LADİK VE HAVZA TURİSTLERE TANITILACAK

Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Alt Yapı Hizmet Birliği?nin (SAMTAB) Havza Turizm Eylem Planı Toplantısı yapıldı. \r\n

LADİK VE HAVZA TURİSTLERE TANITILACAK
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın başkanlığında düzenlenen toplantıda Havza ve Ladik ilçeleri için ortak turizm eylem planı hazırlanması kararı alındı. Ladik in kayak, Havza nın ise termal su ve tarih potansiyelinin birleştirileceği 2 yıllık eylem planında, her iki ilçenin önce yerli turistlere tanıtılması hedefleniyor.
SAMTAB Turizm Eylem Planı Toplantısı Ancere Otel de yapıldı. Toplantıya Samsun Valisi İbrahim Şahin ile Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın yanı sıra Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, AK Parti Meclis Grup Başkanvekili Nihat Soğuk, Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Havza Kaymakamı Alper Tanrısever, Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, havza belediyesi üyeleri ile birlik üyeleri katıldı.
Toplantının ev sahipliğini yapan Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, ilçesinin Atatürk ün ilk kurtuluş meşalesini yaktığı ilçe olması sebebiyle turizm için tarihi bir öneme sahip olduğunu belirterek, Havza nın turizm potansiyelleri hakkında bilgi verdi. Havza nın turizm avantajları ve yapılması düşünülen alt yapı projeleri hakkında değerlendirme yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, geçmişi bırakıp gelecek için artık somut adım atma zamanının geldiğini söyledi. Havza daki turizm potansiyellerini harekete geçirmek için geldiklerini ifade eden Başkan Yılmaz, tarihi ilçenin 10 yıl öncesine göre daha temiz ve modern hale geldiğini kaydetti. Başkan Yılmaz, Önemli termal ve turizm alt yapısına rağmen Havza ilçemizi, Ladik in Hamamayağı kaplıcalarını ve Akdağ Kayak tesislerini de işin içine alarak bütüncül bir turizm eylem planı hazırlamanın daha doğru olacağını düşünüyorum dedi.
İki yıllık süreçte hayata geçirilecek eylem planına eski Havza konaklarından birinin restore edilmesini dahil edeceklerini açıklayan Başkan Yılmaz, Bunlardan ilk etapta bir tanesinin restore edilip turizme kazandırılması önem arz ediyor. Hemen birini seçip projelendirerek restore edelim. Bu restorasyon, diğer konakların tamir tadilattan geçirilmesini teşvik edebilir. 2 sene içinde Havza da turizmi canlandırma adına 3-5 tane eser ortaya koymak istiyorum. Bizden önceki yönetimlerin yaptığı konuşup hiç bir yapamamak durumuna düşmeyelim. Tren kaçıyor. Zaman su gibi akıp gidiyor. Onun için süratle harekete geçmemiz lazım. Bu eylem planına tarihi konak restorasyonu, termali, tarihi koyalım. İçinden seçip bunları hemen fiiliyata dökelim diye konuştu.
Samsun da turizm potansiyellerini gün ışığına çıkarmak ve kent ekonomisine katkı verir hale getirmek için adeta çırpındıklarına değinen Başkan Yılmaz, Kaynaklarımız kısıtlı ama israf etmeden, doğru kararlar vererek doğru işler yapmak istiyoruz. Şüphesiz ihtiyaçlar, mevcut kaynaklarımızdan fazla olacaktır. Bunları israf etmeden yatırıma dönüştürmenin yollarını arıyoruz. Bizler seçildiğimiz yerlerin hizmetkarıyız. Kendimizi böyle görüyoruz. Hepimiz bu anlayışla hareket ederse hizmet aşkımız, arzumuz daha da artacaktır. Bunun yanında belediyeleri adam kayırma, istihdam etme, maaş ödeyen kurumlar haline getirmekten vazgeçmeliyiz. Potansiyellerimizi şehrimize yatırımlar için harcamalıyız şeklinde konuştu.
Havza ya yatırım yapacak turizmcileri ve işletmecileri bulmadan önce termal su varlığını ve kapasitesini ispat etmek gerektiğinin altını çizen Başkan Yılmaz, Ladik Akdağ a başlattıkları gezi otobüsü seferlerini planlanması dahilinde Havza ya koyabileceklerini de sözlerine ekledi.
Toplantının ardından Havza Belediye Başkanı Murat Ekiz, Samsun Valisi İbrahim Şahin ile birlikte Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a tablo hediye etti. Vali Şahin ile Başkan Yılmaz daha sonra Atatürk Evi Müzesi ni ve eski konakları gezerek incelemelerde bulundu.

İHA


EN ÇOK OKUNANLAR

Aracını vermek istemeyince bıçaklandı

1 Aracını vermek istemeyince bıçaklandı

Milletvekilleri Genel Kurulu oturumu bittikten sonra fotoğraf çektirdiler

2 Milletvekilleri Genel Kurulu oturumu bittikten sonra fotoğraf çektirdiler

Başkent'te trafik kazası: 2 yaralı

3 Başkent'te trafik kazası: 2 yaralı

Samsun'da anlamlı proje

4 Samsun'da anlamlı proje

İstanbul'da şafak vakti narkotik operasyonu

5 İstanbul'da şafak vakti narkotik operasyonu

57. Alay Kayseri'de dev Türk Bayrağıyla anıldı

6 57. Alay Kayseri'de dev Türk Bayrağıyla anıldı

Polise çarpıp kaçan şüpheli evinde yakalandı

7 Polise çarpıp kaçan şüpheli evinde yakalandı