UCUZ EKMEK SATAN YANDI

SESOB Başkanı Hacı Eyüp Güler, OMÜ Ziraat Fakültesi nin çıkardığı maliyete göre fiyat zammı yaptıklarını belirterek, 250 gram ekmeğin üretim maliyeti 82,3 kuruştur. Bunun altında satanlara yaptırım gücümüz neyse onu uygulayacağız dedi\r\n

UCUZ EKMEK SATAN YANDI
Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hacı Eyüp Güler, ekmek fiyatlarını OMÜ Ziraat Fakültesi nin çıkardığı maliyete göre belirlediklerini, maliyetinin altında satış yapanlara gerekli yaptırımları uygulayacaklarını söyledi.
MALİYETİ 82,3 KURUŞ
SESOB Başkanı Güler, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkan Vekili Esat Akkaya ile Samsun Fırıncılar Odası nı ziyaret etti.  Güler, ziyaret sırasında ekmek zammıyla ilgili açıklamalarda bulunarak, Zam kararını onaylamadan önce birlik olarak ekmeğin maliyetinin çıkartılması için OMÜ Ziraat Fakültesi Dekanlığı na başvuruda bulunduk. Ziraat Fakültesi nin yaptığı çalışma sonucunda 8 çuval un esas alınarak, 250 gram ekmeğin üretim maliyeti işletme tezgahında 82,3 kuruş olarak belirlendi. Bayide 1TL 10,9 kuruştur. Ortalama ise 92 kuruş olarak belirlenmiştir. Bu resmi bir belirlenmedir. Resmi hesaplamaya bakarak vicdanen bizde Esnaflar Odaları Birliği olarak ekmeği 1 TL olarak onayladık diye konuştu.
SORUN BAKKAL REKABETİ
Belirlenen fiyatta sorun olmadığını, problemlerin ise esnafın kendi arasında çıktığını kaydeden Güler, Ekmek en çok tüketilen madde olduğu için müşteri çekmek isteyen bakkallar fiyatı ucuzlatarak promosyon yapıyor. Ben Bakkallar Odası Başkanıyım. Bir sokağa girdiğinizde 30 tane bakkal olmaması lazım. Ama bir kurumdan emekli olan hemen bakkal açıyor. Ekmeğin maliyeti ortada.  Samsun da hangi esnafımız yanlış yolda yürüyorsa, birliğin yaptırım gücü neyse, hepsini yapacağım. Fırıncılardan yanlış yapan esnafımız varsa, kanuni ne yaptırımı varsa yapacağım. Artık eski devirler geçti. Her şey kanuni ölçüde yürüyecek. Ticareti yapan her türlü kuralına uyacak, hepimiz uyacağız. İşimizi düzgün yapacağız diye konuştu. Güler, ekmeğin maliyetinin daha ucuz olduğunu ispatlayan olursa fiyatı geri çekeceklerini de sözlerine ekledi.
ZOR DURUMDA BIRAKMAYIZ
Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkan Vekili Esat Akkaya ise, Bütün Karadeniz de ve Türkiye nin yüzde 97 sinde ekmeğin fiyat 1 TL dir. İstanbul da ekmek 1 TL 25 kuruştur. Karar alındı, ancak şuanda uygulamaya konulmadı dedi.  Samsun Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Yiğit de, Başkan Güler i zor durumda bırakmayacaklarını belirterek, Biz ekmeğe zam başvurusunda bulunmadan önce maliyetini çıkardık. Alt yapılarını oluşturarak, birliğimize müracaat ettik. Türkiye nin en ucuz ekmek yiyen illerinden birisiyiz. Odamıza üye 180 fırıncı, 15 simitçi ve 50 yufkacı bulunuyor. Üyelerimizin de çıkarlarını ve menfaatlerini kollamak ve korumak zorundayız. Bir çok esnafımız borçlanmış durumdadır. Ekmeğin maliyetini hesaplatarak zam yapmak zorunda kaldık ifadelerini kullandı.

Bayram OKEN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da sevindiren gelişme

1 Samsunspor'da sevindiren gelişme

Samsunspor Sportif Direktörü Coşkun Zeren son noktayı koydu

2 Samsunspor Sportif Direktörü Coşkun Zeren son noktayı koydu

Samsunspor ve Gazişehir'in şartları eşit

3 Samsunspor ve Gazişehir'in şartları eşit

Samsunspor - Atakum Belediyespor maçı canlı yayın

4 Samsunspor - Atakum Belediyespor maçı canlı yayın

Aynur Aydın: Aleyna Tilki evime geldiğinde sütyen giyiyorum

5 Aynur Aydın: Aleyna Tilki evime geldiğinde sütyen giyiyorum

Samsun'da alt geçitte trafik kazası: 1 yaralı

6 Samsun'da alt geçitte trafik kazası: 1 yaralı

Engin İpekoğlu'nun amacı ne?

7 Engin İpekoğlu'nun amacı ne?

Pistten çıkan uçağı çıkaracak vinçler Samsun'dan gitti

8 Pistten çıkan uçağı çıkaracak vinçler Samsun'dan gitti

Prova Samsunspor'un

9 Prova Samsunspor'un

Samsun'da yaşlı adam evinde ölü bulundu

10 Samsun'da yaşlı adam evinde ölü bulundu