UCUZ EKMEK SATAN YANDI

SESOB Başkanı Hacı Eyüp Güler, OMÜ Ziraat Fakültesi nin çıkardığı maliyete göre fiyat zammı yaptıklarını belirterek, 250 gram ekmeğin üretim maliyeti 82,3 kuruştur. Bunun altında satanlara yaptırım gücümüz neyse onu uygulayacağız dedi\r\n

UCUZ EKMEK SATAN YANDI
Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hacı Eyüp Güler, ekmek fiyatlarını OMÜ Ziraat Fakültesi nin çıkardığı maliyete göre belirlediklerini, maliyetinin altında satış yapanlara gerekli yaptırımları uygulayacaklarını söyledi.
MALİYETİ 82,3 KURUŞ
SESOB Başkanı Güler, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkan Vekili Esat Akkaya ile Samsun Fırıncılar Odası nı ziyaret etti.  Güler, ziyaret sırasında ekmek zammıyla ilgili açıklamalarda bulunarak, Zam kararını onaylamadan önce birlik olarak ekmeğin maliyetinin çıkartılması için OMÜ Ziraat Fakültesi Dekanlığı na başvuruda bulunduk. Ziraat Fakültesi nin yaptığı çalışma sonucunda 8 çuval un esas alınarak, 250 gram ekmeğin üretim maliyeti işletme tezgahında 82,3 kuruş olarak belirlendi. Bayide 1TL 10,9 kuruştur. Ortalama ise 92 kuruş olarak belirlenmiştir. Bu resmi bir belirlenmedir. Resmi hesaplamaya bakarak vicdanen bizde Esnaflar Odaları Birliği olarak ekmeği 1 TL olarak onayladık diye konuştu.
SORUN BAKKAL REKABETİ
Belirlenen fiyatta sorun olmadığını, problemlerin ise esnafın kendi arasında çıktığını kaydeden Güler, Ekmek en çok tüketilen madde olduğu için müşteri çekmek isteyen bakkallar fiyatı ucuzlatarak promosyon yapıyor. Ben Bakkallar Odası Başkanıyım. Bir sokağa girdiğinizde 30 tane bakkal olmaması lazım. Ama bir kurumdan emekli olan hemen bakkal açıyor. Ekmeğin maliyeti ortada.  Samsun da hangi esnafımız yanlış yolda yürüyorsa, birliğin yaptırım gücü neyse, hepsini yapacağım. Fırıncılardan yanlış yapan esnafımız varsa, kanuni ne yaptırımı varsa yapacağım. Artık eski devirler geçti. Her şey kanuni ölçüde yürüyecek. Ticareti yapan her türlü kuralına uyacak, hepimiz uyacağız. İşimizi düzgün yapacağız diye konuştu. Güler, ekmeğin maliyetinin daha ucuz olduğunu ispatlayan olursa fiyatı geri çekeceklerini de sözlerine ekledi.
ZOR DURUMDA BIRAKMAYIZ
Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkan Vekili Esat Akkaya ise, Bütün Karadeniz de ve Türkiye nin yüzde 97 sinde ekmeğin fiyat 1 TL dir. İstanbul da ekmek 1 TL 25 kuruştur. Karar alındı, ancak şuanda uygulamaya konulmadı dedi.  Samsun Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Yiğit de, Başkan Güler i zor durumda bırakmayacaklarını belirterek, Biz ekmeğe zam başvurusunda bulunmadan önce maliyetini çıkardık. Alt yapılarını oluşturarak, birliğimize müracaat ettik. Türkiye nin en ucuz ekmek yiyen illerinden birisiyiz. Odamıza üye 180 fırıncı, 15 simitçi ve 50 yufkacı bulunuyor. Üyelerimizin de çıkarlarını ve menfaatlerini kollamak ve korumak zorundayız. Bir çok esnafımız borçlanmış durumdadır. Ekmeğin maliyetini hesaplatarak zam yapmak zorunda kaldık ifadelerini kullandı.

Bayram OKEN ÇOK OKUNANLAR

Tunus'ta 700 bin memur greve gitti

1 Tunus'ta 700 bin memur greve gitti

Çanak Anten Tamiri İçin Çıktığı Çatıdan Düştü Hayatını Kaybetti

2 Çanak Anten Tamiri İçin Çıktığı Çatıdan Düştü Hayatını Kaybetti

Çaya düştüğü iddia edilen şahıs polis ekiplerini harekete geçirdi

3 Çaya düştüğü iddia edilen şahıs polis ekiplerini harekete geçirdi

CHP Kuşadası Belediye Başkan Adayı Ömer Günel esnafla buluştu

4 CHP Kuşadası Belediye Başkan Adayı Ömer Günel esnafla buluştu

Manisa'da kaybolan 2 teknisyen 6 saat sonra bulundu

5 Manisa'da kaybolan 2 teknisyen 6 saat sonra bulundu

Amatör Denizci belgesi eğitim ve sınavları KUTO'da devam ediyor

6 Amatör Denizci belgesi eğitim ve sınavları KUTO'da devam ediyor

Ayvalık'ta seyir halindeki otomobil alevler arasında kaldı

7 Ayvalık'ta seyir halindeki otomobil alevler arasında kaldı

Adana'da 1 kişi kaldırımda ölü bulundu

8 Adana'da 1 kişi kaldırımda ölü bulundu

Başkent'te istinat duvarı çöktü: İki bina boşaltıldı

9 Başkent'te istinat duvarı çöktü: İki bina boşaltıldı