AMAZONLARIN BAŞKENT: TERME

Samsun un Terme İlçesi nde Amazon efsanesinin turizme kazandırılması amacıyla yapılan çalışmalara ilçesinin sivil toplum örgütlerinden tam destek geldi. Belediye Başkanı Şenol Kul, Bu bizim kültürümüzün alternatifi değil zenginliğidir, Terme Amazon un ba

AMAZONLARIN BAŞKENT: TERME
Samsun?un Terme İlçesi ndeki bazı sivil toplum örgütleri,  savaşçı Amazon kadınları efsanesinin uluslararası düzeyde tanıtılması ve ülke turizmine kazandırılması amacıyla son günlerde kamuoyunda yapılan açıklamalara destek verdi. İlçede Amazon heykeli önünde toplanan sivil toplum örgütlerinin üyeleri, Geçmişini yitiren geleceğini bitirir , Termeliyiz, Amazonuz , Amazonlar Thermodon dan çıkmıştır , Amazonlar tarihsel bir mirastır , Amazonlar Gerçektir yazılı dövizler taşıyıp, yapılacak çalışmalara destek olacaklarını duyurdular.
MİLLİ MÜCADELEYE ALTERNATİF DEĞİL
Daha sonra sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile makamında bir toplantı yapan Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, Amazon kültürü bu toprakların bir rengidir. Bu renk hiçbir şekilde günlük, yüzeysel tartışma, çekişme ve siyasete alet edilemez. Yanlış bulabilirsiniz, kızabilirsiniz ama tarihi yok sayamazsınız. Tarih bize ait değil, biz tarihe aitiz. Tarih bizle başlamadı, bizle de son bulmayacak. Amazonlar tarihsel bir mirastır. Bu milli mücadele tarihinin alternatifi olmadığı gibi milli mücadele ruhuna da aykırı değildir dedi. 
AMAZONLARIN YURDU TERME
Amazonların, kadın şavaşçılar olarak M.Ö. 2000-1200 yılları arasında tarih sahnesine çıktıağını ifade eden Başkan Kul, Antik kaynaklardan Bodrumlu Heredot tarihinde, İzmirli Homeros un İlyada sında Amasyalı Strabonun Anadolu coğrafyasında Amazonlardan bahsedilmektedir.
Heredota (M:Ö 484-425) göre Amazonlar Thermodon (Terme) Çayı nın Karadeniz e döküldüğü noktada Themyscira şehrinde yaşadılar. Terme ismi buradan gelmektedir. Dünyanın en büyük nehri Amazon da İspanyol kâşif Orellane nin o bölgede savaşcı kadınara rastlaması nedeni ile Amazon diye isimlendirilmiştir. Rus bilim adamı ve UNESCO nun Krasnador temsilcisi Vitaly Litvin tarafından yazılan, İngilizce ve Rusca olarak Berlin de basılmış ve henüz Türkçe ye çevrilmemiş olan ?Amazonların Yurdu? kitabında da Thermidon ırmağı kıyısındaki Themyscira (Terme) Amazonların başkenti olarak gösterilmiştir dedi.
TARTIŞMALAR BİLİMSEL TERMELE OTURTULMALI
Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: Tarihi sorgulayalım ama yargılamayalım. Atatürkün dediği gibi ?Sorgulamayan cahil, sorgulatmayan zalimdir. Ne cahil olalım ne de zalim. Alim olalım. Bu gereksiz ve gerekçesiz bir tartışmadır. Tarihi lobiler ve localar belirlemez. Gelin bilime, bilgiye ve uzmanlığa gereken değeri  vererek bilime ve bilim adamlığına yaraşır ve yakışır bir tutum sergileyerek araştıralım. Tarih birleştirici olmalı ayrıştırma ve ayrışma nedeni olmamalı.  Dünyayı görebilmek için alışılagelmiş kabullerimizi kırmalıyız.  İçeriği olmayan düşünceler boş, kavramları olmayan sezgiler ise kördür. Ancak bunların bileşiminden idrak doğabilir. Herkesi bu konuda gerçeği ortaya çıkarmak için izan ve idrağa davet ediyorum. İyi niyetle yapıldığından kuşku duymadığım tartışmaların daha bilimsel bir temele oturması için hemşehrisi olmaktan gurur duyduğum, milli mücadele ve meşale kenti Samsunumuzun tutkulu sevdalılarını şimdiden Terme de düzenlemeyi planladığımız Amazon Sempozyumu na davet ediyorum.EN ÇOK OKUNANLAR