KIZILAY HEDEFİ TUTTURDU

Türk Kızılayı Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Muhsin Yıldırım, 2014 yılında bölgelerinde 84 bin 905 ünite kan bağışı kabul ederek hedeflerini yüzde 100 tutturduklarını söyledi. \r\n

KIZILAY HEDEFİ TUTTURDU
Kan toplama faaliyetleri hakkında bilgi veren Dr. Muhsin Yıldırım, “Türk Kızılayı olarak ülkemizde yürüttüğümüz önemli görevlerden biri de kan hizmetleri faaliyetleridir. Türk Kızılayı Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi ulusal mevzuatlar doğrultusunda Sağlık Bakanlığı’nın kendisine verdiği yetki ile sorumluluk sahasındaki Amasya, Ordu, Samsun, Sinop ve Tokat illerinde kan bağışı kabul faaliyetleri yürütmekte ve bu illerdeki sağlık kuruluşlarında tedavi gören hastaların kan ve kan ürünleri ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Türk Kızılayı Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezimizin Ordu, Samsun ve Tokat illerinde Bölge Kan Merkezi’ne bağlı kan bağışı merkezleri, Samsun ve Sinop illerinde kan alma birimleri bulunmaktadır. Amasya ilinde kan bağışı merkezi açılması için proje çalışmaları tamamlanmış olup 2015 yılı içerisinde Amasya Kan Bağışı Merkezi’nin hizmet binası inşaatına başlanması planlanmakta ve Sinop ilimizde kan bağışı merkezi hizmet binası için uygun yer arayışlarımız devam etmektedir” dedi. 
HEDEF YÜZDE 100 TUTTU
“2014 yılında Türkiye’deki kan bağışı hedefinin 1 milyon 859 bin ünite iken 1 milyon 860 bin ünite kan bağışı alınmıştır” diyen Yıldırım, şu bilgileri verdi: “2014 yılında bölgemizdeki kan bağışı hedefi 85 bin üniteydi. Ordu Kan Bağışı Merkezi (KBM) 16 bin 500 ünite, Samsun KBM 53 bin ünite, Tokat KBM 15 bin 500 ünite toplamıştır. 2014 yılında bölgemizde 84 bin 905 ünite kan bağışı kabul edilerek yüzde 100 oranında hedef gerçekleşmesi sağlanmıştır. Ordu KBM 15 bin 973 ünite, Samsun KBM bin 52 bin 35 ünite, Tokat KBM bin 16.897 ünite kan bağışı kabul etmiştir. 2014 yılında Samsun Kan Bağışı Merkezi tarafından Amasya il ve ilçelerinde yürütülen kan bağışı kabul çalışmalarında 11 bin 487 ünite, Sinop il ve ilçelerinde yürütülen kan bağışı kabul çalışmalarında 5628 ünite kan bağışı alınmıştır.”
2015 YILI KAN BAĞIŞI HEDEFİ 95 BİN 200 ÜNİTE
2015 yılında Türkiye’deki kan bağışı hedefinin 2 milyon 50 bin ünite olarak belirlendiğini ifade eden Dr. Muhsin Yıldırım, “2015 yılında Bölge Kan Merkezimizin kan bağışı hedefi 95 bin 200 ünite olarak belirlenmiştir. 2015 yılında kan bağışı merkezlerine göre kan bağışı hedef dağılımı şöyle: Ordu KBM 20 bin ünite, Samsun KBM 55 bin 200 ünite, Tokat KBM ise 20 bin ünitedir. Toplumun tüm kesimlerinin kan bağışı kabul çalışmalarımızda bizlere vermiş olduğu destek, 2014 yılında ülkemizdeki ve bölgemizdeki kan bağışı hedefinin yüzde 100 oranında gerçekleşmiş olmasındaki en önemli katkıdır. Türk Kızılayı’nın kan hizmetleri faaliyetlerine katkı sağlayan kamu kurum ve kuruluşlarına, sivil tolum kuruluşlarına ve gönüllü kan bağışçılarımıza teşekkür ederiz” şeklinde konuştu. 

İHA


EN ÇOK OKUNANLAR

Park halinde yanan otomobil küle döndü

1 Park halinde yanan otomobil küle döndü

Kazada ağır yaralanan 2 kişi hastanede hayatını kaybetti

2 Kazada ağır yaralanan 2 kişi hastanede hayatını kaybetti

Manisa'da alkollü muhtar traktörle belediye önüne çıktı

3 Manisa'da alkollü muhtar traktörle belediye önüne çıktı

Denizli'de trafik kazası: 1 ölü

4 Denizli'de trafik kazası: 1 ölü

Bakan Özlü, 'Bizde kırgınlık olmaz'

5 Bakan Özlü, 'Bizde kırgınlık olmaz'

Devrek Belediyesi Sokak iftarları düzenleyecek

6 Devrek Belediyesi Sokak iftarları düzenleyecek

Sanatçı Yusuf Güney'den unutulmaz gece

7 Sanatçı Yusuf Güney'den unutulmaz gece

Jandarmadan uyuşturucu operasyonu

8 Jandarmadan uyuşturucu operasyonu

Kahramanmaraş'ta uyuşturucu operasyonu

9 Kahramanmaraş'ta uyuşturucu operasyonu

Başkan Yılmaz, İzmir'de Balıkesirliler ile buluştu

10 Başkan Yılmaz, İzmir'de Balıkesirliler ile buluştu