Küresel piyasalar Fed kararlarını bekliyor

Küresel piyasalar, bu akşam açıklanacak ABD Merkez Bankası kararlarında sıkılaştırma adımlarının ne zaman başlayacağına ilişkin ipuçlarını arayacak.\r\n

Küresel piyasalar Fed kararlarını bekliyor
Küresel piyasalar, merkez bankaları tarafından birbiri ardına atılan genişlemeci adımların ardından, bu akşam açıklanacak ABD Merkez Bankası (Fed) kararlarında sıkılaştırma adımlarının ne zaman başlayacağına ilişkin ipuçlarını aranacak.

Küresel ekonomideki yavaşlama ve deflasyon risklerine çözüm arayan merkez bankaları genişlemeci adımlar atarken, Fed in faiz artırım sürecine başlayacağı zamana ilişkin beklentiler de ötelenmeye başladı. Fed in parasal genişlemeyi sonlandırmasının ardından, piyasalar sıkılaştırmanın yılın ilk yarısında başlayabileceğini tahmin ediyordu. Son açıklanan makroekonomik veriler, düşen petrol fiyatları ve küresel ekonomik aktiviteye ilişkin endişeler, birçok ekonomistin faiz artırımına başlamak için Fed in en erken 3. çeyreği bekleyeceği yönünde görüşünü değiştirmesine neden oldu.

ABD de dün açıklanan dayanıklı mal siparişleri verisinin beklentilerden oldukça kötü gelmesine karşın, tüketici güveni ve yeni konut satışları beklentilerin üzerinde açıklandı. ABD borsalarında, dayanıklı mal siparişlerinin yüzde 3,4 azalmasının ardından satış baskıları artarken, açıklanan 2014 yılı 4. çeyrek şirket bilançoları nedeniyle hisse bazlı hareketlerin öne çıktığı görüldü. Dün Dow Jones endeksi yüzde 1,65, S&P 500 endeksi yüzde 1,34, Nasdaq endeksi yüzde 1,89 değer kaybetti. Piyasa kapanışının ardından açıklanan Apple ın mali yılın ilk çeyrek karının 18 milyar dolar ile tüm zamanların en yüksek çeyreklik şirket karına işaret etmesi, vadeli işlemler piyasasında Apple paylarının yaklaşık yüzde 6 yükselmesini sağlarken borsa endeksleri de artıya geçti.

Avrupa tarafında Yunanistan a ilişkin ekonomik belirsizliğin devam etmesiyle pay piyasaları satıcılı bir seyir izlenirken, avro/dolar paritesi ise yükseliş isteğini dün de devam ettirerek 1,1224 ten 1,1423 e yükseldi. Dün Almanya da DAX endeksi yüzde 1,57, Fransa da CAC 40 endeksi yüzde 1,89, İngiltere de FTSE 100 endeksi yüzde 0,60 değer kaybetti.

Yurtiçinde dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası nın (TCMB) açıkladığı Enflasyon Raporu nda 2015 yılı enflasyon tahmininin yüzde 6,1 den yüzde 5,5 e düşürülmesi ve Başkan Erdem Başçı nın enflasyonun ocak ayında yüzde 1 in üzerinde düşmesi durumunda 4 Şubat ta Para Politikası Kurulu nun toplanarak faizleri düşürebileceğini açıklaması piyasalara yön verdi.

Açıklamaların ardından gösterge tahvilin bileşik faizi yaklaşık son 1,5 yılın en düşük seviyesine gerilerken, dolar/TL gün içinde 2,37’nin üzerine çıktıktan sonra 2,36’nın hemen üzerinde dengelendi. BIST 100 endeksi ise yüzde 0,29 kayıpla günü 91.150 puandan tamamladı. Analistler, bu akşam açıklanacak Fed kararları öncesinde piyasalarda dalgalı seyrin devam edebileceğini belirterek, BIST 100 endeksinin 91.000 ve 90.000 seviyelerinin destek, 92.000 seviyesinin direnç konumunda olduğunu kaydediyor.


EN ÇOK OKUNANLAR

İşte AK Parti Samsun'dan aday adayları

1 İşte AK Parti Samsun'dan aday adayları

Yusuf Ziya Yılmaz, resmen istifa etti

2 Yusuf Ziya Yılmaz, resmen istifa etti

Başkan Yusuf Ziya Yılmaz istifa ediyor

3 Başkan Yusuf Ziya Yılmaz istifa ediyor

Yeni başkan kim olacak? İşte kulislerde konuşulan isim...

4 Yeni başkan kim olacak? İşte kulislerde konuşulan isim...

Giresunspor Başkanı Bozbağ: 'Bizi ilgilendirmez'

5 Giresunspor Başkanı Bozbağ: 'Bizi ilgilendirmez'

Samsunspor daha avantajlı

6 Samsunspor daha avantajlı

Samsunspor'a ağır fatura

7 Samsunspor'a ağır fatura

Samsun'da siyasi hareketlilik! İşte istifa etmesi beklenen isimler

8 Samsun'da siyasi hareketlilik! İşte istifa etmesi beklenen isimler

Samsun'da vekillik yolunda istifa rüzgarı

9 Samsun'da vekillik yolunda istifa rüzgarı

Samsun'da inşaatta çalışan işçileri elektrik çarptı: 2 yaralı

10 Samsun'da inşaatta çalışan işçileri elektrik çarptı: 2 yaralı