DÜNDEN BUGÜNE SAMSUN

Samsun un tarihi ve kültürel varlıklarının geçmişten günümüze aktarılması ve yaşatılması için bürokratlar, akademisyenler ve STK temsilcileri Acem Tekkesi Kültür ve Sohbet Evi nde bir araya geldi. \r\n

DÜNDEN BUGÜNE SAMSUN
İlkadım Belediyesi Başkan Vekili Hakan Akyüz, Başkan Yardımcısı Musa Yüksel, İlkadım Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Bünyamin Kocaoğlu, Memur-Sen İl Başkanı Necdet Güneysu, Hizmet İş Sendikası Samsun Temsilcisi Ziya Uzun, SAGEM Başkanı Kürşat Gündoğdu, OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fahri Sakal, OMÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cevdet Yılmaz, OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr Dursun Ali Tökel, OMÜ Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Önder Duman, OMÜ Öğretim Görevlisi Tevfik Demir, İlkadım Belediyesi Basın Yayın Halkla İlişkiler ve Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Oktay Çakır, Dış İlişkiler Müdürü Şamil Bilgü, İlkadım Kent Konseyi Genel Sekreteri İbrahim Kurt ve gazeteci yazar Recep Yazgan ın katıldığı buluşmada Samsun tarihinin dünü, bugünü ve yarını üzerine konuşuldu.
İLKADIM MAZİSİYLE ÖRNEK BİR ŞEHİR
Samsun un özvarlıklarıyla birlikte geçmişten geleceğe taşınması, şehir kimliği ve bilincinin görüşülerek neler yapılabilmesi konusunda fikir alışverişinin yapıldığı toplantıda konuşan İlkadım Belediyesi Başkan Vekili Hakan Akyüz, tarihi geçmişi ve kültürel alt yapısı ile en eski yerleşim merkezi olan İlkadım ın mazisi itibariyle zengin bir kültürel hazineye sahip olduğunu söyledi. Eski Samsun un İlkadım dan ibaret olduğunu kaydeden İlkadım Belediyesi Başkan Vekili Hakan Akyüz, Samsun un tarihi geçmişi ve kültürel miraslarıyla şehir bilincinin oluşturulması açısından önemli bir çalışmaya temel atacak olan bu buluşmanın sürdürülebilir şekilde devam ettirilmesi önemli bir katma değer oluşturacağını kaydetti.
SAMSUN TARİHİ BİR DÖNEMLE ANILMAMALI
Kent kimliğinin oluşturulması için üzerinde çalışılması gereken birçok konu olduğunu belirten İlkadım Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Bünyamin Kocaoğlu, Samsun un tarihinin ve kent kültürünün belirli bir döneme ait bir geçmişten ibaret olmadığını belirterek, tarihi ve kültürel mirası bünyesinde barındıran birçok varlığın öne çıkarılarak şehir kimliğinin oluşturulması gerektiğini ifade etti.
ÖNEMLİ BİR BULUŞMA
OMÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cevdet Yılmaz ise, Tarihi bir mekanda böyle bir buluşmanın şehrin dünden bugüne tarihi ve kültürel kimliği üzerinde fikir alış verişinde bulunarak geleceğe köprü vazifesi taşıyacak olmasını verimli ve faydalı buluyorum. Samsun un geçmişinden bugüne değerlendirerek yeni nesle bu manada bırakacağımız tarihi ve kültürel mirası hazine olarak değerlendiriyorum. Çünkü yeni nesil, kendi tarihini, özellikle Samsun u merak edecek ve araştıracaktır. Bu manada sorumlu davranmalıyız diye konuştu.
KENT VE ŞEHİR FARKLI KAVRAMLARDIR
Kent ve şehir kavramlarının birbirinden farklı olduğunu ifade eden OMÜ Öğretim Görevlisi Tevfik Demir, İlkadım İlçesi nin mazisi itibariyle birçok medeniyete beşiklik yapmış, varlığı Samsun ile birlikte anılan bir şehirdir. Yeni kurulan bir belde veya ilçe kent kimliğine sahiptir. Bir ilçe veya ili şehir diye addetmek bana göre; mazisi, tarihi ve bünyesinde barındırdığı kültürel varlıkları ile değerlendirilir. Şehir kimlikleriyle yaşar. Bu sebepledir ki; öncelikli gayemiz Samsun un şehir kimliğine ve bilincine katkıda bulunmaktır şeklinde konuştu.


EN ÇOK OKUNANLAR

İşte Taner Taşkın'ın ekibi

1 İşte Taner Taşkın'ın ekibi

19 Mayıs Stadyumu için büyük plan

2 19 Mayıs Stadyumu için büyük plan

Samsunspor'da odak noktası transfer

3 Samsunspor'da odak noktası transfer

Canberk de tamam

4 Canberk de tamam

Çepni ailesinin acı günü

5 Çepni ailesinin acı günü

Koloğlu: 'Transferlerin hepsini açıklayacağız'

6 Koloğlu: 'Transferlerin hepsini açıklayacağız'

Meral Akşener, İbrahim Özyer'in cenazesi için Samsun'a geliyor

7 Meral Akşener, İbrahim Özyer'in cenazesi için Samsun'a geliyor

Samsun'da otomobil yolcu yolcu otobüsüne çarptı: 1 ölü, 1 yaralı

8 Samsun'da otomobil yolcu yolcu otobüsüne çarptı: 1 ölü, 1 yaralı

Samsun'da narkotik polisinden dev operasyon: 13 gözaltı

9 Samsun'da narkotik polisinden dev operasyon: 13 gözaltı

Gazi mahkum, Başbakan'a sahip çıktı

10 Gazi mahkum, Başbakan'a sahip çıktı