Küba Guantanamo yu istiyor

Küba, ABD ile 53 yıl önce kesilen ilişkilerin normalleştirilmesi çabaları karşılığında ABD nin idaresindeki Guantanamo üssünün bulunduğu körfezin kendilerine geri verilmesini talep etti.\r\n

Küba Guantanamo yu istiyor
Küba,  ABD ile 53 yıl önce kesilen ilişkilerin normalleştirilmesi çabaları karşılığında ABD nin idaresindekiGuantanamo üssünün bulunduğu körfezin kendilerine geri verilmesini talep etti. 

BBC nin haberine göre,  Küba Devlet Başkanı Raul Castro, Kosta Rika da Latin Amerika ve Karayip Ülkeleri Topluluğu zirvesinde yaptığı konuşmada,ABD ile ilişkilerin normalleştirilmesinin karşılığında ABD nin ticari ambargoyu kaldırması, Küba nın terör listesinden çıkarılması ve Guantanamo üssünün bulunduğu körfezin Latin Amerika ülkesine geri verilmesi çağrısında bulundu. 

Raul Castro, Diplomatik ilişkilerin yeniden tesis edilmesi, ikili ilişkilerin normalleştirilmesi sürecinin başlangıcıdır. Ancak normalleşme, abluka hala varlığını sürdürürken, Guantanamo, (ABD nin) donanma üssüyle yasa dışı işgal edilen toprağı geri vermezlerse mümkün olmayacaktır ifadesini kullandı. 

Guantanamo üssünün bulunduğu bölge, Küba nın eski yöneticileri tarafından 1903 yılında ABD yönetimine kiralanmıştı. 

Amerikalı yetkililer, Raul Castro nun açıklaması hakkında henüz yorumda bulunmadı. 

ABD ve Küba arasındaki ilişkiler Fidel Castro nun 1959 da ABD destekli Fulgencio Batista rejimini devirmesi sonucu yönetime gelmesiyle bozulmaya başladı. Taraflar arasında başlayan gerginlik, ABD nin Küba ya 1960 tan bu yana ticari ambargo uygulamasına neden olmuş ve iki ülke ilişkileri 1961 de kesilmişti.

Obama yönetimi, geçen aralık sonunda açıkladığı Küba ile ilişkilerin normalleşmesi sürecinde ilk adımı atarak, seyahat ve mali alanlardaki bazı yaptırımları gevşetmişti. Ayrıca bu ay, süreç çerçevesinde üst düzey bir ABD heyeti, Küba da iki gün süreyle müzakerelerde bulunmuştu.

Küba devriminin 88 yaşındaki lideri Fidel Castro da ilişkilerin normalleştirilmesi görüşmelerini desteklediğini, ancak Washington ın politikalarına güvenmediğini söylemişti.


EN ÇOK OKUNANLAR

Ayite'ye iki talip

1 Ayite'ye iki talip

Bu ikili listede

2 Bu ikili listede

SAMSUNSPOR SALONA AÇILIYOR

3 SAMSUNSPOR SALONA AÇILIYOR

Samsunspor'da çekiliş sürprizi

4 Samsunspor'da çekiliş sürprizi

Samsun'da gençlik Festivali çıkışı bıçaklı saldırı: 2 yaralı

5 Samsun'da gençlik Festivali çıkışı bıçaklı saldırı: 2 yaralı

Sokak hayvanları annesiz kaldı

6 Sokak hayvanları annesiz kaldı

Samsun'da oy kullanmaya giderken kaza geçirdiler: 5 yaralı

7 Samsun'da oy kullanmaya giderken kaza geçirdiler: 5 yaralı

Samsun'da balkondan düşen şahıs ağır yaralandı

8 Samsun'da balkondan düşen şahıs ağır yaralandı

Samsun'da polisten kaçamadılar

9 Samsun'da polisten kaçamadılar

Trafik kazası saniye saniye görüntülendi

10 Trafik kazası saniye saniye görüntülendi