Her yıl 110 bin kişi sigara yüzünden hayatını kaybediyor

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın, ”Türkiye’de her yıl 110 bin kişi sigara yüzünden hayatını kaybediyor” dedi.

Her yıl 110 bin kişi sigara yüzünden hayatını kaybediyor
İnsanlara sigaranın zararlarını göstermek, sigarayla mücadele ettirmek amacıyla Türkiye Sigarayla Savaş Derneği (TSSD) tarafından organize edilen 9 Şubat Dünya Sigarayı Boykot Günü sebebiyle basın toplantısı düzenlendi. Sigaranın çağın en büyük hastalığı olduğunu belirten Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın, ”Türkiye’de her yıl 110 bin kişi sigara yüzünden hayatını kaybediyor” dedi.
Türkiye Sigarayla Savaş Derneği (TSSD) tarafından düzenlenen ve Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın’ın başkanlığında yapılan basın toplantısına Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar, TSSD Onur Kurulu Başkanı Sanatçı Selçuk Alagöz, TSSD İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Melahat Dönmez de katıldı.
15 BİN İNSAN PASİF İÇİCİ OLDUĞU İÇİN ÖLÜYOR
Sigaranın çağın en büyük hastalığı olduğunu belirten Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın, ”Türkiye’de her yıl 110 bin kişi sigara yüzünden hayatını kaybediyor. Daha yürümeyi öğrenmeyen çocuklar küçük yaşta sigara dumanına maruz kaldıkları için yaşamını yitiriyorlar. Çocukların yüzde 25’i bu sebepten dolayı engelli doğuyor. 110 bin insanımızın 15 bini sigara içmediği halde pasif içicilikten hayatını kaybediyor” dedi.
“HER YIL 25 MİLYAR DOLAR SİGARAYA YATIRILIYOR”
Dr. Mustafa Aydın, ”Şu an Türkiye’de her yıl 25 milyar dolar sigaraya yatırılıyor. Bunun 15 milyar doları sigara için harcanırken, 10 milyar doları sigaranın sebep olduğu hastalıklar için kullanılıyor. Bugün 25 milyar dolara ülkemizde köprü, yol, hastane, okul yapılabilir” diye konuştu.
ARTIK SİGARALAR KARA PAKETTE
Dr. Mustafa Aydın, 9 Şubat Dünya Sigarayı Boykot Günü’ne özel yaptığı açıklamada şunları söyledi:
”Ülkemizde ‘Siyah Paket’ dünyada düz ambalaj ‘Plain Packaging’ olarak yeni duyulmaya başlanan sigara markası bulunmaksızın, sigara satılmasını başlatan uygulamayı derneğimiz ilk olarak öneren sivil toplum kuruluşudur. Sigara satışının 18 yaşından büyük tiryakilerin sahip olacağı ‘tiryaki kartı’ ile aylık olarak kişinin talebine göre belirlenmiş limit dahilinde yapılmasını da öneriyoruz. Bütün bu önerilerimizin arkasında yatan temel sebep sigaraya başlamayan bir neslin yetişmesini sağlamaktır.”
SİGARA İÇMEYEN ÖĞRETMENE EV VE ARABA
Çocuk ve gençlerin sigaraya başlamasında en önemli etkenlerin başında yetişkinlerin özellikle de çocuklar ve gençlerle sürekli iletişim halinde bulunan öğretmenlerin bir an önce bu bağımlılıktan kurtulması gerektiğini söyleyen TSSD Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın, ”Derneğimiz, ‘bırak ev kazan’ şeklinde tanımlanan kampanyalarla sigara içmeyen öğretmenlere yılda iki kez olmak üzere yapılacak çekilişlerle toplam 30 ev verilmesi ve yine ‘bırak araba kazan’ kampanyası ile düzenlenecek çekilişlerle yılda üç yüz araba verilmesi yönünde öneriler sunduk. Bu planların ülkemiz yıllık bütçesine yükü 15 milyon TL’dir. Fakat sadece sigara kullanımının önlenmesiyle gerçekleşecek sağlık harcamaları tasarrufunun bile bu yükü fazlasıyla karşılayacağı görülmektedir. Bu çalışmalarımızla en az yüzde 80 oranında sigara bağımlısı öğretmenimizin bağımlılıktan kurtulmasını teşvik edeceğimize inanıyoruz” dedi.
“TSSD OKULLARA GİRECEK”
Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar, ”Sigara tüketimi sosyal hayatı, insan sağlığını, toplumsal sağlığı etkiliyor. Biz yerel yönetimler önleyici tedbirleri alarak, önemli mesafeler katettik. Önleyici tedbirler dediğimizde belediye olarak mekanlarda, sosyal alanlarda, parklarda önlemler alıyoruz. Çevremde genç yaşlarda sigara tüketenleri görüyorum. Bununla ilgili de okullarda gereken eğitimi vermeliyiz. TSSD’yi okullara girme konusunda destekleyeceğiz” diye konuştu.
“SİGARA İÇME YAŞI DOKUZA DÜŞTÜ”
TSSD Onur Kurulu Başkanı Sanatçı Selçuk Alagöz, okullarda sigara içme yaşının dokuza indiğinin altını çizerek şunları söyledi:
”Bütün bağımlılık yapıcı maddelerin başlangıcı sigaradır. Duman Avcıları adlı İzci Grubunu kurarak sigaranın zararlarını küçük yaştan itibaren anlatıp çocuklarımızın sigaradan uzaklaşmasını sağlamaya çalışıyoruz. Duman Avcıları grubuna yurdumuzdan binlerce çocuğumuz üye oldu. Hepsini bilinçlendirerek sigarasız bir dünya oluşturmayı amaçlıyoruz.”
ZORLU CENTER AVM’DE RESİM SERGİSİ
TSDD ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile Türkiye geneli lise ve dengi okul öğrencileri arasında düzenlenen Sigara Kalbimizi Kırar konulu kompozisyon, şiir ve resim yarışmasında 2006 eser arasından resim kategorisinde dereceye giren ilk 35 eser 8-13 Şubat 2015 tarihleri arasında Zorlu Center AVM’de sergilenmeye başladı. 


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunsporlu Kevin Brands geri döndü

1 Samsunsporlu Kevin Brands geri döndü

CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz: 'Fındık fiyatı 15 TL olmalıydı'

2 CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz: 'Fındık fiyatı 15 TL olmalıydı'

Samsun'da kanlı gece!

3 Samsun'da kanlı gece!

Milliyetçilerde sular durulmuyor

4 Milliyetçilerde sular durulmuyor

Samsun'da okul müdürlerine eğitim

5 Samsun'da okul müdürlerine eğitim

Meteorolojiden Samsun için sel uyarısı

6 Meteorolojiden Samsun için sel uyarısı

Samsun'da hayvansever iki kız çocuğuna taciz

7 Samsun'da hayvansever iki kız çocuğuna taciz

Samsun yolunda can verdi!

8 Samsun yolunda can verdi!

Samsun valiliğinden kritik uyarı!

9 Samsun valiliğinden kritik uyarı!

Atakum'da kaza, 2 yaralı

10 Atakum'da kaza, 2 yaralı