S&P Rusya nın kredi notunu çöp seviyesine düşürdü

S&P, Rusya nın BBB- olan kredi notunu yatırım yapılamaz ya da çöp seviye olarak kabul edilen BB+ ya indirdi.\r\n

S&P Rusya nın kredi notunu çöp seviyesine düşürdü
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor s (S&P), Rusya nın BBB- olan kredi notunu yatırım yapılamaz seviye olarak kabul edilen BB+ ya düşürdü. 

S&P den yapılan yazılı açıklamada, Rusya nın kredi notunun BBB- den BB+ ya çekildiği belirtilerek, karara gerekçe olarak ülkenin zayıflayan parasal esnekliği gösterildi. Kuruluş, 23 Aralık ta yaptığı son değerlendirmede, Rusya nın kredi notunu negatif izlemeye alırken, esnek döviz kuru rejiminin zayıflaması durumunda ülkenin kredi notunun düşürülebileceği uyarısı yapmıştı. 

Açıklamada, ayrıca Rusya nın not görünümünün negatif olarak korunduğu ve bunun parasal esnekliğin daha da kötüleşebileceğine yönelik beklentileri yansıttığı ifade edildi. 

S&P nin aldığı indirim kararıyla Rusya nın kredi notu 10 yılın ardından ilk kez yatırım yapılamaz seviyeye gerilemiş oldu. Rusya nın kredi notu son olarak 2004 te yaptırım yapılamaz seviyedeydi. Standard & Poor s için BBB- ve yukarısı yatırım yapılabilir seviye olarak kabul edilirken, BB+ ve aşağısı ise yatırım yapılamaz ya da çöp seviye anlamına geliyor.

Diğer uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Moody s ve Fitch Ratings de Rusya nın kredi notunu geçtiğimiz günlerde aşağı çekmişti. 

Moody s, 17 Ocak ta yaptığı açıklamayla ülkenin kredi notunu, petrol fiyatlarındaki ciddi gerileme ve döviz kuru şokunun halihazırda düşük olan orta vadeli büyüme beklentilerini daha da zayıflattığı gerekçesiyle Baa2 den Baa3 e düşürürken, benzer sebeplerle not indirimine giden Fitch de Rusya nın kredi notunu 10 Ocak ta BBB- ye çekmişti.


EN ÇOK OKUNANLAR