Fed sabırlı tutumunu sürdürüyor

ABD Merkez Bankası, faiz artırımı konusunda sabırlı olacağına yönelik taahhüdünü koruyarak politika faizini değiştirmedi.\r\n

Fed sabırlı tutumunu sürdürüyor
ABD Merkez Bankasının (Fed) para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) ocak ayı toplantısının sonuç bildirisi yayımlandı.

Bildiride, ABD ekonomisinin geçen yıl Aralık ayında gerçekleştirilen son FOMC toplantısından bu yana sağlıklı bir hızda büyüdüğü ve Fed in politika faiz oranını artırmak konusunda sabırlı olacağı ifade edildi. 

İşgücü piyasasının güçlü istihdam artışı ve düşen işsizlik oranıyla iyileşmeye devam ettiği belirtilen bildiride, piyasadaki atıl kapasitenin azalmayı sürdürdüğü görüşüne de yer verildi. Ayrıca hanehalkı harcamalarında ılımlı artış gözlendiği ve düşen enerji fiyatlarının tüketicilerin alım gücünü arttırdığı belirtildi. 

Konut sektöründeki toparlanmanın zayıf şekilde sürdüğü aktarılan bildiride, gerileyen enerji fiyatlarının enflasyona olan etkisinin geçici olarak nitelendirilmesi dikkati çekti. Enflasyonun son aylarda enerji fiyatlarındaki gerileme nedeniyle Fed in hedefinin daha da altına düştüğü kaydedilen bildiride, şu ifadeler yer aldı: 

Komite, kısa vadede daha da düşmesi beklenen enflasyonun işgücü piyasasındaki iyileşme ve enerji fiyatlarının geçici etkisinin kaybolmasıyla orta vadede yüzde 2 hedefine yaklaşacağını öngörüyor. Enflasyonu yakından izleyeceğiz.

FOMC nin faiz artırımında sabırlı olmaya yönelik kararın oy birliğiyle alındığı bildiride, Fed in tam istihdam ve fiyat istikrarına yönelik desteğinin süreceği ve Komitenin gelecek verileri her zamanki gibi dikkatle izleyeceği kaydedildi.

FOMC bu toplantısında ekonomik beklentilere ilişkin herhangi bir güncelleme yapmazken, Komite nin bir sonraki toplantısı 17-18 Mart ta gerçekleştirilecek. 

Küresel piyasalar Fed sonrası negatif seyrediyor

Küresel piyasalar ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısının ardından genel olarak negatif bir seyir izlerken, dolar/TL 2,3972 ile 6 haftanın en yüksek seviyesine çıktı.

Fed in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi nin (FOMC) dün sona eren ocak ayı toplantısının sonuç bildirisinde, ABD ekonomisinin geçen yıl aralık ayında gerçekleştirilen son FOMC toplantısından bu yana sağlıklı bir hızda büyüdüğü ve Fed in politika faiz oranını artırmak konusunda sabırlı olacağı ifadesi korundu. Açıklamalarda işgücü piyasasının güçlü istihdam artışı ve düşen işsizlik oranıyla iyileşmeye devam ettiği belirtilerek, düşen enerji fiyatlarının tüketicilerin alım gücünü arttırdığı kaydedildi. 

Analistler, Fed in açıklamalarının genel olarak öncekine göre önemli bir değişiklik içermediğini, ancak daha sade olmasının dikkati çektiğini ifade ediyor. Faizlerin artırım sürecine ilişkin ötelenme sinyali alamayan piyasaların genel olarak negatif seyrettiğini aktaran analistler, pay piyasalarının düştüğünü, dolar endeksinin 93,90 dan 94,80 seviyesine yükseldiğini belirtiyor. Dün ABD de Dow Jones endeksi yüzde 1,13, S&P 500 endeksi yüzde 1,35 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,93 değer kaybetti.

Avrupa tarafında Fed kararları öncesinde kapanan pay piyasalarında yükseliş eğilimi dikkati çekerken, 1,1370 seviyelerinde işlem gören avro/dolar paritesi kararların ardından 1,1262 ye kadar geriledi. Analistler, bugün Almanya da açıklanacak TÜFE ve işsizlik verilerinin takip edileceğini belirterek, Yunanistan ile ilgili haber ve açıklamaların da piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını tahmin ediyor.

Asya tarafında, Japonya da açıklanan perakende satışlar verisinin beklentilerin altında kalmasının ardından borsalarda satış baskısının arttığı, dolar/yen paritesinin ise 117,20 ile 118 arasında yatay seyrini devam ettirdiği görüldü. Japonya da Nikkei 225 endeksi günü yüzde 1,06 düşüşle tamamlarken, Çin de Şanghay endeksi kapanışa yakın yüzde 1 in üzerinde değer kaybetti.

Yurtiçinde, dün düşen faizlere karşın yükseliş eğilimindeki döviz kurlarının baskısı ile BIST 100 endeksi günü yüzde 0,89 değer kaybederek 90.341,63 puandan tamamladı.

Analistler, Fed den faiz artırım sürecine ilişkin ötelemeye yönelik bir sinyal gelmemesi ve yurtiçinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı nın faiz indirimlerinin devam edeceğine ilişkin açıklamalarının özellikle dolar/TL de yükselişe neden olduğunu, bunun da BIST 100 endeksini baskıladığını ifade ediyor.

BIST 100 endeksinin 90.000 seviyesinin altında 88.700 - 89.000 aralığının destek olarak takip edileceğini belirten analistler, yarın açıklanacak dış ticaret açığı ve önümüzdeki hafta açıklanacak enflasyon verilerinin yön üzerinde belirleyici olacağını kaydediyor.


EN ÇOK OKUNANLAR

Hafif ticari araç ile otomobil çarpıştı: 6 yaralı

1 Hafif ticari araç ile otomobil çarpıştı: 6 yaralı

Nişanlı çifti trafik kazası ayırdı

2 Nişanlı çifti trafik kazası ayırdı

Jandarma uyuşturucuya geçit vermiyor: 10 gözaltı

3 Jandarma uyuşturucuya geçit vermiyor: 10 gözaltı