TÜRKİYE, İRAN OLMADI

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, inancı gereği başörtüsü takan genç kızların üniversitelere girebilmesinin önündeki yasakların kaldırılmasıyla Türkiye İran olur endişelerinin yersiz olduğunun görüldüğünü belirterek, Çünkü Türkiye, Türkiye’dir

TÜRKİYE, İRAN OLMADI
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, kendilerinden önce Türkiye, İran olur korkusuyla kızların başörtüsüyle üniversitelere gitmesinin önüne yasaklar konulduğunu belirterek, Böyle bir şey yapılırsa ülke bölünür, sıkıntı çıkar, sosyal homojenlik bozulur. Ama Türkiye, o dönem söylendiği gibi İran olmadı. Çünkü Türkiye, Türkiye’dir diye konuştu. 
TÜRKİYE, TÜRKİYE DİR
Bakan Kılıç, TGRT Haber’de yayınlanan Neler Oluyor programında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bakan Kılıç,  siyasette ve ortaya konulan çizgide sürekli bir yenilenme, reform, gelişmeye doğru ve özgürlükler içerisinde siyaset anlayışının olması gerektiğini ifade ederek, Gençlerimizin çok ciddi anlamda bazı şeyleri çok iyi araştırması, okuması lazım. Bazı konular konuşulduğu zaman gerçek verilerle karşılaştırması lazım. Bundan çok kısa bir zaman önce sadece inancı gereği baş ötürüsü takan genç kızlarımız üniversiteye gidemiyordu. O zaman ne deniliyordu? Böyle bir şey yapılırsa ülke bölünür, sıkıntı çıkar, sosyal homojenlik bozulur. Ama Türkiye, o dönem söylendiği gibi İran olmadı. Çünkü Türkiye Türkiye’dir. Başörtüsünün memuriyet içerisinde serbest bırakılmasıyla herhangi bir aksama mı oldu? Hayır. Sosyal anlamda bir eksiklik mi oldu? Hayır! dedi.
ÜÇ DÖNEM KURALI GENÇLEŞMEDİR
Gençlerin seçim konusunda da önünün açılmasını ve 18 yaşında seçilebilmelerini savunduklarını belirten Bakan Kılıç şunları söyledi: Biz gençlerimize güveniyoruz, onların geleceğe yönelik yapacakları çalışmalara güveniyoruz ve destek vermek için çalışıyoruz. AK Parti’nin içerisinde şu anda milletvekili olan çok genç arkadaşlarımız var. Biz de onlardan birisiyiz. Bu örneği veriyorum çünkü ben Sayın Cumhurbaşkanımızla çalışmaya başladığımda 27 yaşındaydım. O zaman bakıldığında bu kadar genç olunur mu? Olur. Şunu anlamamız lazım, bu çalışmalar içerisinde gençlerimizin olması ancak ve ancak katkı sağlar. Bizim gençlik kolları başkanımız parti MYK ‘sının doğal üyesidir. Kadın kolları başkanımız keza aynı şekilde. Genç yaşta siyaset yapanların önünü açmamızın ne gibi bir mahsuru olabilir. Şimdi Başbakanımız hem akademiden gelmesinden dolayı sürekli gençlerle bir arada olan geçmişe sahip ve o da sürekli gençlerle bir arada olarak gençlerle müzakere yapmak için sürekli bir araya geliyor. Gençlik kollarımıza verdiği önem de ortada ve bizim çalışmalarımızın sürekli olarak takibinde. Biz sürekli olarak istişare içerisindeyiz. AK Parti’de üç dönem kuralı var ve bu yenilenmeyi beraberinde getiriyor. Zaten AK Parti içerisindeki 2002’den bu zamana baktığınızda değişim olmuş.
KYK DA HEDEF 500 BİN
Kılıç programda, sahip olunun genç nüfusun iyi değerlendirilmesi ve ailelerin uyuşturucuya karşı mücadelede aktif rol oynaması gerektiğini de ifade etti. Bakan Kılıç, Kredi Yurtlar Kurumu olarak 400 bin öğrenci kapasitesine ulaştıklarını da kaydederek şunları söyledi: Son bir yıl içerisinde KYK 100 bini aşkın kapasite artırımı yaptı. Bu sene ilk kez başvurularda karşılama oranını yüzde 50’nin üzerine taşımış durumdayız ve bu gerçekten ciddi bir rakam.  Geçmişteki rakamları değerlendirecek olursak sürekli kaliteyi ve desteklerimizi artırarak bu noktaya geliyoruz. Cumhurbaşkanlığı seçimi ve yerel seçimlerde yaşadığımız bir süreç vardı. Paralel yapının yurtlarında Cumhurbaşkanımız aleyhine yaptırılan bir takım faaliyetlerden bahsedildi. Bu davranışlar doğru şeyler değil. Yurtta siz bir barınma sağlıyorsunuz, aynı zamanda öğrencilerinizin öğrenimlerini rahat bir şekilde tamamlamasını sağlamak ve desteklemek için bu hizmet ortaya koyuluyor. Bizim yaptığımız budur ve bunu da yapmaya devam edeceğiz.  Bizim yurtlarımızda barınan kardeşlerimize verdiğimiz beslenme yardımımız var, kredi ve burs konusunda çalışmalarımız var. Bu sene kredi ve burstaki miktarı 330 TL’ye yükselttik. Günlük beslenme yardımını da 8 TL’ye çıkardık. Dolayısıyla çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyor. Ülkemizin birçok yerindeki yeni yurtlarımız devreye giriyor. Belediyeler de yurt yapma imkanına sahipler. O yurtlar özel yurt statüsünde. Biz tabii ki kiralama, ön protokol ve kendi inşa ettiğimiz yurt yöntemleriyle kaliteyi artırarak devam ediyoruz. 2015’te 400 bin kapasite hedefini yılbaşı itibari ile yakaladık. 365 bini aşkın üniversite öğrencimiz bizim yurtlarımızda barınıyor. Ama önümüzdeki sene şimdiden 65 bin kapasite hazır hale gelecek Ağustos ayı itibariyle. 450 bini aşacağız ve 500 bin rakamı bizim için iyi bir hedef olacak.


