DENİZE KARANFİL BIRAKTILAR

Samsun’da, nüfus mübadelesinin 92. yıl dönümü anısına denize karanfil bırakıldı. \r\n

DENİZE KARANFİL BIRAKTILAR
Samsun Mübadele ve Balkan Türk Kültürü Araştırmaları Derneği, mübadelenin 92. yıl dönümü dolayısıyla Tütün İskelesi’nde bir program düzenledi. Programda konuşma yapan Samsun Mübadele ve Balkan Türk Kültürü Araştırmaları Derneği Başkanı Erdoğan Özoral, mübadelenin 92. yıl dönümü nedeniyle savaşlarda ve göç yollarında hayatını kaybedenleri saygı ile andıklarını belirterek, “Bundan 92 yıl önce 30 Ocak 1923 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti ile Yunan Hükümeti arasında, Türkiye’de yerleşik Rum-Ortodokslar ile Yunanistan’da yerleşik Türk-Müslümanların zorunlu göçünü öngören Mübadele Sözleşmesi imzalandı. Yunanistan’ın Balkan Savaşı’na katıldı tarih olan 18 Ekim 1912 tarihinden itibaren yurtlarını terk etmiş olanları da kapsamına alan bu sözleşme ile yaklaşık 2 milyon insan doğdukları toprakları terk etmek zorunda kaldı” dedi.
Mübadillerin doğdukları toprakları ziyaret etmelerine uzun yıllar izin verilmediğini belirten Özoral, “Birinci kuşak mübadillerin hemen hemen tamamı memleket hasreti ile bu dünyadan sessizce göçüp gittiler. Son yıllarda giderek artan sayıda mübadil çocuğu ve torunu bir vasiyeti yerine getirircesine aile büyüklerinin yaşadıkları memleketlerini ziyaret etmek istiyor. Onların doğdukları kentleri, köyleri, mahalleleri, ibadet ettikleri kutsal mekanları görmek istiyor. Kendi özel tarihlerine ve kültürlerine ait izleri sürmek istiyor. Ancak TC vatandaşlarına vize uygulaması, vize alırken çekilen sıkıntılar düş kırıklığı oluşturuyor. Yunanistan hükümetinden ve AB yöneticilerinden iki halk arasına örülen vize duvarını kaldırmalarını talep ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bizler de Yunanistan vatandaşı olan Rum Ortodoks mübadiller gibi aile büyüklerimizin doğdukları toprakları vizesiz olarak ziyaret etmek istiyoruz” diye konuştu.
Dernek Başkanı Erdoğan Özoral’ın konuşmasının ardından mübadiller denize karanfil bıraktı. Denize atılan karanfilin ardından törene katılan mübadiller hep bir ağızdan ‘Vardar Ovası’ türküsünü söyledi.

İHA


EN ÇOK OKUNANLAR

Aksaray'da meyve yüklü kamyon devrildi: 1 ölü

1 Aksaray'da meyve yüklü kamyon devrildi: 1 ölü

Zeki Müren Konserinde izdiham

2 Zeki Müren Konserinde izdiham

Türkiye 13 Halk Oyunları Şenliğinin şampiyonu Malatya

3 Türkiye 13. Halk Oyunları Şenliğinin şampiyonu Malatya

Adana'da apartmanda çıkan yangın korkuttu

4 Adana'da apartmanda çıkan yangın korkuttu

İzmir'de kanlı gece

5 İzmir'de kanlı gece

Erzincan'da gazi ve şehit yakınlarına ücretsiz hukuki yardım

6 Erzincan'da gazi ve şehit yakınlarına ücretsiz hukuki yardım

Amatör Spor Müsabakasının kazananı olmadı

7 Amatör Spor Müsabakasının kazananı olmadı

Bisikletseverler Otomobilsiz Yaşam Gününde pedal çevirdi

8 Bisikletseverler Otomobilsiz Yaşam Gününde pedal çevirdi

Barzani oyunu kullandı

9 Barzani oyunu kullandı

Ailesiyle yolun karşısına geçmek isteyen kadına araba çarptı: 1 ölü

10 Ailesiyle yolun karşısına geçmek isteyen kadına araba çarptı: 1 ölü