SAMDOB DA SANAT RÜZGARI

SAMDOB, Şubat ayında 3 bale, 2 müzikal, 1 opera, 1 konser, 1 çocuk müzikali olmak üzere 8 gösteriyle sanatseverlerle buluşacak\r\n

SAMDOB DA SANAT RÜZGARI
Samsun Devlet Opera ve Balesi (SAMDOB), ekimde prömiyeri gerçekleştirilen, besteci ve orkestra şefi Tolga Taviş’in ilk büyük opera eseri olan Hekimoğlu nu bugün sahneye koyacak. Karadeniz’in ünlü halk kahramanı Hekimoğlu’na librettist Bertan Rona ile birlikte hayat veren Tolga Taviş’in Hekimoğlu operası, rejisör Figen Ayhan tarafından sahneye koyuluyor. Hekimoğlu operası Samsun Devlet Opera ve Balesi’nin dünya opera literatürüne kazandıracağı ilk eser olması nedeniyle de büyük önem taşıyor.
FINDIKKIRAN BALESİ YENİDEN 
SAMDOB un, kapalı gişe oynayan Fındıkkıran isimli balesi Şubatta iki kez izleyiciyle buluşacak.
Orkestra şefliğini Kıvanç Tepe ve Bujor Hoinic in yaptığı ve Mehmet Balkan ın koreografisiyle sahnelenecek eserin müzik düzenlemesi Andrezej Barlog a, dekor ve kostüm tasarımı Olaf Zombeck e, ışık tasarımı Murat Yılmaz a ait. Eseri Lale Balkan ve Junko Hikasa sahneye koyuyor.
BACH ALLA TURCA 
İki bölümden oluşan Bach Alla Turca’nın ise ilk bölümünde Johann Sebastian Bach ın Klavsen Konçertosu, bir masanın etrafında iki kadın, iki erkek dansçı tarafından hayata geçirilen, Marco Cantalupo ile Katarzyna Gdaniec tarafından sahneye konulan çağdaş dans yorumu. İkinci bölümde ise Bach’ın müziğini piyano ve oryantal perküsyonlarla bir araya getiren Anjelika Akbar’ın yaptığı müzikal düzenlemelerden yola çıkan Mehmet Balkan’ın koreografisiyle bu ay tekrar sahnelenecek.
KEŞANLI ALİ DESTANI 
SAMDOB, Gülriz Sururi ve Engin Cezzar ile efsaneleşmiş, birçok tiyatro topluluğu tarafından defalarca sahnelenmiş Türk tiyatro tarihinin en önemli eserlerinden biri olan Keşanlı Ali Destanı nın Samsun’da bambaşka bir ruha bürünmesi bekleniyor. Metni Haldun Taner’e, müzikleri Yalçın Tura’ya ait Keşanlı Ali Destanı’nın 14 Şubat ta dünya prömiyeri Samsun da sanatseverlere merhaba diyecek.
SAMDOB un Çocuklar için Öylesine Bir Dinleti adlı temsili ise 23 Şubat ta çocuklar ile buluşacak.
Ayrıca, SAMDOB, Türk Silahlı Kuvvetleri n (TSK) Armoni Mızıka Konseri ne de 5 Şubat ta ev sahipliği yapacak.


EN ÇOK OKUNANLAR

Takım O'nu istedi

1 Takım O'nu istedi

Samsun'da silahlı saldırı!

2 Samsun'da silahlı saldırı!

Samsun'da yüzme havuzunda panik

3 Samsun'da yüzme havuzunda panik

Samsun'da silahlı kavga zanlıları hakkında yeni gelişme

4 Samsun'da silahlı kavga zanlıları hakkında yeni gelişme

Üniversiteli kız, yurt odasında ölü bulundu

5 Üniversiteli kız, yurt odasında ölü bulundu

Bafra'da 2 kişi tutuklandı

6 Bafra'da 2 kişi tutuklandı

Kurduğu düzenekle annesine kendini öldürttü!

7 Kurduğu düzenekle annesine kendini öldürttü!

Emekliye yüksek maaş

8 Emekliye yüksek maaş

Bakan Demircan'dan ikinci üniversite müjdesi

9 Bakan Demircan'dan ikinci üniversite müjdesi

Taşerona kadro

10 Taşerona kadro