Kepçe yıkmaya geldi esnaf izin vermedi

Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesi Ofis semtinde bulunan kentin en işlek sokağı Kafeler Sokağı nın yıkımı için, Büyükşehir Belediyesi şafak operasyonu düzenledi.

Kepçe yıkmaya geldi esnaf izin vermedi
Sabah saat 04.00 da düzenlenen operasyona tepki gösteren çevre esnafı, iş makinelerinin sokağa girmesine izin vermedi. Esnaf, kendi elleri ile dükkanlarının önündeki çardakları yıktı.
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ekipleri, iş makineleri ile birlikte sabah saat 04.00 da Kafeler Sokağı na geldi. Çevik kuvvet ekiplerinin de hazır bulunduğu yıkımı haber alan iş yeri sahipleri Kafeler Sokağı na koştu. Kafeler Sokağı na çıkan 3 tarafa da güvenlik gerekçesiyle polis ekipleri yerleştirildi. 
Dükkanlarının önünde bekleyen esnaf, iş makinelerinin sokağa girmesine izin vermeyeceklerini söyledi. Çevre esnafı ile belediye ekipleri arasında bir süre gerginlik yaşandı. İş makinelerinin sokağa girememesinin ardından olay yerine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Eşbaşkanı Ali Şimşek ile bir grup partili geldi.
Yıkım öncesi açıklama yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, bugün Diyarbakır adına güzel bir gün yaşadıklarını dile getirdi. Kışanak, Herkesin sorun olarak gördüğü, kangrendir dediği sokağı esnafla el ele vererek çözüyoruz bugün. Ben öncelikle buradaki esnafa ayrı ayrı teşekkür ederim. Kendileri ile yaklaşık 1 aydır görüşüyorduk. Her biriyle ayrı ayrı konuştuk. Hepsi ile birlikte ortak bir toplantı yaptık. Bugün burada esnaf arkadaşların katılımıyla kentimize yakışmayan çirkin görüntünün kaldırılması yönünde karar aldık. Buradayız, bize ve belediyemize gerek kalmadan esnaf kendisi bu yapıları sonrada kamusal alana inşa edilmiş ve kentimize yakışmayan bu yapıları söküyor. Kendilerinin katkıları ile kentimize yakışmayan bu çirkin görüntünün kaldırılması yönünde karar aldık. Bize ve belediyeye gerek kalmadan bu yapıları kamusal alana inşa edilmiş bu yapıları kendileri söküyorlar dedi.
Konuşmaların ardından Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak ve beraberindeki heyet sokaktan ayrıldı.
İş makinelerinin girmediği sokakta esnaf, içindeki eşyaları aldıktan sonra dükkanlarının önünde bulunan çardak ve yapıları yıktı. 
Polislerin bölgede bekleyişi devam ediyor.  


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da beklenen kar geliyor

1 Samsun'da beklenen kar geliyor

Samsun'da kar yolları kapadı!

2 Samsun'da kar yolları kapadı!

Coşkun Zeren: 'Transfer için isimler hazır'

3 Coşkun Zeren: 'Transfer için isimler hazır'

Samsunspor'da stoper kalmadı

4 Samsunspor'da stoper kalmadı

Samsun'da dava yılan hikayesine döndü! 57 yıldır devam ediyor...

5 Samsun'da dava yılan hikayesine döndü! 57 yıldır devam ediyor...

Samsunspor'da gözler Vali Kaymak'ta

6 Samsunspor'da gözler Vali Kaymak'ta

AK Parti Samsun'da yenilik

7 AK Parti Samsun'da yenilik

Samsunspor rakipleriyle sevindi

8 Samsunspor rakipleriyle sevindi

Türkiye'yi duygulandıran Samsunlu askerin ailesi konuştu

9 Türkiye'yi duygulandıran Samsunlu askerin ailesi konuştu

Samsun'da torbacılar adliyede

10 Samsun'da torbacılar adliyede