İşveren işçi bulamıyor!

Fatsa'da işadamları muhtarlarla toplantı yaparak yaşadıkları eleman sıkıntısı konusunda yardım istedi

 İşveren işçi bulamıyor!

\n  

\n
\n Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası (FATSO) Başkanı Tayfun Karataş, köy ve mahalle muhtarlarıyla bir toplantı yaparak Organize Sanayi Bölgesi’nde yaşanan eleman sıkıntısı konusunda yardım istedi.  
\n
\n  
\n
\n Belediye Kültür Sarayı’nda gerçekleşen toplantıya Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tayfun Karataş’ın yanı sıra Türkiye Muhtarlar Derneği Fatsa Şubesi Başkanı Nazım Asrak, Organize Sanayi Bölgesi yatırımcıları Kerim Aydın ve Ethem Rasim Uysal da katıldı.
\n
\n  
\n
\n İSTİHDAMDA HIZLI ARTIŞ
\n
\n Toplantıda ilk konuşmayı yapan Tayfun Karataş, Fatsa’da istihdamın çok ciddi ve hızlı bir şekilde arttığını belirterek, “Bundan 3 yıl öncesine kadar Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışan sayısı 400 rakamındayken, bugün ise 2 binleri zorluyor ve bu yılın sonunda 3 binleri zorlayacak. Bunu 3 bin deyip küçümsememek lazım. Bugün Fatsa’da 3 bin kişi bir bölgede çalışıyorsa bunun Ankara’daki karşılığı 30 bin kişiye eşittir. Dolayısıyla Fatsa açısından istihdam her geçen gün artıyor. Bu hızla artan aya ve hızla artan istihdama karşı bizim gibi kurumları da bölgemize yeterince çekmek için uğraşıyoruz. Ankara’ya ve İstanbul’a gidiyoruz, bölgemizle alakalı bir takım sunumlar yapıyoruz. Nitekim bu imkanları önlerine serdiğimizde bizim de gayretli bir şekilde anlatmamız karşılığında bölgemize yatırımcılar geliyor. Fakat öncelerinde hiç şaşırmadığımız bir problem artık günümüzde yaşamaya başlıyoruz. İnsanlarımız ne yazık ki elemanı kullanıyor. Bugün köylerimize çıktığımız zaman şehir merkezlerinde bulunduğumuz zaman bazı insanlar ‘iş bulamıyoruz’ gibi ifadelerde bulunuyor. Şunun altını çizmek istiyorum, memlekette işsizlik yok. ‘İşsizlik var, işte ben 2 senedir iş arıyorum’ diyen birisi varsa şunu ben gayet net bir şekilde söylüyorum ki, o kişi iş beğenmediğinden dolayı iş bulamıyordur. Bu olayı çok sık yaşıyoruz” dedi. 
\n
\n  
\n
\n HERKESE GÖRE İŞİMİZ VAR
\n
\n Organize Sanayi Bölgesi’nde eleman sıkıntısını çözmek için önlem aldıklarını ifade eden Karataş, “Biz yaklaşık 1.5 yıl öncesinden önlem aldık ama bu kadar hızlı büyüyeceğini açıkçası bizde tahmin etmiyorduk. Atölyemiz var, biz atölyemizde kalifiye eleman yetiştiriyoruz ki sektörlere kazandıralım diye. Biz 3 yıl öncesinden bölgemizde kalifiye eleman sıkıntısı vardı. Biz bu kalifiye eleman sıkıntısını çözmek için atölye açtık. Ordu’da işsizlik yüzde 10 düşüyor bir önceki yıla göre. Bunun yüzde 6’sı sadece Fatsa merkezdendi. Yani şunu diyebiliriz ki, Ordu’da ekonomiye yön veren sadece Fatsa bölgesidir. Bunu da çok açık ifade ediyorum. Organize sanayiyi büyütmeyi hedefliyoruz ki, biz memleketimizi geliştirmek, sanayimizi büyütmek istiyorsak bunu sadece istemekle olmuyor. Taşın altında hepimizin elinin olması şart. Bundan kastım birlik ve beraberlik içinde çalışacağız anlamında değil de köyümüzde, mahallemizde, etrafımızda çalışmayanlar varsa her insana verilecek bir işimiz vardır” diye konuştu. 
\n
\n  
\n

\n  

\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Karasu'da polis ekipleri suçlulara göz açtırmıyor

1 Karasu'da polis ekipleri suçlulara göz açtırmıyor

Polisin üzerine araç süren ehliyetsiz ve alkollü sürücü kaçamadı

2 Polisin üzerine araç süren ehliyetsiz ve alkollü sürücü kaçamadı

Kırıkhan'da çocuklardan askeri konvoya sevgi seli

3 Kırıkhan'da çocuklardan askeri konvoya sevgi seli

Beyoğlu'nda trafik kazası; 2 yaralı

4 Beyoğlu'nda trafik kazası; 2 yaralı

Çaldığı otomobil ile 10 kilometre boyunca polisten kaçtı

5 Çaldığı otomobil ile 10 kilometre boyunca polisten kaçtı

Bursa'da Fenerbahçe'ye yoğun güvenlik önlemi

6 Bursa'da Fenerbahçe'ye yoğun güvenlik önlemi