KANSER TARAMASINA KATILIM ARTTI

Tokat Halk Sağlığı Müdürü Dr. Cihat Zülfüoğulları, son yıllarda halkın kanser taramalarına katılımda başvuruların artmasıyla erken teşhis ve tedavi edilen kanser hastalığına karşı önemli bir başarı kazanıldığını söyledi. \r\n

KANSER TARAMASINA KATILIM ARTTI
4 Şubat Dünya Kanser günü dolayısı ile açıklamalarda bulunan Tokat Halk Sağlığı Müdürü Dr. Cihat Zülfüoğulları, kanserin, dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemi olduğunu ve toplumlarda önemli bir sosyoekonomik yüke, bireylerde de maddi, manevi kayıp ve zorluklara yol açtığını söyledi. Kanserin önemli bir kısmının önlenebilir olması bu konuya verilen önemin de giderek artmasına neden olduğuna dikkat çeken Zülfüoğulları, bu amaçla oluşturulan “Dünya Kanser Günü” her yıl 4 Şubat Günü Kanser ile ilgili farkındalık ve bilinç düzeyinin artmasını sağlamak, kansere karşı mücadelede önemli bir adım olan doğru bilinen yanlışlardan kurtulmak ve doğruların herkese ulaşmasını hedeflemek amacıyla dünya genelinde kutlandığını kaydetti.
Zülfüoğulları, bireyler ve toplumların, yaygın kanser türlerinin en az üçte birinin daha sağlıklı bir beslenme biçiminin seçilmesi, fiziksel aktivitenin arttırılması ve alkol kullanımının azaltılması ile önlenebileceği konusunda bilgilendirilmesi gerektiğini ifade ederek, “Sigara da eklendiğinde bu rakam yüzde 50’ye ulaşmaktadır. Ayrıca ultraviyole radyasyondan korunma cilt kanserinin önlenmesinde, mesleksel ve çevresel maruziyetler, örneğin asbestoz da kanser yükünün artmasında önemli rol oynamaktadır. Meme, barsak ve rahimağzı kanserleri için Kanser Daire Başkanlığınca tüm Türkiye de yürütülmekte olan kanser taramaları KETEM, Aile Sağlığı Merkezleri ve Toplum Sağlığı Merkezlerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır. Son yıllarda Tokat ilinde halkımızın Kanser taramalarına katılımda başvuruların artmasıyla erken teşhis ve tedavi edilen kanser hastalığına karşı önemli bir başarı kazanılmıştır. 4 Şubat Dünya Kanser gününde tüm halkımızı kanser taramalarına katılmaya çağırıyoruz. Daha sağlıklı bir Türkiye için gelin birlikte hareket edelim” dedi.
Tokat Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından kanserle savaşta en önemli adım olan kanser kayıtçılığı ile ilgili çalışmalar yapıldığını ifade eden Zülfüoğulları, bu çalışmalar sonucunda Tokat ın kanser haritasının çıkarılmış olacağını sözlerine ekledi.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunsporun hazırlık maçı iptal oldu Şok istifa

1 Samsunspor'un hazırlık maçı iptal oldu... Şok istifa!

Samsunspor Başkan Yardımcısı Araboğlu İddialar asılsız Parayla alakası yok

2 Samsunspor Başkan Yardımcısı Araboğlu: 'İddialar asılsız... Parayla alakası yok'

Samsunun o ilçesi göçle canlanacak

3 Samsun'un o ilçesi göçle canlanacak!

Billy attı Samsun kazandı

4 Billy attı Samsun kazandı

Karar Özalanda

5 Karar Özalan'da

Samsunspor unutmadı

6 Samsunspor unutmadı

Sinopta feci kaza  Ölü ve yaralılar var

7 Sinop'ta feci kaza ! Ölü ve yaralılar var

Kılıçdaroğlundan Kalkavan ailesine taziye

8 Kılıçdaroğlu'ndan Kalkavan ailesine taziye

Deaflympicste günün müsabakaları

9 Deaflympics'te günün müsabakaları

Samsunda torbacı operasyonu

10 Samsun'da torbacı operasyonu!