100 BİN KİŞİ SİGARADAN ÖLÜYOR

Samsun Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, “Ülkemizde her yıl yaklaşık 100 bin kişi tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmektedir” dedi. \r\n

100 BİN KİŞİ SİGARADAN ÖLÜYOR
09 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla açıklamalarda bulunan Samsun Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, “Sigara, doğum öncesi dönemden başlayarak, çocuk ve erişkinlikte ölüme kadar götüren 50’nin üzerinde sağlık sorununa yol açmaktadır. Bu sorunlar arasında kalp ve damar hastalıkları, akciğer kanseri ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı öne çıkmaktadır. Önlenebilir hastalık ve ölüm sebeplerinin en önde gelenlerinden biridir. Günümüzde yüzde 80’i gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere, dünyada 1,3 milyar kişi, ülkemizde ise 15 milyon kişi sigara içmektedir. Ülkemizde her yıl yaklaşık 100 bin kişi tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Sigara, içenleri olduğu kadar çevresindeki kişileri de etkilemektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminlerine göre, 700 milyon çocuk yani dünyadaki çocukların yarısı sigara dumanına maruz kalmaktadır. Her yıl 600 binden fazla kişi sigara dumanına maruz kalmanın sonucu ölmektedir. Tütün kontrolü çalışmaları konusunda Türkiye örnek bir ülke olmuştur. Küresel Yetişkin Tütün Araştırmaları sonuçlarına göre, 2008 yılında yüzde 31,2 olan ülke genelindeki sigara kullanma oranı, 2012 yılında yüzde 27,0’ye düşmüştür” dedi.
Sağlık Bakanlığı tarafından açılan Alo 171 Sigarayı Bırakma Danışma Hattı nın 7 gün 24 saat hizmet verdiğini hatırlatan Mustafa Kasapoğlu, “Sigara bırakmak isteyenlere destek olmak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından Alo 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı açılmıştır. Danışanlara sigaranın zararları hakkında bilgi aktarılmakta ve sigara kullanım alışkanlıklarını tespit etmeye yönelik bağımlılık değerlendirme ölçeği uygulamaktadır. Yapılan değerlendirme sonucunda bağımlılık düzeylerine göre kişiler sigara bırakma polikliniğine yönlendirilmektedir. Sigara Bırakma Polikliniklerinde ise sertifikalı hekimler tarafından kişilerin takibinin yapılması sağlanmaktadır” diye konuştu.
Samsun’da üç sigara bırakma polikliniği olduğunu ve önümüzdeki hafta boyunca vatandaşları polikliniklere beklediklerini ifade eden Dr. Kasapoğlu, “Samsun’da Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi, Bafra Devlet Hastanesi ve KETEM’de olmak üzere üç sigara bırakma polikliniğinde sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlarımıza hizmet verilmektedir. Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü vesilesiyle hafta boyunca çeşitli etkinlikler düzenleyerek halkın bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesini hedeflemekteyiz. Gelecek nesilleri tütün ürünlerinin zararlarından korumak ve onlara temiz hava sağlamak adına 9 Şubat ı başlangıç kabul ederek, sigara içen tüm vatandaşlarımızı sigara bırakma polikliniklerine bekliyoruz” şeklinde konuştu.

İHA


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da patlama! 90 kişi

1 Samsun'da patlama! 90 kişi...

Samsun'da bankalar bu paranın peşinde

2 Samsun'da bankalar bu paranın peşinde

Samsun'da kaza! 1 ölü

3 Samsun'da kaza! 1 ölü

Her yer var, Samsun yok!

4 Her yer var, Samsun yok!

Samsunspor'da maaş krizi

5 Samsunspor'da maaş krizi

Sokak ortasında tecavüz dehşeti!

6 Sokak ortasında tecavüz dehşeti!

Sahilde kadın cesedi bulundu

7 Sahilde kadın cesedi bulundu

Devlet fındık ihraç edecek

8 Devlet fındık ihraç edecek

Oktay Kaynarca'dan ayrılık mesajı

9 Oktay Kaynarca'dan ayrılık mesajı

Başkan Yılmaz: 'Fenerbahçe'ye attığı gol hala hafızamda'

10 Başkan Yılmaz: 'Fenerbahçe'ye attığı gol hala hafızamda'