ELEKTRİĞE ZAM SÖZ KONUSU DEĞİL

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, elektrik fiyatlarına gizli veya açık bir zammın söz konusu olmadığını bildirdi.\r\n

 ELEKTRİĞE ZAM SÖZ KONUSU DEĞİL
Rusya dan gelen Gazprom heyetiyle sabah gerçekleştirilen görüşmelere ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gazprom Başkanı Miller 30 kişilik bir heyetle geldi. Konuştuğumuz konular içinde doğalgaz fiyatları da vardı. Bundan önce 2 seans görüşme yapmış, istediğimiz noktaya gelememiştik. Sabahki toplantıda ileriye dönük her iki ülkenin de ümitlenmesi gereken iyi bir müzakere yapıldı ifadelerini kullandı.
Gazprom heyetiyle gelecek hafta sonu yeniden bir araya geleceklerini anlatan Yıldız, şöyle konuştu:
Boru hattı projesi ve doğalgaz fiyatlarını ele alcağız. Tabii ham petrol varil fiyatlarına bağlı olarak doğalgaz fiyatlarının da üreticiler için düşüyor olması aslında kendilerini müzakerelerde zorlayan unsurlar. Yani hem formülden dolayı düşüyor, hem siz ayrı bir indirim istiyorsunuz, bunların hepsi birden bize ağır geliyor dediler. Ama biz argümanlarımızı ve neler istediğimizi ortaya koyduk. Sonuçta iyi bir görüşme oldu. Üç saat görüştük. Sonra teknik düzeyde arkadaşlarımız görüşmelere devam ettiler. Çünkü Güney Akım yerine kullanılan Türk Akımı nın da üzerinde daha reel ortama geçen, hukuki bağlayıcılığı olmayan metinlerden artık bundan sonra daha farklı metinlere geçilmesiyle alakalı prensip kararı aldık.
Yıldız, Rusya ile Türkiye arasında yapılması planlanan yeni doğalgaz boru hattıyla ilgili soruyu yanıtlarken, Türk Akımı olarak nitelendirilen yeni projeyle toplam 63 milyar metreküp doğalgaz taşınmasının planlandığını söyledi. Bakan Yıldız, Planlanan öncelikle birinci borudan başlamak, 2016 nın sonuna kadar da hem Trakya ile ilgili tespit yapmak ve hem de doğalgaz boru hattının döşenmesine başlamak. Güney Akım ın da TANAP la kendi içinde tatlı bir rekabetle bu noktayı yakalamak istediğini gördük dedi.
Gaz pazarlığı sürüyor
Rusya ile yapılan görüşmeye ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Yıldız, görüşmeden her iki tarafın da memnun ayrıldığını ifade ederek, Doğalgaz fiyatlarıyla alakalı henüz müzakerenin sonuna gelmediğimiz ortamda her iki görüşmeyi gerçekleştiriyoruz. Doların yükseliyor olmasına rağmen şu andaki fiyatlar 2008 Kasım ayı fiyatlarıdır diye konuştu.
Elektrik faturalarının yüksek geldiği yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine Yıldız, Bütün dağıtım şirketlerini özelleştirdik ama mal varlıklarını satmadık, işletme hakkını verdik. Kamu hizmetini özel sektör eliyle sürdürüyoruz. İletim hatları yine devletindir. Sayaçları eğer zamanında okumuyorsa bununla alakalı ikazlarımızı kendilerine yaptık. Gizli veya açık bir zam söz konusu değil şeklinde konuştu.
10 günde iki milyar metreküp doğalgaz kullandık
Yıldız, ocak ayında doğalgaz tüketiminde ciddi artış olduğunu, 10 günde iki milyar metreküp doğalgaz kullanıldığını belirterek, Türkiye nin yılda 48 ila 50 milyar metreküp civarında doğalgaz kullandığını düşünürsek 25 te birini 10 günde kullanmış oluyoruz ifadesini kullandı.
Doğalgaz arz güvenliğinde sıkıntı oluşmadığını ancak şubat ve mart ayında daha dikkatli olunması gerektiğini anlatan Yıldız, Doğalgaz fiyatlarında herhangi bir zam da söz konusu değil dedi.
Yıldız, Batı Karadeniz de Shell ile yeni sondaj çalışmasına başlanacağını da kaydetti. 
Bakan Yıldız, petrol fiyatlarının düşmesini değerlendirirken Petrol fiyatlarının düşmesine tek üzülen kurum TPAO diyebiliriz. TPAO nun 500 milyon dolar civarında geliri düştü. Bu bazı yatırımları etkileyecek gibi görünüyor diye konuştu.
Akkuyu nükleer santraline ilişkin soru üzerine Yıldız, Rusya nın genel bütçesinden Akkuyu projesi için bu yıl için 50 milyar ruble ayrıldığını, rublenin değerinin düşüyor olmasının buraya ayrılan payı da etkileyeceğini söyledi.


EN ÇOK OKUNANLAR

Boluspor, İsmail Haktan Odaşı'nın sözleşmesini feshetti

1 Boluspor, İsmail Haktan Odaşı'nın sözleşmesini feshetti

Oğluna uyuşturucu taşıtan baba tutuklandı

2 Oğluna uyuşturucu taşıtan baba tutuklandı

Beş gündür haber alınamayan şahıs evinde ölü bulundu

3 Beş gündür haber alınamayan şahıs evinde ölü bulundu

Öfkeli baba öz kızını dört yerinden bıçakladı

4 Öfkeli baba öz kızını dört yerinden bıçakladı

Silvan'da Tarihi Eser Kaçakçılığı Yaparken Yakalanan Emniyet Müdürü Tutuklandı

5 Silvan'da Tarihi Eser Kaçakçılığı Yaparken Yakalanan Emniyet Müdürü Tutuklandı

Otomobil kanala devrildi: 2 yaralı

6 Otomobil kanala devrildi: 2 yaralı

11 yaşındaki SMA hastası Arda yaşam mücadelesini kaybetti

7 11 yaşındaki SMA hastası Arda yaşam mücadelesini kaybetti

Damperi açılan tır yönlendirme tabelalarını yıktı

8 Damperi açılan tır yönlendirme tabelalarını yıktı

Silvan'da Tarihi Eser Kaçakçılığı Yaparken Yakalanan Emniyet Müdürü Tutuklandı

9 Silvan'da Tarihi Eser Kaçakçılığı Yaparken Yakalanan Emniyet Müdürü Tutuklandı

İzmir Kemeraltı'nda çıkan yangın paniğe neden oldu

10 İzmir Kemeraltı'nda çıkan yangın paniğe neden oldu