Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

YABANCILAR ÇARŞISI HAVALANACAK

Samsun Yabancılar Çarşısı Derneği Başkanı Ali Akyüz, Büyükşehir Belediyesi’nin Yabancılar Çarşısı’na yapılacak havalandırma çalışmasını bitirdiğini, çarşının sıcak-soğuk havalandırma sistemine kavuşacağını söyledi. \r\n

YABANCILAR ÇARŞISI HAVALANACAK
Yabancılar Çarşısı’na Samsunluların ilgisinin oldukça fazla olduğunu söyleyen Dernek Başkanı Ali Akyüz, “Hafta içi günde 4-5 bin, hafta sonları ise 10- 15 bin arası insan çarşımıza gelmektedir. Bu ilgiden gayet memnunuz. Hem turistik hem de alışveriş amaçlı birçok insan, Yabancılar Çarşısı’na geliyor” dedi.
Yabancılar Çarşısı adının nereden geldiğine değinen Akyüz, “Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla birlikte Rusya, Gürcistan, Azerbaycan’dan yabancılar buraya geldiler. O zamanlarda burada 2 bine yakın yabancı vardı. İlk başta Yabancılar Pazarı olan çarşının adını ‘Yabancılar Çarşısı’ olarak değiştirdik. Bugün çarşımızda yaklaşık 80 yabancı esnafımız var. Çarşıda toplamda bin 12 iş yeri mevcut” diye konuştu.
TURİSTLERİN UĞRAK MEKANI
Tur rehberlerine işlenmiş bir çarşı olduklarını kaydeden Akyüz, “Turistler Samsun’a geldiğinde Yabancılar Çarşısı’nı da ziyaret ediyorlar. Yerli, yabancı herkes buraya uğruyor. Biz daha önce bunun çalışmasını yapmıştık. Otoparka gelen araçlara baktığınızda Türkiye’nin her yerinden insan geldiğini gördük. İnsanlarımızın burayı tercih etmelerinin nedenlerinden bazıları ucuz olması, ürün çeşidinin fazla olması ve sahilde olduğu için insanlar hem geziyor hem de alışverişini yapıyor” şeklinde konuştu.
BACASIZ FABRİKA
Yabancılar Çarşısı’nın Samsun’un sembollerinden biri olduğunu söyleyen Akyüz, açıklamasını şöyle tamamladı: “Buradan yaklaşık 7-8 bin kişi ekmek yiyor. Bunu genele yaydığımızda daha da artar. Şunun altını çizmek istiyorum. Vergimizi Samsun’da bırakan bir çarşıyız. Yabancılar Çarşısı Samsun ekonomisine büyük katkı sağlamakta. Buradan Büyükşehir Belediye Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz’a teşekkür etmek istiyorum. Bizim derdimiz, sıkıntımızla ilgileniyor. Başkanımız çarşımıza yapılacak havalandırma çalışmasını bitirdi. İhale aşaması bu ay sonunda bitecek ve sıcak- soğuk havalandırma sistemine yakında kavuşacağız.”

İHA


EN ÇOK OKUNANLAR

Dostluk maçı ertelendi

1 Dostluk maçı ertelendi

Mesaiye devam

2 Mesaiye devam

Şehzadelerden anlamlı kampanya

3 Şehzadeler'den anlamlı kampanya

Nerede hareket

4 Nerede hareket...

Hükümetleri halk kuracak

5 Hükümetleri halk kuracak

Vezirköprüde Dünya Su Günü etkinlikleri

6 Vezirköprü'de Dünya Su Günü etkinlikleri

Sur Çelik Kapı İnşaat Fuarında

7 Sur Çelik Kapı İnşaat Fuarı'nda

Orsan Türkiyenin her yerinde

8 Orsan Türkiye'nin her yerinde

Sektörün ışıldayan markası Bedük Group

9 Sektörün ışıldayan markası Bedük Group

ALS Grup farkı

10 ALS Grup farkı