Kocaeli stadyumu pişmaniyeye benzeyecek

Kocaeli’de inşaatı süren 33 bin kişilik stadyum yükselmeye devam ediyor. Kocaeli stadyumu tamamlandığında mimari açıdan İzmit in simgesi olan pişmaniyeye benzeyecek.

Kocaeli stadyumu pişmaniyeye benzeyecek
Kocaeli’nin İzmit ilçesinde yapılan 33 bin kişilik stadyumun inşaatı tüm hızıyla devam ediyor. TOKİ tarafından yapılan stadyum, toplamda 150 bin metrekare alan üzerine kuruluyor. Tamamlandığında dış görünüşü İzmit’in simgesi olan pişmaniye şeklinde olması planlanan Kocaeli Stadyumu’nda, toplam bin kapalı, 700 de açık olmak üzere bin 700 araçlık otopark alanı da bulunacak. 33 bin kişi kapasiteli tribünlerde ise 576 VIP tribünü ve 50 adet loca bulunacak olan Kocaeli Stadyumu’nda, 22 adet asansör ve 64 adet de giriş kapısı bulunacak.
YEŞİL STADYUM OLMA ÖZELLİĞİ TAŞIYACAK
Stadyumun en büyük özelliklerinden biri de inşaatına başlanılan yerin eski bir taş ocağı olması. Kullanılmayan bir taş ocağı havzasına yapılan ve zemini kaya olması itibariyle Kocaeli nin en sağlam zeminlerinden birine sahip olan pişmaniye simgeli Kocaeli Stadyumu nun çevresine dikilecek yaklaşık 2 bin ağaç ile birlikte de Yeşil Stadyum olma özelliği taşıyacak. Stadyum ayrıca ulaşım imkanları bakımından da örnek projeler içinde yer alacak. Yeni yapılacak olan Kuzey Marmara Yolu ndan bağlantı alacak olan stadyumu, D-100 den gelecek bağlantı yolu, yapılması planlanan tramvay projesi ve Sabiha Gökçen e yarım saat mesafesi ile de en ulaşılabilir statlardan biri olacak.
ÇİNTIMAR: BİR YAŞAM MERKEZİ HALİNE GETİRİLMESİ İÇİN ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Stadyum inşaatı ile ilgili bilgi veren Kocaeli İl Gençlik ve Spor Müdürü Muzaffer Çintimar, “33 bin kişilik Kocaeli Stadyumu Türk sporuna olduğu kadar ilimizin sporuna da çok büyük katkılar sunacağı düşünülerek başlanmış bir projedir. Bu stadyum önümüzdeki yıl öncelikli olarak Kocaeli sporuna daha sonra da ülkemiz sporuna hizmet edecektir. Burayı sadece stadyum olarak düşünmeyelim. Bir yaşam merkezi haline getirilmesi için de çalışmalar devam ediyor.
Futbolun yanında diğer farklı branşların da bu stadyum içerisinde yer alabilmesiyle alakalı bir çalışma da başlatılmış durumdadır. Malumunuz geçmişte Türk futbolunda çok önemli bir yeri olan Kocaeli futbolu, Kocaelisporumuz ve diğer şu an oluşan Kocaeli Birliksporumuz veya diğer Gölcük, Derince takımlarımızın 2016 sonrasında burada oynayarak Türk futboluna, Türk sporuna hizmet edeceğini düşünüyoruz. Yaklaşık 1 yıl önce başlamış olan bu stadyum inşaatı, bu yılın sonunda tamamlanmasa bile çokta fazla bir işi kalmamış olacak. Ülkemizin bundan sonra organize edeceği Avrupa Şampiyonası, Dünya Şampiyonası gibi büyük organizasyonlarda da ev sahipliği yapacaktır.
Stadyumumuz ayrıca ulaşım açısından da çok kolay bir konumda. Kocaeli Stadyumu Türkiye’nin ana arterleri olan D-100 Karayolu, TEM Otoyolu ve yeni yapılacak olan Kuzey Marmara Otoyolu’nun kesişme noktasında bulunuyor. Aynı zamanda stadın tam karşısında Yüksek Hızlı Tren durağı bulunmakta. Stadyumumuz Sabiha Gökçen Havalimanı na 30 dakika, Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı’na da 10 dakika mesafede” dedi.
BEKTAŞ: EN İYİ YERLERDEN BİRİ SEÇİLMİŞTİR
İnşaatın ilerleyişi hakkında bilgi veren Kocaeli Stadyumu İnşaatı Şantiye Şefi Gökhan Bektaş ise, “Stadın yapıldığı yer olarak ve zemin olarak Kocaeli ilimiz içerisindeki en iyi yerlerden biri seçilmiştir. Bunun dışında şu anda kaba inşaatımız yaklaşık yüzde 50 mertebesinde tamamlanmıştır. Çevre görüntüsü olarak, mimari görüntü olarak Kocaeli’nin değerlerini yansıtacak. Kocaeli’nin değeri haline gelmiş pişmaniye üretimini canlandıracak bir dış görüntü oluşturulmaya çalışılmıştır. Stadın çevre düzenlemesinde de yaklaşık 2 bine yakın ağaç kullanılacak. Bu ağaçlandırma ile yeşil bir stat olarak düşünülebilir Kocaeli Stadyumu” ifadelerini kullandı.
Kocaeli Stadyumu inşaatının 2016 yılının ortalarında tamamlanması ve stadın Kocaeli takımlarının kullanımına açılması öngörülüyor.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da uluslararası yıkım

1 Samsun'da uluslararası yıkım

Samsunspor Başkanı Tutu: 'An meselesi'

2 Samsunspor Başkanı Tutu: 'An meselesi'

Samsun'da hareketli gece!

3 Samsun'da hareketli gece!

Samsunspor'da tesadüfün böylesi!

4 Samsunspor'da tesadüfün böylesi!

Samsunspor Teknik Direktörü Özalan: 'Önemli olan lafta kalmaması'

5 Samsunspor Teknik Direktörü Özalan: 'Önemli olan lafta kalmaması'

Samsun Otogarı'na yeni müdür

6 Samsun Otogarı'na yeni müdür

Karadeniz'i sel vurdu!

7 Karadeniz'i sel vurdu!

Samsun Valisi Kaymak: 'Terbiye için 'hafif okşayın'

8 Samsun Valisi Kaymak: 'Terbiye için 'hafif okşayın'

Murat Başoğlu'nun öpüştüğü kadın öz yeğeni Burcu Başoğlu çıkmıştı!

9 Murat Başoğlu'nun öpüştüğü kadın öz yeğeni Burcu Başoğlu çıkmıştı!

 Toplu sözleşmelere daha beteri eklendi

10 Toplu sözleşmelere daha beteri eklendi