EN ÇOK OKUNANLAR

Boluspor, İsmail Haktan Odaşı'nın sözleşmesini feshetti

1 Boluspor, İsmail Haktan Odaşı'nın sözleşmesini feshetti

Oğluna uyuşturucu taşıtan baba tutuklandı

2 Oğluna uyuşturucu taşıtan baba tutuklandı

Beş gündür haber alınamayan şahıs evinde ölü bulundu

3 Beş gündür haber alınamayan şahıs evinde ölü bulundu

Silvan'da Tarihi Eser Kaçakçılığı Yaparken Yakalanan Emniyet Müdürü Tutuklandı

4 Silvan'da Tarihi Eser Kaçakçılığı Yaparken Yakalanan Emniyet Müdürü Tutuklandı

Otomobil kanala devrildi: 2 yaralı

5 Otomobil kanala devrildi: 2 yaralı

Öfkeli baba öz kızını dört yerinden bıçakladı

6 Öfkeli baba öz kızını dört yerinden bıçakladı

11 yaşındaki SMA hastası Arda yaşam mücadelesini kaybetti

7 11 yaşındaki SMA hastası Arda yaşam mücadelesini kaybetti

İzmir Kemeraltı'nda çıkan yangın paniğe neden oldu

8 İzmir Kemeraltı'nda çıkan yangın paniğe neden oldu

Silvan'da Tarihi Eser Kaçakçılığı Yaparken Yakalanan Emniyet Müdürü Tutuklandı

9 Silvan'da Tarihi Eser Kaçakçılığı Yaparken Yakalanan Emniyet Müdürü Tutuklandı

Damperi açılan tır yönlendirme tabelalarını yıktı

10 Damperi açılan tır yönlendirme tabelalarını yıktı