'AK Parti'yi kapatın'

CHP Yargıtay'dan AK Parti'nin kapatılmasını talep etti. CHP aynı zamanda Başbakan Erdoğan için de Başsavcılığa 'suç duyurusunda bulundu

'AK Parti'yi kapatın'

\n  

\n
\n CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na AKP'nin kapatılması için gerekli işlemlerin yapılması için başvurdu. Tanal, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında, "Adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs ve yargı görevi yapanı etkileme, görevi kötüye kullanma suçları" iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.Tanal yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın AKP Genel Merkezi'nde 5 Eylül 2012 günü yapılan genişletilmiş grup toplantısında; "Yargıya zaten gerekenleri söyledik, gereğini yapıyor" şeklinde açıklamada bulunduğunu belirterek, "Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan bu açıklama Türk Ceza Kanunu 277. maddesinde düzenlenen yargı görevi yapanı etkileme ve Türk Ceza Kanunu 288. maddesinde düzenlenen adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçlarının işlendiğini göstermektedir. Bu nedenlerle AKP'nin kapatılması için Yargıtay Cumhuriyet Başavcılığına, aynı zamanda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında tarafından dile getirilen söylemlerle adil yargıyı etkilemeye teşebbüs ve görevi kötüye kullanma nedenleriyle suç duyurusunda bulundum" dedi.
\n
\n  
\n
\n DAVA AÇILSIN
\n
\n Tanal, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptığı başvuruda, Anayasanın 69. maddesinin 4. fıkrasının; "Siyasî partilerin kapatılması, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının açacağı dava üzerine Anayasa Mahkemesince kesin olarak karara bağlanır" şeklinde düzenlendiğini belirterek şöyle dedi:"AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın işlemiş olduğu suç bir siyasi parti Genel Başkanı tarafından işlendiği için partinin kapatılması gerekmektedir. Konu hakkında gerekli incelemeyi yaparak Anayasa Mahkemesine AKP'nin kapatılması için dava açılmasını saygılarımla arz ederim."
\n
\n  
\n
\n TCK'NIN İHLALİ
\n
\n Tanal, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına Başbakan hakkında "Adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs ve yargı görevi yapanı etkileme, görevi kötüye kullanma suçları" iddiasıyla yaptığı suç duyurusunda da şöyle dedi:"Yargıya gerekeni söylediklerini ve gereğinin yapılacağı açıklamasını yapan kişi Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanıdır. Bu hususta Türk Ceza Kanunu'nun 257. maddesi ihlal edilerek görevi kötüye kullanma suçu da işlenmiştir. İşlendiği açıkça ortada olan suçlar hakkında öncelikle bir vatandaş daha sonra ise hukukçu kimliğe sahip bir milletvekili olarak suç duyurusunda bulunma gereği doğmuştur. Yukarıda arz ve izah edilen nedenlerden dolayı, soruşturmanın icrası ile şüphelilerin kimliklerinin tespiti ile kovuşturmanın açılmasına karar verilmesini saygılarımla arz ederim."
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

13 Aralık Perşembe Samsun hava durumu! O ilçelerde kar yağışı bekleniyor

1 13 Aralık Perşembe Samsun hava durumu! O ilçelerde kar yağışı bekleniyor

İkisi de tribünde

2 İkisi de tribünde

Samsun istedi ama Samsung Rize geliyor

3 Samsun istedi ama Samsung Rize geliyor

Suat Çakır: '6222 sadece bize mi var?'

4 Suat Çakır: '6222 sadece bize mi var?'

Samsun'da öğrenci servisi kaza yaptı: 14'ü öğrenci, 16 yaralı

5 Samsun'da öğrenci servisi kaza yaptı: 14'ü öğrenci, 16 yaralı

Samsun'da yangın paniği: 4 kişilik aile ölümden döndü

6 Samsun'da yangın paniği: 4 kişilik aile ölümden döndü

Megastar Tarkan'ın 'çok yakında' paylaşımı heyecanlandırdı

7 Megastar Tarkan'ın 'çok yakında' paylaşımı heyecanlandırdı

Tartışma kanlı bitti: 2 yaralı

8 Tartışma kanlı bitti: 2 yaralı

Yüksek Hızlı Tren ile kılavuz tren çarpıştı: 9 ölü, 47 yaralı

9 Yüksek Hızlı Tren ile kılavuz tren çarpıştı: 9 ölü, 47 yaralı

Samsun'da sendika başkanına FETÖ cezası

10 Samsun'da sendika başkanına FETÖ cezası