AMAZON DA NEREDEN ÇIKTI ?

SAGEM Başkanı Kürşat Gündoğdu, Samsun Valisi İbrahim Şahin’in Amazon efsanesine Terme tarihi olarak vurgu yapmasına tepki gösterdi. Gündoğdu. Samsun, Amazon kenti değil, Milli Mücadele kentidir dedi.\r\n

AMAZON DA NEREDEN ÇIKTI ?
Samsun Valisi İbrahim Şahin’in, “Amazon hadisesini turizmde kullanmalıyız. Terme, Amazon kadınlarıyla turizm konusunda oldukça elverişli bir ilçemizdir” şeklindeki açıklamasına tepki gösteren SAGEM Başkanı Kürşat Gündoğdu. Samsun, Amazon kenti değil, Milli Mücadele kentidir dedi.
SÖYLENTİDEN İBARET 
Samsun un tarihte kurtuluş mücadelesinin başlatıldığı, meşalenin yakıldığı şehir olarak markalaşması gerekirken hiçbir dayanağı olmayan hayal ürünü efsana bir tarihle ağdaştırılmaya çalışılmasının büyük bir felaket olduğunu öne süren SAGEM Başkanı  Gündoğdu, “Hiçbir tarihçinin kabul etmediği Yunan mitolojisinden çıkartılan sapıklık derecesindeki yaşantıları olduğu söylenen Amazonların Samsun’la bir şekilde alakalı gösteriliyor olması, üzerinde düşünülecek önemli bir konudur. Amazonlarla ilgili bilgilerin söylentiden ileri gidememesi ve söylentilerin hepsinin de çürütülmüş olması ayrıca arkeolojik çalışmalarda da böyle bir tarihi kalıntıya rastlanılmamış olması, onların hiçbir şekilde yaşamadıkları sonucunu getirmektedir” diye konuştu.
SAMSUN’UN MARKASI
Samsun da ön plana çıkarılması gereken markasının Milli Mücadele nin başlangıç noktası olması gerektiğini de vurgulayan Gündoğdu, “Asla var olmayan efsanelerden yola çıkarak tarihi gerçeklere ulaşılmaz. Bu tür hiçbir mesnedi olmayan iddiaların gündemimizi bu denli meşgul ediyor olmasını esefle karşılıyoruz. Samsun Valisi gibi sorumluluk sahibi kişilerin, bu tür iddialara prim vermesini doğru bulmuyoruz. Şehrimize tarihi bir marka ile tanıtmak ve yaşatmak istiyorsak bunu Yunan mitolojisinin efsaneleri ile değil, Samsun kalesinin gün yüzüne çıkartılması ve ilk adımın bu noktadan atılmasını bekliyoruz dedi.


EN ÇOK OKUNANLAR

Ordu'da trafik kazası: 1'i ağır 4 yaralı

1 Ordu'da trafik kazası: 1'i ağır 4 yaralı

Karabük'te servis midibüsü eve girdi: 4 ölü, 2 yaralı

2 Karabük'te servis midibüsü eve girdi: 4 ölü, 2 yaralı

Karabük'teki trafik kazası

3 Karabük'teki trafik kazası

Kızlarını pompalı tüfekle rehin alan baba 5 saat sonunda ikna edildi

4 Kızlarını pompalı tüfekle rehin alan baba 5 saat sonunda ikna edildi

Şüpheli poşet polisi alarma geçirdi

5 Şüpheli poşet polisi alarma geçirdi