SAMSUN DUYARLI

Vali İbrahim Şahin, Samsun un organ bağışında son derece duyarlı olduğunu belirterek, Kentimiz nüfus oranına göre organ bağışında Türkiye ikincisi konumunda dedi\r\n

SAMSUN DUYARLI
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı nın desteğiyle, Samsun İl Sağlık Müdürlüğü tarafından, Bağışlayın Engelleri Aşalım Projesi kapsamında Organ Bağışı ve Nakli konulu panelde konuşan Samsun Valisi İbrahim Şahin, kentin organ bağışı konusunda duyarlı olduğunu söyledi. 
Samsun Anemon Otel de, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı nın desteğiyle, Samsun İl Sağlık Müdürlüğü tarafından, Bağışlayın Engelleri Aşalım Projesi kapsamında Organ Bağışı ve Nakli konulu panel düzenlendi. 
SAMSUNLU TEBRİK EDİLMELİ
Samsun daki vatandaşların sosyal duyarlılıklara açık olduğunu belirten Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun nüfusa kıyasla organ bağışı konusunda ikinci sırada. Samsun halkını tebrik etmek gerekir. Samsun da organ bağışı yapan kişi sayısı 5 bin 700 civarında. Samsun da organ bağışı yapan insanların tamamı organ bekleyenlerinden onda birine tekabül ediyor. Samsun un 600 bin olan merkez nüfusunun onda biri organ bağışında bulunsa, Türkiye’de organ bekleyen kişi sayısını karşılıyoruz. Bu nedenle organ bağışına teşvik edici olmalıyız. Yurt dışında insanlar daha duyarlı. Organ bağışında en çok böbrek yetmezliğinde sıkıntılar yaşanıyor. 2014 yılında organ nakli beklerken vefat eden insan sayısı 2 bin civarında. Aslında bu kadar hassas konuda sadece vefat edenlerden bahsetmeyeceğiz. Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve özel hastaneler de artık organ nakli yapılabiliyor. Samsun un toplam nüfusunun 20 de 1 insanımızı organ bağışına teşvik edersek biz emin olun Türkiye’deki problemi Samsun olarak çözüyoruz. Aslında dini ve sağlık açısından bunu çok işlememiz gerekiyor. Samsun da insanlar bu tür sosyal duyarlılıklara çok açıktır diye konuştu.
2 BİN 194 KİŞİ ÖLDÜ
Samsun Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal, son dönemlerde Samsun ve Türkiye de organ bağışıyla ilgili faaliyetlerin artarak devam ettiğini belirterek, Organ bağışıyla ilgili farkındalık oluşturmaya çalışıyor. Bu panel de bunlardan birisidir. Ülkemizde 60 bine yakın vatandaşımızın organ beklediği ortadadır. Samsun sağlık teşkilatı olarak bu konuyla ilgilenmememiz kabul edilebilir bir şey değildir. Biz de son 2 senedir organ bağışıyla elimizden geleni yapıyoruz dedi.
Türkiye’de 2015 Ocak ayı itibariyle organ bekleyen hastaların sayısınının 28 bin 485 olduğunu kaydeden Organ ve Doku Nakli Samsun Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Dr. Mehmet Kazak, Yaklaşık 2 bin 194 hastamız 2014 yılı sonu itibariyle bekleme listesinde nakil olma umudu ile organ beklerken hayatını kaybetmiştir. Yapılan araştırmalara göre, organ bekleyen hastaların yüzde 87 si hastalık başına gelmeden önce organ bağışlamayı düşünmediğini belirtmiştir şeklinde konuştu.
DİNİN ESASI
Samsun İl Müftüsü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk de, insanın değerli bir varlık olduğunu, insan hayatını korumanın dinin emrettiği 5 kuraldan biri olduğunu belirterek, Organlar çürüyüp toprak olacaktır. Öyle ise bu organı hayatta ne kadar kullanabiliyorsak o kadar kullanabiliriz. Bir ayeti kerimede, Bir insanı öldüren bütün insanlığı öldürmüştür, bir insanın yaşamasına vesile olan da bütün insanlığı yaşatmış gibidir. buyurulur. Bir insan, ölümle baş başa kalsa, yanında arkadaşı ölse, ölmeyecek kadar o ölen kardeşinin etini yiyebilir.  İmami Şafi, Caferi ve Zeydiye bu konuda fetva vermişlerdir. Yani yanında bir insan ölüyor, ölmeyecek kadar onun etinden yiyecek ki hayatta kalsın. Domuz eti yemek islamiyete göre haram ama ölmeyecek kadar domuz eti yemek caizdir. Yani zaruretler memnu olan şeyleri ortadan kaldırır. Bir yerde zaruret söz konusu ise bu kullanılmalıdır. İslam ölüye değer vermiştir ama insanın yaşamasına daha fazla değer vermiştir. Hayatı koruma dinin 5 temel esasından biridir. Bunlar, canı, malı, aklı, nesli ve nefsi korumadır.  
DUYGUSAL ANLAR YAŞANDI
Dr. Mehmet Kazak ın kürsüyle davet ettiği oğlu  Bayram Yıldırım ın organlarını bağışlayan İsmail Yıldırım ın konuşması ise salonda duygusal anlar yaşanmasına neden oldu.
Panelde ayrıca OMÜ Nöroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Levent Güngör, İstanbul Bilim Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Ata Bozoklar, Organ Nakli Ulusal Koordinasyon Merkezi Birim Sorumlusu Dr. Bahri Kemaloğlu, ve İstanbul BKM Sorumlusu Dr. Ali Demirel birer konuşma yaptı.
Panele, Vali Yardımcısı Ali Galip Saral, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mustafa Bekir Selçuk, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Dursun Mehmet Mehel, Samsun eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr.Fatih Özkan, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Tekin Balcı, İŞKUR Samsun İl Müdürü Hasan Kılıçarslan, Türk Kızılayı Orta Karadeniz Kan Merkezi Müdürü Dr. Muhsin Yıldırım, Gazi Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Mahmut Ulubay, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sağlık personelleri ile çok sayıda davetli katıldı.

Bayram OK


EN ÇOK OKUNANLAR

Taner Taşkın isyan etti...'Uyduruk bir penaltı'

1 Taner Taşkın isyan etti...'Uyduruk bir penaltı'

Erhan Usta'dan yeşil ışık

2 Erhan Usta'dan yeşil ışık

3'lü görüşme gerçekleştirildi

3 3'lü görüşme gerçekleştirildi

Yılport Samsunspor Başkanı İsmail Uyanık yıkıldı

4 Yılport Samsunspor Başkanı İsmail Uyanık yıkıldı

Korku dolu gözlerle izlediler

5 Korku dolu gözlerle izlediler

Samsun'da şanslı büfe

6 Samsun'da şanslı büfe

21 Ocak Pazartesi Samsun hava durumu! Akşam saatlerine dikkat!

7 21 Ocak Pazartesi Samsun hava durumu! Akşam saatlerine dikkat!

Taraftar Taner Taşkın'ı istifaya davet etti

8 Taraftar Taner Taşkın'ı istifaya davet etti

Maç gergin geçti

9 Maç gergin geçti

Ömer attı Samet sevindi

10 Ömer attı Samet sevindi