu Taşkın öyle bir elbise giydi ki!

Samsun'da İYİ Parti'de kadrolar doluyor

7 Samsun'da İYİ Parti'de kadrolar doluyor

Samsun'da bunalıma giren kadın intihara kalkıştı

8 Samsun'da bunalıma giren kadın intihara kalkıştı

Babasıyla aynı kaderi paylaştı! Giresun'da 21 Yaşındaki genç hayatını kaybetti

9 Babasıyla aynı kaderi paylaştı! Giresun'da 21 Yaşındaki genç hayatını kaybetti

Samsun'daki cami inşaatı durduruldu

10 Samsun'daki cami inşaatı durduruldu