PROTOKOL CAMİYE İPTAL

Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclisi Komisyonu’nda, Tarım Anadolu Meslek Lisesi yerleşkesinde yapılması planlanan ancak idare mahkemesi tarafından iptal edilen ‘Protokol Camisi’ ile ilgili imar planı değişikliğinde yargı kararına uyuldu ve söz konusu alan

PROTOKOL CAMİYE İPTAL
Atakum ilçesindeki Tarım Meslek Lisesi ve Anadolu Meslek Lisesi yerleşkesi içersine toplam 30 bin metrekare alan üzerine yapılması planlanan 15 bin kişilik ‘Protokol Camisi’ ile ilgili imar planı değişikliği idare mahkemesi tarafından iptal edildi. Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclis Komisyonu da idare mahkemesi kararının yerine getirilmesi amacıyla ‘dini tesis’ alanı kullanımının tekrar ‘okul alanı’ kullanımına dönüştürülmesini gündemine alarak görüştü.
TÜFEK: “GÜNDE 65 BİN ARAÇ ATAKUM İLÇESİNDEN GEÇİYOR”
Oylama öncesi söz alan CHP Grup Başkanvekili Mustafa Tüfek, “Atakum ilçesi ile ilgili kararlar verirken çok dikkatli olmak zorundayız. Atakum bu kentin geleceği konumundadır. Günde 65 bin araç Atakum ilçesinden geçiyor” dedi.
ÇAKIR: “CAMİ YERİ ARAYIŞIMIZ DEVAM EDİYOR”
Mahkeme kararını uyguladıklarını ifade eden Büyükşehir Belediyesi Meclisi 1. Başkan Vekili Turan Çakır, “Protokol Camisi 2 yıldır şehrimizin gündemindeydi. Biz Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyelerimiz ve Başkanımız bize geçen dönem buraya bir cami yapılmasıyla ilgili süreç işletmiştik. En son mahkemeden gelinen karar buranın iptaliyle ilgili oldu. Biz de mahkeme kararına meclis olarak uymak durumundayız. Ama bizim bu cami yeri arayışı ile ilgili sürecimiz bitmedi. Biz bu süreci devam ettireceğiz. İnşallah Samsunumuza çok büyük bir cami kazandıracağız ama burası uygun görülmedi. İtiraz eden arkadaşlarımızın da hiç birisinin cami yapımına karşı olmamıştır. Bugüne kadar itirazlarının tamamını yeri ile ilgili yapmışlardır. Biz de bugün mahkemenin vermiş olduğu karara uyarak orayı iptal etmiş olduk. Orayı okul alanına geri çevirdik. Öğrencilerin oraya gelmesi Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlıdır. Cami yeri arayışımız devam ediyor” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediyesi Meclis Komisyonu, Atakum ilçesi belediye sınırlarında bulunan alanın idare mahkemesi kararının yerine getirilmesi amacıyla ‘dini tesis alanı’ kullanımının ‘okul alanı’ kullanımına dönüştürülmesine ilişkin nazım imar planı değişikliğini oy birliği ile kabul ettiler.

Bayram OK


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da futbol sahalarında görülmemiş olay

1 Samsun'da futbol sahalarında görülmemiş olay

Samsunspor Teknik Direktörü Durmuş: 'Hakem 3 puanımızı çaldı'

2 Samsunspor Teknik Direktörü Durmuş: 'Hakem 3 puanımızı çaldı'

Boluspor taraftarından büyük ayıp

3 Boluspor taraftarından büyük ayıp

Samsunspor'a ceza kapıda

4 Samsunspor'a ceza kapıda

Samsun Diş Hastanesi'nden Türkiye'de bir ilk

5 Samsun Diş Hastanesi'nden Türkiye'de bir ilk

11 dakikalık resital

6 11 dakikalık resital

Devletin güler yüzü Selin Kaymakam

7 Devletin güler yüzü Selin Kaymakam

Kızılırmak'ta kaybolan gencin cesedine ulaşıldı

8 Kızılırmak'ta kaybolan gencin cesedine ulaşıldı

Ayite sürprizi kötü bitti

9 Ayite sürprizi kötü bitti

Hop oturup hop kalktı

10 Hop oturup hop kalktı