Kosova daki olaylarda 56 polis yaralandı

Kosova nın başkenti Priştine de, Kendin Karar Al Hareketi nin çağrısı üzerine düzenlenen protesto gösterilerinde 2 si ağır 56 polis yaralandı. Olaylarda 31 gösterici gözaltına alındı.\r\n

Kosova daki olaylarda 56 polis yaralandı
Kosova Emniyet Genel Müdürü Shpen Maxhuni, başkent Priştine de bugün düzenlenen protestoda çıkan olaylarda ikisi ağır 56 polisin yaralandığını, 31 göstericinin gözaltına alındığını söyledi.

Maxhuni, Kosova Başsavcısı Syle Hoxha ile düzenlediği ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, protestoların bilançosu hakkında bilgi verdi.

Polisin olaylarda plastik mermi kullandığını ifade eden Maxhuni, gözaltıların devam ettiğini belirtti.

Bu arada, Kosova Başbakanı İsa Mustafa da Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Haşim Taçi ile düzenlediği ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, bugünkü protestoların hükümeti yıkmak amacıyla düzenlendiğini öne sürdü.

Protestonun Kosova kanunlarına, Anayasına ve mevcut düzene zarar verdiğini söyleyen Mustafa, protesto esnasında kamu kurumlarına, vatandaşlara, polise ve özel mal varlıklarına zarar verilmesini kınadığını ifade etti.

Mustafa, protestonun siyasi motifli olduğunu savunurken, bugünkü olayların Kosova ya büyük zarar verdiğini vurguladı.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Haşim Taçi de vatandaşların protesto hakkının bulunduğunu ancak şiddetin kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Olay

Ülkenin kuzeyindeki Mitrovitsa kenti yakınlarında bulunan Trepça firmasına ait madenin kamulaştırılmasını ve Sırp kökenli Topluluklar ve Geri Dönüş Bakanı Aleksandar Yablanoviç in görevden alınmasını talep eden çok sayıda vatandaş, öğle saatlerinde şehir merkezinde toplandı.

Kendin Karar Al (Vetevendosje) Hareketi nin organize ettiği ve bazı muhalefet partilerinin de destek verdiği protestoda polisle eylemciler arasında arbede yaşandı. Kendisine taş ve diğer sert cisimlerle saldıran eylemcilere, polis göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su ile karşılık verdi.

Yaşanan olayların ardından, protestonun sürdüğü alana çok sayıda ambulans geldi.

Kosova Klinik Merkezi Sözcüsü Shepend Fazliu, yaptığı açıklamada, çıkan olaylarda 30 kişiye tıbbi müdahalede bulunulduğunu söyledi. Fazliu, yetkililerden tıbbi müdahale talebinde bulunanların kaçının polis kaçının sivil olduğu konusunda herhangi bir açıklama yapmadı.

Kosova polisi, özellikle cumartesi günü düzenlenen eylemde camları kırılan hükümet binası etrafından geniş güvenlik önlemleri aldı.

Priştine de Cumartesi günü düzenlenen protestoda da arbede yaşanmış, çıkan olaylarda 19 u polis 23 kişi yaralanmıştı.

Priştine Belediye Başkanı da protestoya katıldı

Bu arada, eylemcilerin arasında bulunan Priştine Belediye Başkanı Shpend Ahmeti nin de polis tarafından gözaltına alındığı ancak daha sonra serbest bırakıldığı öğrenildi.

Ahmeti, serbest kaldıktan sonra AA muhabirine yaptığı açıklamada, protestoda güvenliği sağlayan üst düzey bir emniyet mensubunun kendisine seninle işim var diyerek gözaltına aldığını ileri sürdü.

Ahmeti, Görünen o ki beni tutuklaması yönünde emir almıştı. Yanıma gelerek, Başkanım, seninle işim var dedi. Kolumu kıvırırken Tutuklusun dedi. Nedenini sorduğumda ise bunu daha sonra açıklayacağını söyledi. Beni karakola götürdüler. Daha sonra Priştine Polis Şefi geldi ve beni işaret ederek O tutuklanamaz dedi şeklinde konuştu.

Ahmeti ayrıca, bugün sıradan bir vatandaş olarak protestoya katıldığını sözlerine ekledi.

Kosova Cumhurbaşkanı ndan açıklama

Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Yahyaga, başkent Priştine deki protestoya ilişkin, Sokaklardaki şiddet ve kaotik sahneler kabul edilemez ifadesini kullandı.

Yahyaga, yayımladığı yazılı açıklamada, kentteki sokaklarda ve meydanlarda yeniden düzenin sağlanması ve barış çağrısında bulundu.

Açıklamada, Hala Priştine sokaklarında olan göstericileri, barışçıl bir şekilde dağılmaya ve vatandaşların güvenliğinden, ülkedeki düzenin korunmasından sorumlu Kosova polisi ile çatışmaya son vermeye çağırıyorum. Onlar bizim polisimiz ifadesi yer aldı.

İktidar ve muhalefet partilerine yeniden diyalog kurma çağrısında bulunan Yahyaga, sorunların çözülüp sokaklardaki şiddetin sona ermesi için ortak bir dil bulunması gerektiğine işaret etti.

Sokaklardaki şiddet ve kaotik sahnelerin kabul edilemez olduğunu belirten Yahyaga, Kosova daki bu son gelişmelerin kurumsal bir çözüm ve diyalog dili ile birlikte çözülebileceğini ifade etti.

Bu arada, Kosova hükümeti de yaptığı yazılı açıklamada, vatandaşların protesto hakkına saygı gösterildiğini ancak ülkeye, devlet kurumlarına, kamu ve özel mal varlıklarına zarar verilmesine hoşgörülü davranılamayacağı bildirildi.

Açıklamada ayrıca, protestolar esnasında polise yapılan saldırıların da hükümet tarafından kınandığı ifade edildi.


EN ÇOK OKUNANLAR

'Neden ben' diye sormak!

1 'Neden ben' diye sormak!..

Yılın komedisi kırdı geçirdi

2 Yılın komedisi kırdı geçirdi

Alkollü sürücü polis aracına çarptı: 2'si polis 5 yaralı

3 Alkollü sürücü polis aracına çarptı: 2'si polis 5 yaralı

Türk Telekom'un taşeron işçileri dertli

4 Türk Telekom'un taşeron işçileri dertli

Emekli korucu tarlasında ölü bulundu

5 Emekli korucu tarlasında ölü bulundu

Mahalle sakinleri silah sesleri ile uyandı

6 Mahalle sakinleri silah sesleri ile uyandı

Pompalı tüfekle saldırı gerçekleştiren bir kişi tutuklandı

7 Pompalı tüfekle saldırı gerçekleştiren bir kişi tutuklandı

Erzincan da 4 itfaiye aracının müdahale ettiği yangın söndürüldü

8 Erzincan da 4 itfaiye aracının müdahale ettiği yangın söndürüldü

Başkent'te ekim mibzernin altında kalan bir kişi hayatını kaybetti

9 Başkent'te ekim mibzernin altında kalan bir kişi hayatını kaybetti

Bacalarda 'sessiz' ölüm tehlikesi

10 Bacalarda 'sessiz' ölüm tehlikesi