İş güvenliği varsa sağlık da vardır

Samsun Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Fatih Özkan, “Bir ülkede iş güvenliği varsa, orada sağlık ve mutluluk vardır. İş güvenliği yoksa, can kaybı, sakatlık, hastalık, para ve zaman kaybı vardır” dedi\r\n

İş güvenliği varsa sağlık da vardır
Samsun Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Fatih Özkan, 6 Şubat cuma günü saat 14.30 da Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapacakları “İş Sağlığı, İş Güvenliği ve Meslek Hastalıkları” konulu toplantıyla ilgili açıklamalarda bulundu. 
12 YILDA 15 BİN KAYIP 
Geçmiş dönemlerde iş kazalarının artmasının, kurumları iş güvenliği ve iş sağlığı ile ilgili önlemler almaya ittiğini belirten Doç. Dr. Özkan, İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği’nin açıklamalarına göre, Türkiye’de iş kazaları ve meslek hastalıkları nedeniyle her yıl yaklaşık bin ila 2 bin çalışanın hayatını kaybettiğini bildirilmiştir. İş kazaları ve meslek hastalıkları verilerine göre son 12 yılda yaklaşık 15 bin çalışanımız iş kazaları ve meslek hastalıklarından dolayı yaşamını kaybetmiş, 25 bine yakın çalışanımız ise iş göremez duruma düşmüştür. Sözün burasında o sloganı hatırlamada fayda vardır: ‘Önce iş güvenliği.’ Çalışanları korumak, üretimin güvenliğini korumak, işletmenin güvenliğini sağlamak, ekolojik çevreye zarar vermemek öncelik olmalıdır dedi.
SAĞLIKÇILARI BEKLEYEN RİSKLER
İş güvenliği konusunun eğitimden sanayiye, madencilikten inşaata kadar önem ve önceliğinin her alanda artık daha fazla hissedildiğini vurgulayan Doç. Dr. Fatih Özkan, “İş kazalarının olumsuz etkileri görüldükçe her sektörde iş güvenliğine ilişkin düzenlemeleri yapma ve önlemleri alma konusunda çalışmalara hız veriliyor. Sağlığı ele aldığımızda sağlık çalışanlarının bekleyen risklerden korunması ve risklerin önlenmesi yöneticiler için de yasal bir yükümlülük getiriyor. Bilindiği üzere hastaneler sürekli insan deviniminin olduğu bir makro-organizma gibidir. Hastanelerin yoğun ve yorucu sürecinde hem sağlık çalışanları hem de hasta ve hasta yakınları çeşitli risklerle karşı karşıyadır. Özellikle sağlık çalışanlarının maruz kaldığı riskler arasında gürültü ve sıcak gibi çevresel riskler, radyasyon riski, tükenmişlik sendromu gibi psikolojik riskler, delici ve kesici alet yaralanmalarıyla oluşan biyolojik riskler, laboratuvarlar başta olmak üzere çeşitli maddelere maruz kalmasıyla oluşan kimyasal riskler ve maalesef sağlık çalışanlarının şiddete maruz kalması gibi fiziksel riskler sayılabilir. Hastanelerde koordineli olarak çalışan iş yeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personelinden oluşan iş sağlığı ve güvenliği kurulu yasaların kendilerine verdiği görevleri mesleğin etik ilkeleri içerisinde yerine getirmelidirler” diye konuştu.
Samsun Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Fatih Özkan, özellikle son yıllarda artan iş kazaları nedeniyle 6 Şubat 2015 Cuma günü saat 14.30 da Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde “İş Sağlığı, İş Güvenliği ve Meslek Hastalıkları” başlıklı bir eğitim faaliyeti yapacaklarını, ilgili tüm kişi ve kuruluşları bu toplantıya davet ettiklerini sözlerine ekledi.

İHA 


EN ÇOK OKUNANLAR

Binali Yıldırım'ın yeni görevi belli oldu

1 Binali Yıldırım'ın yeni görevi belli oldu

Yankaya bakalım mı bankaya?..

2 Yankaya bakalım mı bankaya?..

Doğalgaz patlaması sonucu 7 ev kül oldu

3 Doğalgaz patlaması sonucu 7 ev kül oldu

Düğün konvoyunda zincirleme kaza: 22 yaralı

4 Düğün konvoyunda zincirleme kaza: 22 yaralı

Hükümet düğmeye bastı! Milyonlarca kişiye müjde

5 Hükümet düğmeye bastı! Milyonlarca kişiye müjde

Denize düşen 2 kişi hayatını kaybetti

6 Denize düşen 2 kişi hayatını kaybetti

Melis ve Ahmet'in mutlu günü

7 Melis ve Ahmet'in mutlu günü

Samsun'da hava nasıl olacak?

8 Samsun'da hava nasıl olacak?

Dükkanı küçük, yüreği büyük

9 Dükkanı küçük, yüreği büyük

Facebook, Türkiye'deki kullanıcılarını uyardı

10 Facebook, Türkiye'deki kullanıcılarını uyardı