GİRESUN NÜFUSUNA İSTİHDAM ENGELİ

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), açıkladığı “Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi 2014 Sonuçlarına göre Giresun il genelinde 4 bin 977, şehir merkezinde ise 838 kişi artış oldu. \r\n

GİRESUN NÜFUSUNA İSTİHDAM ENGELİ
Giresun nüfus artışının Türkiye ortalamalarının altında kaldığını belirten Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, bunun nedenlerini ise işsizlik olarak değerlendirdi.
Hızla küçülen bir il olduklarını üzülerek ifade ettiğini belirten Belediye Başkanı Kerim Aksu, şehir merkezinin son 6 yılda nüfusunu 6 bin 197 artırırken, genel nüfusun yeterince artış gösteremediğini ileri sürdü.
Başkan Aksu “Giresun’un nüfusu 90 binlerdeydi.Biz şehirde yaşayanların nüfus kayıtlarını da şehirde yazdırmaları konusunda çalışma başlattık. Yaptığımız bu çalışmalar sonuç vererek nüfusumuzu 100 binin üzerine çıkartarak belediye gelirimizi de nüfus oranında artırmayı başardık.Nüfusumuzun artmasında bizim çalışmamızın yanı sıra üniversitemizin de büyük katkısı olduğunu unutmamalıyız. Ancak genel anlamda değerlendirdiğimizde Giresun’daki nüfus artışı Türkiye ortalamalarının çok altında kalmıştır” dedi. 
Giresun’da nüfus artışısın yetersiz olmasının nedenini istihdam olarak değerlendiren Başkan Aksu “Bunun nedeni de yeterince istihdam olanağının bulunmamasıdır.Çünkü istihdam imkanları nüfus artışıyla doğru orantılıdır. Geçmişte ilimizin en büyük sanayi kuruluşları arasında yer alan Seka Kağıt Fabrikası, onlarca fındık fabrikaları kapanmış FİSKOBİRLİK ise küçülmüştür.Dolayısıyla bunların yerini dolduracak sanayi de gelmeyince nüfusumuz büyük bir hızla azalmıştır. Bugün nüfusta geri dönüş yaşanması ve artması için hükümetin yatırımcılar için her türlü olanağı sağlayacak plan ve programlar ortaya koymalıdır.Bizler belediye olarak yatırımcılara her türlü imkanı sağlasak ta yeterli olmamaktadır.Yapılacak yatırımların önünde engel değil destekçi olunmalıdır“ diye konuştu. 
Giresun’un yaşanacak bir şehir olduğunu da belirten Başkan Aksu “Giresun insanı yaşatan bir şehir. Gurbette zorunlu nedenlerden dolayı bulunanlar memleketlerine dönmek istiyor fakat istihdam nedeniyle dönemiyorlar. Oysaki Giresun’un gurbette yaşayan 1 milyonu aşkın nüfusu var.Bunların içerisinde binlercesi dönmek isteyip de dönemeyenlerdendir” şeklinde konuştu. 


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunsporlu Kevin Brands geri döndü

1 Samsunsporlu Kevin Brands geri döndü

CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz: 'Fındık fiyatı 15 TL olmalıydı'

2 CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz: 'Fındık fiyatı 15 TL olmalıydı'

Samsun'da kanlı gece!

3 Samsun'da kanlı gece!

Milliyetçilerde sular durulmuyor

4 Milliyetçilerde sular durulmuyor

Samsun'da okul müdürlerine eğitim

5 Samsun'da okul müdürlerine eğitim

Meteorolojiden Samsun için sel uyarısı

6 Meteorolojiden Samsun için sel uyarısı

Samsun'da hayvansever iki kız çocuğuna taciz

7 Samsun'da hayvansever iki kız çocuğuna taciz

Samsun yolunda can verdi!

8 Samsun yolunda can verdi!

Samsun valiliğinden kritik uyarı!

9 Samsun valiliğinden kritik uyarı!

Atakum'da kaza, 2 yaralı

10 Atakum'da kaza, 2 yaralı